Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała, duża… zawsze ciepła kuchnia

Redakcja
Kuchnia, kojarząca się z rodzinnym ciepłem. W tym zwykle zabudowanym wnętrzu często brakuje miejsca na grzejnik, musimy także brać pod uwagę funkcjonalność wszystkich sprzętów.

Największy wpływ na wybór konkretnego grzejnika będzie miał rodzaj kuchni - czy jest ona zamknięta czy też otwarta, połączona z salonem. Oba warianty mają swoje ograniczenia i zalecenia techniczne.

Grzejniki pod wymiar

Posiadacze mieszkań o odrębnych, zamkniętych kuchniach najczęściej narzekają na niewielką ilość przestrzeni. Chcąc oszczędzić nieco miejsca, grzejnik umieszcza się czasem niemal pod sufitem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ciepłe powietrze unosi się i takie położenie grzejnika zmniejsza jego efektywność.

Ze względu na cyrkulację powietrza warto zaplanować miejsce dla grzejnika pod okiennym parapetem. Trudno jest jednak to osiągnąć w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Zapomnijmy także o zabudowywaniu grzejników - to ogranicza ich wydajność.
W przypadku kuchni z ograniczoną przestrzenią warto zastanowić się nad zastosowaniem grzejników pionowych, takich jak płytowy Purmo Vertical czy bardziej ozdobne Purmo Kos V lub Faro V.

Ich kluczowym atutem jest niewielka szerokość (najwęższe mają zaledwie 30 cm), która sprawia, że można je umieścić na skrawku wolnej przestrzeni na ścianie - nawet tam, gdzie standardowy grzejnik się nie zmieści. Oprócz wymiarów każdemu właścicielowi niewielkiej kuchni przyda się ich funkcjonalność - można je bowiem wyposażyć w specjalne relingi, które posłużą za dodatkowe wieszaki. Innym godnym uwagi rozwiązaniem w małej kuchni mogą okazać się grzejniki drabinkowe, potocznie zwane łazienkowymi. Ich różne kształty i rozmiary pozwolą łatwo dopasować je do różnych miejsc.

Z kolei drabinkowa konstrukcja sprawia, że można ich używać jako poręcznego wieszaka lub suszarki do ściereczek, ziół czy grzybów. Elektryczna grzałka pozwoli zachować tę funkcję także poza sezonem grzewczym. Grzejniki takie mają również szeroki wybór dodatkowych uchwytów, które ułatwią nam utrzymanie porządku w kuchni. Do małych kuchni polecane są zwłaszcza proste, oszczędne w stylu modele, takie jak Purmo Santorini czy Muna. Do tej ostatniej dobierzemy ponadto sporo dodatkowych, zwiększających funkcjonalność akcesoriów.
Nieco inne zasady obowiązują przy dobieraniu grzejnika do kuchni otwartej, wychodzącej na pokój dzienny. Pamiętajmy, że oba pomieszczenia powinny stanowić stylistyczną całość, a grzejnik umieszczony w kuchni będzie widoczny dla gości. Odpowiedni efekt osiągniemy dzięki grzejnikom dekoracyjnym (Purmo Kos, Faro lub Narbonne) lub wyjątkowym na polskim rynku modelom granitowym (Purmo Likoma).

Innym ciekawym pomysłem na aranżację otwartej kuchni jest potraktowanie grzejnika jako… ażurowej ścianki działowej. Drabinkowy model Purmo Mauritius ustawiony prostopadle do ściany świetnie podzieli strefy w pomieszczeniu, a nawet nieco zasłoni płytę kuchenną. Posłuży nam również jako suszarka na ściereczki. Możliwość dobrania odpowiedniego koloru sprawi, że unikniemy stylistycznych kompromisów - mówi Robert Skomorowski, odpowiedzialny w firmie Rettig Heating za grzejniki specjalne Purmo.

Koniec z zimną podłogą

Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej kuchni świetnie sprawdza się także ogrzewanie podłogowe. Nierzadko panuje w niej nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach,. Tu przyrządzamy ciepłe posiłki korzystając z palników, płyt elektrycznych czy piekarników. Nie musimy więc ogrzewać tego pomieszczenia zbyt mocno.

Zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego pozwoli nam lepiej wykorzystać dostarczone do pomieszczenia ciepło i zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem.
Taki system w kuchni sprawdzi się także dlatego, że podłogę w tym miejscu wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. To dobrze wpływa na efektywność ogrzewania. Podłogówka ma jeszcze jeden atut - jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje miejsca. W niewielkiej, zamkniętej kuchni jest zaletą nie do przecenienia, z kolei w kuchniach otwartych na salon nie będzie problemu z dopasowaniem stylistycznym do obu pomieszczeń. Z kolei w domach o otwartych kuchniach (połączonych z salonem) ogrzewanie podłogowe można zastosować na całej dostępnej przestrzeni, zarówno w aneksie kuchennym, jaki i w pokoju dziennym.

Planując podłogówkę w kuchni pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej. Przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD - radzi Danuta Szutkowska z firmy Rettig Heating, ekspert ds. ogrzewania podłogowego marki Purmo. - Przy układaniu rur czy mat elektrycznych instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy od spodu podgrzewać szafki czy kuchenkę. Równomiernie podgrzana podłoga wolna od mebli zapewni nam wystarczającą ilość ciepła - dodaje Danuta Szutkowska.

Miejmy na uwadze fakt, że najpopularniejsze - wodne ogrzewanie podłogowe - to rozwiązanie, które należy zaplanować już na etapie budowy. Jednak z zalet podłogówki mogą skorzystać nie tylko właściciele domów. Od niedawna istnieje możliwość ułożenia elektrycznych mat do ogrzewania podłogowego (Purmo Eljet), które nie wymagają żadnych dodatkowych warstw obciążających stropy. Można je zamontować na istniejącej wylewce w kleju, na którym układa się płytki podłogowe. W domach wielorodzinnych, gdzie podkłady pod posadzki i instalacja wodna grzejnikowa są już wykonane takie rozwiązanie podnoszące komfort sprawdza się bardzo dobrze.

W kuchniach ogrzewanych podłogowo warto pomyśleć o suszeniu wilgotnych ścierek. Do tego celu wcale nie jest nam potrzebny grzejnik. Bardzo przydatne są elektryczne suszarki Purmo, dostępne w trzech rozmiarach. Wystarczy je powiesić i podłączyć do kontaktu.

ZASADY KUCHENNEGO OGRZEWANIA

1. W małej kuchni warto zamontować grzejniki łazienkowe, które oszczędzą cenne miejsce.
2. Grzejnik dekoracyjny może być dodatkowym elementem stylistyki kuchni. Wybierzmy odpowiadający nam kolor i kształt urządzenia.
3. W otwartej kuchni połączonej z salonem świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe (ze względu na komfort, estetykę i oszczędności) w połączeniu z grzejnikiem dekoracyjnym (ozdoba salonu).
4. System ogrzewania podłogowego w kuchni musi uwzględniać ustawienie szafek i sprzętów. Nie chcemy przecież ogrzewać mebli i lodówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński