MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mają ponad 100 lat i były skryte pod asfaltem. Tramwajowe odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To tory tramwajowe, które zostały ułożone na początku XX wieku na obecnym placu Zwycięstwa w Szczecinie.

Krótki, zaledwie kilkumetrowy odcinek, odkryto w czasie trwającej przebudowy alei Wojska Polskiego. Pasjonaci cieszą się z odkrycia, bo to niewielki kawałek historii.

- Przy okazji przebudowy odkopano tory, które były używane do lat 20-30 XX wieku, torowisko przechodziło wówczas przy "Medicusie", gdzie jest obecnie przystanek autobusowy - mówi Marcin Klassa, pasjonat komunikacji. - Szyny biegły potem w obecną ulicę Krzywoustego. W latach 30-tych przesunięto torowisko w kierunku kościoła garnizonowego, tam gdzie jest obecnie.

To kolejne podobne odkrycie w czasie przebudowy śródmiejskiego odcinka alei. Do odkrycia torów doszło we wrześniu 2021 roku, po zerwaniu nawierzchni alei. Torowisko jest wyeksponowane w pobliżu dawnej fontanny "Ściana płaczu".

- Odsłonięte fragmenty torów mają wartość historyczną – z całą pewnością pochodzą z przedwojnia, a duże ich fragmenty mogą być nawet reliktami najstarszej szczecińskiej linii tramwajowej i pochodzić z lat 90. XIX w. Świadczy o tym zastosowana technika oraz materiał wykonania szyn – mówił we wrześniu ubiegłego roku Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński