MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2020: Co nam wolno w czasie epidemii koronawirusa? Wyjazd na majówkę to dobry pomysł? Majówka nie musi być stracona

MR
Co wolno robić w majówkę i jak ją spędzić?
Co wolno robić w majówkę i jak ją spędzić? Canva.com
Majówka 2020 w dobie koronawirusa będzie inna niż dotychczasowe majówki. Nie ma co liczyć na to, że hotele i pensjonaty zostaną otwarte na pierwszy, majowy weekend. Kolejny etap odmrażania gospodarki nastąpi po majówce. Co zatem wolno robić w tegoroczną majówkę? Czy wyjazd za miasto to dobry pomysł? Sprawdziliśmy, co nam wolno w świetle aktualnych zaleceń ministerstwa zdrowia i rządu?

Majówka 2020. Co wolno robić i jak ją spędzić?

Zbliżająca się majówka będzie w dobie pandemii koronawirusa nieco inna. Wszystko przez obostrzenia i szereg zaleceń, jakie Polacy powinni przestrzegać, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19.

Przypomnijmy, że majówka 2020 wypada:

 • 1 maja - piątek,
 • 2 maja - sobota,
 • 3 maja - niedziela.

Co zatem zrobić, by pierwszy majowy weekend nie był zmarnowany? Zebraliśmy najważniejsze pytania i odpowiedzi, które mogą pomóc przy planowaniu tegorocznej majówki.

Spotkania z najbliższymi. Kim oni są z definicji?

Poluzowanie obostrzeń od 20 kwietnia dało nam więcej swobody i oddechu od niektórych ograniczeń. Można chodzić po parkach i lasach, zostały zwiększone limity osób w sklepach. Nie ma też ograniczeń, które do tej pory zakazywały przemieszczania się w celach rekreacyjnych.

Od 20 kwietnia zmotoryzowani nie powinni czuć obawy o pytanie ze strony funkcjonariuszy o cel podróży. Nie ma już groźby kary za swobodne przemieszczanie się, a podróż prywatnym autem nie jest zabroniona. Można się spotykać z najbliższymi osobami. Jednak, niech was to nie zwiedzie. Według Kodeksu Karnego zgodnie z definicją legalną z art. 115 § 11 Kodeksu karnego z 1997 r., osobą najbliższą jest małżonek, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Oznacza to, że na spotkania z przyjaciółmi podczas majówki - nie ma szans. Według zaleceń ministerstwa zdrowia nie powinniśmy się gromadzić, a w przestrzeniach publicznych należy zachować bezpieczny 2 metrowy dystans. Dodatkowo cały czas obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy.

Zakaz zgromadzeń obowiązuje. Co mówi minister zdrowia?

Zakaz zgromadzeń liczących więcej niż dwie osoby wciąż obowiązuje - przypomniał Łukasz Szumowski. To oznacza, że mimo luzowania restrykcji, nie jest dozwolone organizowanie spotkań towarzyskich.

- Oczywiście my w przestrzeni prywatnej przecież nie analizujemy, ile osób się spotyka, ale ja zachęcam, żeby ten dystans trzymać. Utrzymanie tego zakazu podczas majowego weekendu jest podyktowane troską o to, żeby nie było więcej zachorowań - tłumaczy minister zdrowia.

Wyjazd na majówkę. Czy można jechać do rodziny?

Odpowiedź jest prosta - oczywiście, że tak. Niestety nie będzie możliwości wynajęcia pokoju w hotelu czy pensjonacie, bo te będą otwarte dopiero od 4 maja, ale przebywanie w domu rodzinnym z najbliższymi nie jest zakazane.

Czy można przebywać na działce lub zorganizować grilla ze znajomymi?

Nie ma zakazu przebywania na działce, gdyż od 20 kwietnia można się przemieszczać w celach rekreacyjnych. A jak informuje Krajowy Zarząd PZD:

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń".

Czy można łowić ryby?

W związku z tym, że 20 kwietnia zostały wprowadzone pewne poluzowania do obowiązujących do tej pory obostrzeń, wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (gł. jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych) - informuje Polski Związek Wędkarski.

Jak podaje w oficjalnym komunikacje Polski Związek Wędkarski:

- Należy również pamiętać o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2168 j.t.) i jej przepisów wykonawczych. Należy między innymi mieć na uwadze, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego), a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

Co z rezerwacją noclegów w hotelach?

Na razie z oficjalnego komunikatu ministerstwa zdrowia wiemy, że:

“Z pobytu w hotelach będą mogły korzystać jedynie osoby nocujące w związku z wykonywaniem przez nie czynności zawodowych (np. pracownicy budowlani) lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej.”

O tym, kiedy i na jakich zasadach będą się otwierać hotele, hostele i pensjonaty zależy od tego, jak dużo będzie zachorowań na COVID-19. Ministerstwo będzie na bieżąco nas informować o wszelkich zmianach w obostrzeniach - jeśli takie będą. Na razie od 20 kwietnia weszliśmy w pierwszy etap znoszenia obostrzeń spowodowanych koronawirusem.

Czy można wyjść do lasu parku lub na plac zabaw?

Jak najbardziej można wyjść do lasu czy parku. Jednak na terenach leśnych nie wolno korzystać z miejsc biwakowania, wiat czy urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

UWAGA: Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

Czy można biegać?

Tak. Od 20 kwietnia można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego uzależniona jest nasza kondycja psychiczna. Nie zapominajmy przy tych czynnościach o zachowaniu dystansu społecznego i zasłanianiu twarzy!

Co z wypadem w góry lub nad morze?

Tak jak już pisaliśmy wyżej, od 20 kwietnia przemieszczanie się w celach stricte rekreacyjnych zostało dozwolone, więc nie powinno być problemu z wybraniem się w góry, czy nad morze. Jednak należy mieć na uwadze to, że niektóre szlaki turystyczne, czy parki - mogą być zamknięte i może być do nich ograniczony dostęp. Do plaż jest wolny dostęp, jedynie należy pamiętać o obowiązku noszenia maseczek oraz zachować bezpieczny dystans od drugiej osoby.

Czy jest możliwy wyjazd za granicę? Czy można wyjechać z kraju?

Ministerstwo podaje, że można wyjechać za granicę, a dokładniej: Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Obowiązujące ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.

Są takie biura podróży, które mają w swojej ofercie zagraniczne wyjazdy, można również zarezerwować bilety lotnicze. Jednak trzeba przyznać, że to dość ryzykowne.

Czy można jeździć na rowerze i korzystać z rowerów miejskich?

Można przemieszczać się na własnym rowerze, natomiast korzystanie z wypożyczalni rowerów miejskich jest na razie zabronione i wszystkie są na ten moment nieczynne. Rowerzyści korzystający z własnego sprzętu powinni pamiętać o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa w przestrzeni publicznej, za wyjątkiem lasów - tam nakaz noszenia maseczek nie obowiązuje. Warto również pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych rowerzystów (min. 2 metry).

Na czym polega obowiązek zasłaniania ust i nosa?

Dokładnie od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Według ministerstwa każdy, kto wychodzi z domu, jest zobligowany do tego, żeby zakryć twarz. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, materiałowej, chusty, apaszki lub szalika. Dzięki zasłonięciu ust i nosa chronimy siebie oraz innych.

Jak podaje ministerstwo zdrowia - zakrywać usta i nos muszą co do zasady wszyscy. Jednak zostało wprowadzonych kilka wyjątków. Wśród nich znajdują się:

 • dzieci do 4 lat,
 • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
 • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
 • osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
 • osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
 • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
 • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
 • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
 • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe,
 • osoby przebywające w lasach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński