Mała Ojczyzna: Gmina Dobra. Każdego roku rozwija sieć dróg na swoim terenie

red.
Wójt Gminy Dobra – Teresa Dera
Wójt Gminy Dobra – Teresa Dera

Wójt Gminy Dobra

Teresa Dera

- Pierwsza połowa kadencji nie była prosta dla samorządów w całej Polsce. Wszystkich dotknęły skutki pandemii, zarówno od strony ekonomicznej jak i społecznej. Jednak mimo przeciwności Gmina Dobra utrzymała intensywne tempo rozwoju. Każdego roku przybywa nam ok. 1000 nowych mieszkańców. To wymaga od nas gigantycznych nakładów pracy i środków, żeby zapewnić odpowiedni rozwój infrastruktury. Nie chodzi tu tylko o drogi, chodniki czy kanalizację, ale również oświatę czy infrastrukturę rekreacyjno-sportową. Chcemy, żeby nasi mieszkańcy traktowali Gminę Dobra nie tylko jako sypialnię Szczecina, ale również miejsce, gdzie można wypocząć, aktywnie spędzić czas na terenach rekreacyjnych czy też podczas wycieczek nowymi ścieżkami rowerowymi.
W ciągu ostatnich dwóch lat udało nam się wiele osiągnąć. Zakończyliśmy budowę nowoczesnego przedszkola w Mierzynie dla 225 dzieci. Po trudnych latach negocjacji ze stroną wojskową udało nam się osiągnąć porozumienie w sprawie budowy alternatywnej drogi z Wołczkowa przez Bezrzecze do Szczecina, która będzie przebiegać po terenie poligonu. Rozpoczęliśmy już projektowanie trasy, która powinna znacznie ułatwić mieszkańcom dojazd i powrót ze Szczecina. Remontujemy i budujemy nowe drogi. Inwestujemy też olbrzymie środki w rozwój kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Udało nam się wybudować nowe trasy rowerowe - z Dobrej do Szczecina (Węzeł Głębokie) oraz z miejscowości Łęgi do Stolca. Powstały nowe tereny rekreacyjne m.in. w Wołczkowie i Dołujach.
Niezależne rankingi doceniają nasze działania. W 2020 r. Gmina Dobra zajęła 1. miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce wyprzedzając 1547 gmin wiejskich. Gmina Dobra została też sklasyfikowana na 19. miejscu wśród najlepszych gmin wiejskich o najwyższym poziomie rozwoju. Cieszymy się i nadal ciężko pracujemy nad rozwojem gminy.

PLUSY

Edukacja
Nowe szkoły i przedszkola

W 2020 roku zakończono największą inwestycję w Gminie Dobra - budowę Publicznego Przedszkola nr 1 w Mierzynie dla 225 dzieci. Koszt inwestycji wyniósł ponad 21 mln złotych. To jedna z wielu inwestycji oświatowych w Gminie Dobra. W 2018 roku rozbudowano publiczną szkołę w Dobrej. Ruszyły też przygotowania do budowy przedszkola i żłobka w Bezrzeczu i nowego budynku szkoły podstawowej w Dołujach.

Drogi
Trasa alternatywna do Szczecina

Każdego roku gmina rozwija sieć dróg na swoim terenie, również we współpracy z powiatem i Szczecinem. Jedną z najważniejszych inwestycji drogowych jest budowa trasy alternatywnej Wołczkowo - Bezrzecze - Szczecin. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej nowej drogi. Gmina Dobra zarezerwował już środki w wieloletnim planie finansowym na budowę nowego połączenia ze Szczecinem.

Rekreacja
Nowe ścieżki rowerowe

W 2020 roku zakończyła się budowa 6 km ścieżki rowerowej Dobra - Głębokie, na którą Gmina Dobra pozyskała rekordowe dofinansowanie w kwocie 10,39 mln zł. Dobiega też końca budowa nowej trasy dla rowerzystów Łęgi - Stolec. Gotowy jest projekt budowlany ścieżki rowerowej z Buku do Lubieszyna, a przy nowej trasie alternatywnej Wołczkowo - Bezrzecze - Szczecin ma powstać ścieżka dla rowerzystów, która będzie połączeniem sieci tras rowerowych w Szczecinie i Dobrej.

MINUSY

Finanse

Budżet kontra potrzeby

Na początku 2000 r. Gminę Dobra zamieszkiwało ok. 8000 osób - obecnie liczba mieszkańców zwiększyła się prawie trzykrotnie i wynosi ponad 23 tys. Za dynamicznym wzrostem budownictwa mieszkaniowego nie zawsze podąża budżet gminy. Liczba potrzeb jest ogromna, a możliwości finansowe gminy ograniczone. Potrzebne są wielomilionowe nakłady na budowę kolejnych odcinków sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, rozwój oczyszczalni ścieków, budowę nowych dróg, chodników, oświetlenia. Do tego trzeba dodać wydatki na oświatę i rozwój zaplecza sportowo-rekreacyjnego. Gmina Dobra stara się równomiernie rozkładać środki i intensywnie rozwijać infrastrukturę, jednak zapotrzebowanie jest olbrzymie. Nie wszyscy to rozumieją i czasem skutkuje to niezadowoleniem społecznym. Przy obecnym budżecie gmina potrzebuje jeszcze wielu lat, aby wybudować infrastrukturę na odpowiednim poziomie.

Odnawialne źródła energii

Oświetlenie ekologiczne

Gmina Dobra wzorem innych samorządów inwestuje w oświetlenie z wykorzystaniem lamp solarnych. W ubiegłych latach gmina zainwestowała w kilkaset lamp solarnych i hybrydowych. Jednak technologia z tego okresu okazała się niewystarczająca. Akumulatory nie zapewniały energii na odpowiednim poziomie i w przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych lampy przestawały świecić. Obecnie gmina instaluje nowoczesne lampy, które wyposażone są w inteligentne systemy w zakresie sterowania światłem, posiadają czujniki ruchu, dzięki czemu można odpowiednio zwiększać i zmniejszać natężenie światła. Montowane są nowoczesne i bardziej wydajne akumulatory, które zapewniają działanie lampy również w pochmurne i deszczowe dni.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie