MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Magiczne słowo w twoim telefonie. Jak je ustawić? Zobacz, co można zrobić dzięki tej funkcji w smartfonach iPhone i Android

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak działa magiczna funkcja na urządzeniach z iOS i Android.
Zobacz, jak działa magiczna funkcja na urządzeniach z iOS i Android. EmShuvo / Canva
Telefony komórkowe mają wiele nieoczywistych funkcji, o których często mało kto wie. Dzięki wbudowanym w system ułatwieniom okazuje się, że można za pomocą głosu robić takie rzeczy, jak np. odblokowywanie telefonu za pomocą magicznego słowa. Zobacz, jak to działa oraz jak ustawić uruchamianie komend głosem.

Spis treści

Ukryte funkcje smartfonów

Telefony z systemami iOS i Android mają dość podobne funkcje. To samo tyczy się tych ukrytych, nieznanych szerzej „bajerów”, dzięki którym można wykonywać niektóre czynności szybciej i łatwiej. Opisywałem już np., jak używać ukrytego przycisku w telefonie czy pokazywałem tajne kody, dzięki którym można robić zupełnie nowe rzeczy ze swoim smartfonem.

Dziś przedstawiam trik, który z pewnością spodoba się każdemu. Nawet, jeśli z niego nie skorzystasz, to jest to po prostu świetna ciekawostka.

Magiczne słowo w iPhone - jak ustawić?

Pisząc „Magiczne słowo”, mam na myśli komendę głosową, którą można ustawić w taki sposób, aby na żądanie wykonywała za nas pewne czynności. Najczęściej w mediach społecznościowych pokazywana jest jako dobry sposób na odblokowanie telefonu z użyciem kodu PIN bez dotykania urządzenia. Na poniższym przykładzie TikToker słowami „Sezamie, otwórz się” odblokowuje np. swojego iPhone'a.

Jak to zrobić?

  1. Wejdź w Ustawienia -> Dostepność -> Sterowanie głosowe.

  2. Wciśnij Skonfiguruj sterowanie głosowe. W ten sposób zostanie ono włączone.

  3. Wybierz Polecenia -> Utwórz nowe polecenie. Tam wpisz magiczne słowo, którego chcesz używać, np. „open sesamee” (musi być w języku angielskim, gdyż Siri po polsku jeszcze nie istnieje).

  4. Wybierz Czynność i tutaj zaczyna się magia. Można ustawić dowolne polecenie, takie jak wciskanie określonych miejsc na ekranie, by odblokować telefon (jak na powyższym przykładzie) czy wstawianie określonego tekstu.

  5. Gotowe! Teraz po wypowiedzeniu magicznego słowa telefon wykona twoje polecenie.

W ten sposób za pomocą jednego słowa można wykonać określony ciąg czynności.
W ten sposób za pomocą jednego słowa można wykonać określony ciąg czynności. Kacper Derwisz / Polska Press

Dzięki magicznemu słowu w iPhone można robić rozmaite rzeczy. Z ciekawszych propozycji mogę wymienić:

  • odblokowywanie telefonu za pomocą słów,

  • wpisywanie określonej frazy z pomocą komendy głosowej,

  • czy uruchamianie w ten sposób konkretnego ciągu czynności w określonej aplikacji.

Android - komendy głosowe

Sprawa na telefonach z systemem Android wygląda zgoła inaczej. Taka opcja nie jest wbudowana w system i potrzebna jest specjalna aplikacja. Może do tego posłużyć np. Google Voice Control, jednak w Sklepie Play można znaleźć szereg wyspecjalizowanych w danych zadaniach apek, np. do odblokowywania telefonu głosem. Po pobraniu którejkolwiek z nich warto przejść przez samouczek, który objaśnia wszystkie funkcje. Proces postępowania zależy więc tutaj od tego, który program ściągniesz oraz co chcesz uzyskać poprzez wymawianie magicznego słowa.

Choć są to funkcje z przeznaczeniem przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, to podobnie jak stukanie w tył telefonu może przydać się każdemu, kto szuka oryginalnych rozwiązań i chce zszokować znajomych. Polecam pobawienie się tymi ustawieniami - można osiągnąć naprawdę ciekawe efekty.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magiczne słowo w twoim telefonie. Jak je ustawić? Zobacz, co można zrobić dzięki tej funkcji w smartfonach iPhone i Android - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński