Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2018. Rozpoczyna się sezon grillowy - oto najlepsze przepisy

AIP
Materiały prasowe
Majówka za pasem, a to oznacza, że najwyższy czas pomyśleć, jak przygotować się do tych kilku wolnych dni. Niezależnie od tego czy planujecie wyjazd za miasto czy też odpoczynek w domowym zaciszu, majówka jest dobrą okazją do rozpoczęcia sezonu grillowego. W jakie produkty warto zaopatrzyć się przed długim weekendem? Jakie przysmaki powinny obowiązkowo znaleźć się na ruszcie, aby potrawy były smaczne i zachwyciły wszystkich fanów grilla?

Za co kochamy grillowanie? Przede wszystkim za możliwość odpoczynku. To jeden z najlepszych sposobów na relaks, odstresowanie i dobrą zabawę w kameralnym gronie. Co uwielbiamy grillować? Kiedyś na rusztach królowały głównie boczek, kiełbasa i karkówka. Dzisiaj, w dalszym ciągu są to ulubione potrawy Polaków – kiełbasę wybiera aż 45%, a karkówkę 25% z nich1. Coraz chętniej łączymy również nowe smaki i nie boimy się eksperymentować. Oprócz ukochanych, tradycyjnych produktów Polacy sięgają także po smaczne i zdrowe dodatki np. kolorowe warzywa. Czerwona, zielona lub żółta papryka, pieczarki, cebula, a nawet czosnek to produkty, które nie tylko pięknie zdobią talerz, ale są też źródłem wielu witamin.

Na te wina wydasz niewiele, a są wykwintne i powalisz na kolana gości. Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Podczas majówki koniecznie przygotujcie tych kilka prostych dań!

1. Grillowane papryki z kabanosem i fetą (czas przygotowania 40 min)

Składniki:

* Kabanosy (np. boryckie JBB Bałdyga)

* Czerwona papryka

* Pieczarki

* Cebula

* Ser feta/ser kozi

* Szczypiorek

* Sól/pieprz

Sposób przygotowania:

Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju, dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, doprawiamy solą i pieprzem (produkty podsmażamy do momentu odparowania wody z pieczarek). Kabanosy kroimy w niewielkie kawałki, dodajemy do nich pieczarki i pokruszoną fetę. Połówki papryki nadziewamy przygotowanym farszem i posypujemy szczypiorkiem. Papryki zawijamy w folię aluminiową i grillujemy do miękkości.
2. Marynowana kiełbasa z grilla (czas przygotowania 40 min)

Składniki:

* Kiełbasa (np. dobropolska JBB Bałdyga)

Składniki na marynatę:

* 3 łyżki oliwy

* 2 łyżki miodu

* 3 łyżki musztardy dijon

* 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę

* 2 łyżki sosu sojowego

* Posiekany rozmaryn

Sposób przygotowania:

Składniki marynaty mieszamy w misce do momentu połączenia się wszystkich składników. Następnie kroimy kiełbasę w niewielkie kawałki, nacinamy nożem i marynujemy przez około godzinę. Gotowe produkty kładziemy na ruszt.
3. Szaszłyki z kiełbasą i boczkiem (czas przygotowania 40 min)

Składniki:

* Boczek (np. z beczki JBB Bałdyga)

* Kiełbasa (np. śląska spec JBB Bałdyga)

* Pieczarki

* Kolorowa papryka

* Czerwona cebula

Składniki na marynatę:

* 7 łyżek oliwy z oliwek lub oleju

* 1 łyżka musztardy

* 2 łyżki przyprawy do grilla

* Pół łyżeczki czosnku granulowanego

Sposób przygotowania:

Składniki na marynatę mieszamy w misce. Boczek i kiełbasę kroimy w mniejsze plasterki i zanurzamy na chwilę w marynacie. Cebulę kroimy w plasterki, a kolorowe papryki w mniejsze kawałki. Na patyczki grillowe nabijamy na przemian wszystkie składniki w dowolnej kolejności. Grillujemy do miękkości warzyw.

Grillowy przysmak, czyli chleb nadziewany serem żółtym
Do tego dania najlepiej kupić chleb okrągły i oczywiście bochenek niepokrojony. Składniki: bochenek chleba 100 g masła 3-4 ząbki czosnku 200 g sera żółtego świeża bazylia lub oregano (ewentualnie suszone zioła) sól, pieprz Czosnek wycisnąć przez praskę, wymieszać z masłem, doprawić solą i pieprzem, dodać zioła. Chleb naciąć wzdłuż i wszerz (tak, aby powstały romby). Należy jednocześnie uważać, aby nie przeciąć spodu bochenka. W nacięcia głęboko wcisnąć masło czosnkowe i pokrojony w paski żółty ser. Można ułatwić sobie tę czynność - rozcięcia możemy delikatnie rozchylać długim nożem. Chleb szczelnie zawinąć w folię aluminiową i zapiekać na grillu. Czas pieczenia dostosować do temperatury i chrupkości, jaką chcemy uzyskać. (www.msm-monki.pl)

Mięso marynowane w odpowiednio skomponowanej zalewie nabierze kruchości, soczystości i aromatu.
Delikatne mięso wołowe powinniśmy marynować 30 minut, maksymalnie do 2 godzin. Mięso średniej jakości marynujemy zazwyczaj 2-4 godziny. Gorszej jakości wołowinę i dużej wielkości kawałki mięsa marynujemy 4-6 godzin. Można je także zostawić w marynacie nawet na całą noc. Wskazane jest to również wtedy, gdy marynujemy baraninę. Delikatniejsze mięsa, na przykład drobiowe i rybne, możemy marynować około 30 minut. Bazą marynat najczęściej jest jasne lub ciemne piwo, wino (białe lub czerwone, zazwyczaj wytrawne) i olej lub oliwa z oliwek. Częstym składnikiem jest musztarda lub chrzan, miód (syrop klonowy), sos sojowy lub Worcestershire, ocet z wina i sok z cytryny. Niemal obowiązkowo powinny znaleźć się w niej czosnek i cebula, a na pewno rozmaite zioła, które nadadzą mięsu odpowiedni smak i wspomogą nasze trawienie. Możemy więc dodać do zalewy: bazylię, oregano, tymianek, rozmaryn, gałkę muszkatołową, liść laurowy, nasiona gorczycy, chili czy imbir. Oczywiście nie wszystkie przyprawy naraz - wszystko zależy od tego, jaki smak chcemy mięsu nadać. To samo mięso czy te same warzywa można za każdym razem przyrządzić inaczej - wystarczy inaczej skomponować naszą marynatę. Nie zapominajmy też o tym, że marynatę można wykorzystać jako glazurę grillowanego mięsa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Majówka 2018. Rozpoczyna się sezon grillowy - oto najlepsze przepisy - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński