Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna: Gmina Gryfino. Zachwyca przyrodą i zabytkami

red.
Google Street View
Gryfino to jedno z najdalej położonych na zachód miast Polski. Mamy stąd bliżej do innych europejskich stolic, jak do samej Warszawy. Gmina graniczy także z Republiką Federalną Niemiec, powiatem Uckermark (land Brandenburgia). Gmina zachwyca przyrodą i zabytkami: leży w obrębie dwóch jednostek fizjograficznych: Równiny Wełtyńskiej oraz Doliny Dolnej Odry. Pomiędzy Odrą Wschodnią a Odrą Zachodnią znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.

Ciekawostki gminy

Gryfińską osobliwością jest Krzywy Las, zwany tak z powodu rosnących w nim powyginanych w różnych niezwykłych kształtach drzew. Kompleks przechodzi właśnie rekultywację. Gmina chce odtworzyć zdeformowane, tajemnicze i słynne na cały świat sosny. W Gardnie znajduje się najstarszy wiejski kościół w naszym regionie. Powstał najprawdopodobniej już przed 1250 r. dzięki fundacji klasztoru cystersów w Kołbaczu. W centrum Gryfina działa jeden z ostatnich w zachodniej Polsce barów Społem.

Plusy

W Gryfinie podpisano umowę na budowę obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 31. Budowa obwodnicy będzie miała ogromny wpływ na funkcjonowanie Gryfina w przyszłości: wyprowadzi ruch ciężkich pojazdów poza miasto, zwiększy poczucie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, ułatwi także dostęp do nowych miejskich przestrzeni inwestycyjnych, komunalnych i rekreacyjnych. Jest to pierwsza inwestycja w ramach rządowego "Programu 100 obwodnic" w województwie zachodniopomorskim, dla której została podpisana umowa na realizację. Finał prac planowany jest na rok 2025.
- W Gryfinie długo mówiło się o tym, że obwodnica nie powstanie, że zapowiedzi składane w dobrej wierze pozostaną tylko zapowiedziami - a dziś zapewnienia te stają się faktem - mówi zastępca burmistrza Paweł Nikitiński.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych przyznał Gminie Gryfino dofinansowanie w wysokości 2 mln zł na budowę trzech budynków wielorodzinnych wraz z zapleczem w Nowym Czarnowie. Inwestycja jest odpowiedzią na wnioski mieszkańców, wyrażone w trakcie konsultacji społecznych przeprowadzonych na potrzeby Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Gryfino na lata 2017-2023.

Minusy

Problemem całej aglomeracji szczecińskiej, w tym także gminy Gryfino jest brak postępów w budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Jak każdy samorząd zaangażowany w projekt, terminowo przygotujemy swoje zadania. Na linii kolejowej nr 273, na stacji Gryfino dobiegają końca prace przy modernizacji peronu nr 3 (po zakończeniu inwestycji będzie to peron nr 2). Na peronie o długości 200 i szerokości sześciu metrów, zbudowano nowe, większe zadaszenie. Również na przystanku Daleszewo podróżni korzystają już z nowego, 130-metrowego peronu nr 1. Ponadto wykonano prace odwodnieniowe, a także dokonano regulacji toru oraz sieci trakcyjnej w nowym torze.

Jak informuje Zastępca Burmistrza Tomasz Miler, z inicjatywy Gminy Gryfino odbyło się ostatnio spotkanie, w którym uczestniczyli zarówno przedstawiciele spółki kolejowej, jak i realizującej przebudowę firmy Trakcja:

- Przekazaliśmy im informacje dotyczące gminnych planów inwestycyjnych – w kwietniu ogłosimy przetarg na modernizację pozostałego odcinka ulicy Kolejowej oraz schodów na Górny Taras. Ma to zmobilizować oba podmioty do poprawy tempa pracy, bo po wejściu na plac budowy "naszego" wykonawcy, trudniej będzie im realizować zadanie. Dla Gminy Gryfino priorytetem jest wykonanie naszego zakresu prac w drugiej połowie 2021 i zamierzamy dotrzymać tego terminu - mówi Tomasz Miller.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński