Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka w Świnoujściu? Czemu nie! Zobacz jak można ją spędzić [informator]

Joanna Maraszek
Dni wolne w Świnoujściu można spędzić aktywnie lub przy całkowitym wypoczynku. Dobrym miejscem na spacery jest promenada
Dni wolne w Świnoujściu można spędzić aktywnie lub przy całkowitym wypoczynku. Dobrym miejscem na spacery jest promenada
Zaczął się upragniony majowy weekend. W mieście pojawiły się oferty kulturalne oraz inne propozycje na spędzenie czasu w dni wolne od pracy. Przedstawiamy program oraz udzielamy wskazówek, jak poruszać się po mieście w czasie majówki.

Ulubiona przez Polaków majówka czyli majowe dni wolne od pracy obchodzone są co roku. To doskonała pora na wypoczynek chociażby ze względu na stonowaną pogodę. Już jest ciepło, ale jeszcze nie ma upałów.

Dawniej majówkowe święta były w Polsce obchodzone w sposób oficjalny. Teraz ta oficjalność przybrała bardziej rodzinny charakter. Jednak główna idea wciąż jest żywa i wyczuwalna w przygotowanych na te okazje koncertach, występach i wiecach.

Małe kalendarium

Dla małego przypomnienia: 1 dzień maja, to Święto Pracy jest świętem państwowym, wolnym od pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe. W Polsce pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1890 r.

Drugi dzień maja, to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto wprowadzone zostało w 2004 roku. Drugi maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791), ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. Dzień ten jest wolny od pracy. Dokładnie 3 maja 1791 w Polsce uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Polska konstytucja wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Została ona uchwalona przez Sejm Czteroletni, zwołany w październiku 1788. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.

Co, gdzie i kiedy

W tym roku w Świnoujściu nie zabraknie zarówno oficjalnych uroczystości, jak tych, w luźnym nastroju.

Wtorek - 1 maja
- godz. 17 Koncert zespołu „Wytrawni” w projekcie „Sting Tribute”, czyli koncert największych przebojów Stinga, Muszla koncertowa - promenada, wstęp wolny,

- godz. 14 „1 Maja dla dzieci”. W programie: pokazy sprawnościowe OSP Karsibór, animacje dla dzieci w wykonaniu Teatru TAK (Spektakl pt. „Bajka do zjedzenia”, program animacyjny pt. „Baw się z nami”), balonowe szaleństwa, bańkowy świat, konkursy z nagrodami. Plac biwakowo-rekreacyjny przy Filii MDK Karsibór (w razie niepogody - sala kameralna), wstęp wolny.

Środa - 2 maja
- godz. 13-17 Piknik z okazji Święta Flagi Narodowej pt. „Niepodległa Biało-Czerwona” - pod patronatem prezydenta Świnoujście. W programie: wypuszczenie balonów z helem, koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście, koncert solistów oraz zespołów MDK, pokaz Zumby, konkursy dla dzieci. Imprezy towarzyszące: malowanie flagi, konkurs plastyczny, punkt medyczny szpitala miejskiego, kiermasz ciast przygotowanych przez członków koła nr 2 PZERiI na War-szowie, stoisko z goframi, degustacja wojskowej grochówki z kuchni polowej. Plac Piracka Przygoda przy Filii MDK Warszów, wstęp wolny (w razie niepogody - sala widowiskowa),

- godz. 14 „Majówka dla najmłodszych”. W programie: pokazy sprawnościowe OSP Przytór, animacje dla dzieci w wykonaniu Teatru TAK (Spektakl pt. „Nadchodzi Pipi”, program animacyjny pt. „Radocha”), balonowe szaleństwa, bańkowy świat, konkursy z nagrodami. Plac przy Filii MDK Przytór (w razie niepogody - sala kameralna), wstęp wolny.

- godz. 17 Koncert zespołu „Reggaeside”, Muszla koncertowa - promenada, wstęp wolny.

Czwartek - 3 maja
- godz. 15 Koncert Miejskiego Chóru Dziewczęcego Logos,

- godz. 15.30 Koncert Chóru Mieszanego Kantylena”, Zespołu męskiego „Chwaty” oraz solistów UTW,

- godz. 16.30 Koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście. Muszla koncertowa - promenada, wstęp wolny.

Komunikacja na wyspach

Żegluga Świnoujska w czasie majówki planuje wzmożoną pracę. Promy Bielik będą kursowały bez zmian, czyli przez cały czas do dyspozycji będą trzy jednostki. Przeprawa Centrum z promami Karsibór (dla osób spoza Świnoujścia) będzie wspomagana przez trzecią jednostkę, która w razie wystąpienia kolejek na przeprawie, zostanie uruchomiona, by rozładować ruch. Dodatkowa, jednostka na przeprawie Centrum pojawi się już dziś i będzie kursowała aż do poniedziałku 7 maja.

Rozkład jazdy autobusów nie powinien zaskoczyć. Należy pamiętać, że autobusy w Świnoujściu pierwszego i trzeciego maja będą kursowały według świątecznego rozkładu. Drugiego maja, jak w zwykły dzień roboczy.

Od początku maja mieszkańcy miasta i ich goście będą mogli autobusem dostać się na Latarnię Morską.

Dyżury aptek i opieka medyczna

We wtorek, 1 maja dyżurować będzie apteka „Zdrowie” przy pl. Słowiańskim 14. W czwartek, 3 maja dyżur będzie pełniła apteka „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzkiej 21.

W stanach nagłych pacjenci mogą zgłaszać się do gabinetu POZ nocnej i świątecznej opieki medycznej w Szpitalu Miejskim w Świnoujściu przy ul. Mieszka I 7 w dni robocze od godz. 18 do godz. 8 rano, w niedziele i święta całą dobę. POZ tel. 91 32 67 435 po godz. 20 oraz całodobowo w niedzielę i święta. Centralna recepcja: tel. 91 32 67 424, lub 91 32 67 322 w godz. od 7 do 20 od poniedziałku do soboty.

Za stany nagłe uważa się, na przykład: wysoka, utrzymująca się gorączka, uporczywy nieżyt żołądkowo-jelitowy, objawy duszności, nie dające się natychmiast sklasyfikować urazy nasilające się, mogące zagrażać życiu i zdrowiu objawy, zaostrzenie dolegliwości choroby przewlekłej np. napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością, podwyższony poziom glikemii z objawami hipoglikemii lub hiperglikemii, nasilone zaburzenia psychiczne. W innych przypadkach, za nieuzasadnione wizyty lekarskie, szpital może pobierać opłaty.

Zobacz także: Kids Arena w Szczecinie już otwarta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński