Magda Gessler vs. szczecińscy importerzy ryb

Redakcja
Magda Gessler, według Zarządu Stowarzyszenia Importerów Ryb podała nieprawdziwe informacje w jednym z odcinków "Kuchennych Rewolucji"
Magda Gessler, według Zarządu Stowarzyszenia Importerów Ryb podała nieprawdziwe informacje w jednym z odcinków "Kuchennych Rewolucji"
Zarząd Stowarzyszenia Importerów Ryb wysłał do TVN pismo, w którym domaga się sprostowania informacji podanych przez Magdę Gessler w jednym z odcinków programu "Kuchenne Rewolucje".

Chodzi o odcinek "Kuchennych Rewolucji" wyemitowany na antenie TVN dnia 15 listopada 2012r.

Zarząd Stowarzyszenia Importerów Ryb w imieniu członków SIR (tj. osób i firm zajmujących się zawodowo importem i dystrybucją ryb oraz produktów rybnych w Polsce) zwrócił się do TVN, w szczególności do osób odpowiedzialnych w Stacji za realizację programu "Kuchenne Rewolucje" z wnioskiem o sprostowanie nieprawdziwych informacji, które podane zostały do publicznej wiadomości przez Magdę Gessler.

List opublikował portal Morza i Oceany.

Oto treść listu wysłanego przez SIR:

Nasz zdecydowany sprzeciw wywołują zarówno treść wypowiedzi jak i sposób, w który zostały one podane przez panią Magdę Gessler w odniesieniu do pokazanego w programie produktu tj. mrożonych filetów z miruny ze skórą:
- nieprawdziwe jest stwierdzenie, że data przydatności do spożycia pokazanego w programie produktu upływa w 2019 roku bowiem widniejąca na etykiecie (vide załącznik) liczba 2019 poprzedzona literami CEE stanowi numer identyfikacyjny zakładu produkcyjnego (w tym przypadku trawlera-przetwórni bandery chilijskiej) oznaczający weterynaryjne uprawnienia do eksportu na rynki Unii Europejskiej nadane temu zakładowi przez kompetentny organ Komisji Europejskiej i w żadnym razie nie jest to data przydatności do spożycia;
- zdziwienie i sprzeciw dla takiego braku profesjonalizmu budzi fakt, że osoba, która przy innych okazjach na antenie TVN wykazała się publicznie znajomością języka hiszpańskiego, nie zadała sobie trudu, aby przed wygłoszeniem nieuprawnionych stwierdzeń sprawdzić treść etykiety, na podstawie której wyraził kategoryczną, aczkolwiek bezpodstawną, opinię o "szkodliwości" wymienionego produktu dla zdrowia konsumentów;
- pragniemy przy tym podkreślić, że spostponowane w programie filety z miruny należą do grupy produktów rybnych odznaczających się najwyższymi parametrami jakościowymi i smakowymi spośród dostępnych na rynku polskim, przez co są wysoko cenione przez konsumentów. Zostały wyprodukowane i głęboko zamrożone na statku-przetwórni, którego zdolność do produkcji zdrowej żywności jest potwierdzona nadaniem stosownych uprawnień przez służby weterynaryjne UE. Dlatego też nieuzasadnione "oskarżenia" pod adresem tych filetów wygłoszone przez panią Gessler na antenie TVN godzą w dobre imię kategorii produktu i firm zajmujących się obrotem handlowym filetów z miruny na rynku polskim;
- wyjaśniamy przy okazji, że pokazana na antenie etykieta w j.hiszpańskim nie była, bo zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem być nie mogła, jedyną informacją o produkcie zamieszczoną na jego opakowaniu. Każdy produkt rybny głęboko zamrożony dopuszczony do obrotu posiada etykietę sporządzoną w języku polskim zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 roku. Wśród wielu wymaganych prawem informacji na etykiecie podaje się datę przydatności do spożycia określaną, zgodnie z wymienionym rozporządzeniem, jako "najlepiej spożyć przed". W przypadku produktów rybnych jest to najczęściej okres od 18 do 24 miesięcy od daty zamrożenia, przy założeniu, oczywiście, zachowania odpowiednich warunków przechowywania tj. m.in. utrzymania stałej temperatury nie wyższej niż minus 18 stopni Celsjusza, przy czym te warunki są również precyzyjnie określone na etykiecie.
Tego rodzaju etykiety znajdują się na opakowaniu zbiorczym (kartonie), które na ogół zawiera od dwóch do czterech (w zależności od standardu przyjętego przez danego producenta) jednostek takich jak pokazana w programie "Kuchenne Rewolucje".
Wydaje się, że osoba zawodowo związana z gastronomią powinna znać zasady oznaczania żywności w obrocie handlowym i tym bardziej powinna zastanowić się przed wygłoszeniem bezpodstawnej opinii w tym przedmiocie;
- komentarza wymaga również lansowana z niezrozumiałym dla nas uporem, przez panią Gessler na antenie TVN, teza o wyższości ryb świeżych nad głęboko zamrożonymi. Teza ta jest nieuprawniona zwłaszcza bez precyzyjnego określenia co rozumiemy pod pojęciem "świeżości". Nie jest bowiem synonimem świeżości ryby jej niezamrożona postać!
Ryby i wytworzone z nich produkty (filety, tuszki etc.) zamrożone na morzu (tzn. na statku-przetwórni w trakcie realizowanej operacji połowowej) należą do "najświeższych" produktów spożywczych dostępnych na rynku. Czas jaki, w tym przypadku, upływa od złowienia żywej ryby do jej głębokiego zamrożenia (w temperaturze poniżej minus 25 stopni Celsjusza), a tym samym zatrzymania procesu starzenia czy inaczej pogarszania świeżości jest najkrótszy z możliwych (liczony w godzinach) i nie ma konkurencji z żadnym innym sposobem obróbki żywności pochodzenia zwierzęcego. Walory smakowe i odżywcze takiego produktu (pod warunkiem właściwego przechowywania) najczęściej przewyższają te, którymi odznaczają się tzw. ryby świeże, tzn. nigdy niezamrożone, zwłaszcza jeśli od złowienia tych ostatnich do spożycia upływa wiele dni.
Przykładem na absurdalność niechęci jaką zaprezentowała na antenie TVN pani Gessler w stosunku do ryb głęboko zamrożonych jest, paradoksalnie, jej zachwyt wyrażony wobec potrawy z sandacza określonego przez nią jako "świeży" podczas gdy 99% wolumenu sandacza obecnego na rynku polskim jest importowanych w stanie zamrożonym….
Mając na uwadze wszystko co zostało podane powyżej domagamy się sprostowania na antenie TVN nieprawdziwych informacji i nieuprawnionych komentarzy wygłoszonych przez panią Magdę Gessler w jedenastym odcinku szóstej edycji programu "Kuchenne Rewolucje", jako sposobu na złagodzenie szkody wyrządzonej reputacji produktu w opinii publicznej.
Z poważaniem,
Za Zarząd Stowarzyszenia Importerów Ryb
Stanisław Mroziński, prezes
STOWARZYSZENIE IMPORTERÓW RYB FISH IMPORTERS ASSOCIATION
ul. Celna 1/117, SZCZECIN

Wideo

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
ramsey
Ja bym zamówiła rybke z kutra tylko co w tym smsie napisać???
poproszę na jutro świeżo zamrożoną rybę z kutra
J
Jaś Fasola

Śmieszne to pismo od pierwszego akapitu.
Czy naprawdę tylko mnie komicznym wydaje się nazywanie przynajmniej sześćdziesięcioletniej ( zupełnie obcej - wszak to oficjalne pismo ) matrony MAGDĄ ?

M
Michuss

Potwierdzam opinię użytkownika Sea More :-)

S
Sea More :-)
Ciekawe stwierdzenie - "ryba szybko zamrożona jest lepsza od świeżej złowionej kilka godzin wcześniej". Ciekawe - bo owszem zamrozić można szybko, tylko jak ją równie szybko odmrozić i to tak żeby się z ryby ciapa nie zrobiła? Jakoś nie chce mi się wierzyć że rację mają przedstawiciele firm którzy mają kasę z mrożenia - a nie wszyscy znani kucharze (bo jeszcze nie słyszałem żeby jakiś kucharz mówił że świeża ryba jest gorsza od mrożonej)

Czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem?? Napisane jest wyraźnie,że ryba zamrożona kilka godzin po połowie,jest lepsza niż kilkudniowa świeża ryba np. przechowywana w kiepskich warunkach. Ciapę to masz z Chin - tanie marketowe naszprycowane ryby. Dobre filety z miruny kosztują ok 16-18 zł w sklepie- Mrożenie morskie, bez chemii, bez glazury. A jak pani gesler nie wie co to shatterpack lub interleaved, to niech sie nie kompromituje na wizji, widząc najlpeszy możliwy sposób przechowywania ryby ( blok filetów oddzielonych folią by nie było wysuszki.
r
rafal

a ja uwazam ze Gesslerowa bierze niezłe łapuwki od wlascicieli lokalu w ktorym pozniej robi program
Wiem o np. extra 30tys zł od jednego z rzeszowskich lokali i o systemie dzialania programu
np. wlasciciel nie moze sprzatac lokalu przez tydzien potem wchodzi Gesslerowa i wszystko jest ok.....
program dobry dla osob ktore nie wiedza o co chodzi........
pozdrawiam

K
KASIA
Świeża ryba to ryba nie mrożona, przechowywana w niskiej temperaturze, przyrządzona i spożyta do kilkunastu godzin od złowienia (im szybciej tym smaczniejsza). To ryba szybko zabita i wypatroszona, a nie zdechła na pokładzie co jest istotne dla możliwości pozbycia się z niej krwi co z kolei, jest niezmiernie ważne dla smaku ryby.
Taka, świeża ryba jest ZAWSZE smaczniejsza od nawet najlepiej mrożonej ryby.
Przypomnijcie sobie targi rybne chociażby z programów Makłowicza ....
W Polskich sklepach kupujemy rybie ŚCIERWO, któro nadaje do jedzenia ale smakowo to ... to jest zero.
My Polacy nie mamy kultury kulinarnej ryb (innej też nie wiele) i wciskają nam to co chcą. Np. na Niemieckim, Francuskim, Włoskim, Hiszpańskim stole nie ma takich podłych ryb.
Program M. Gessler jest polakom BARDZO potrzebny bo on uczy KULTURY. Kultury przygotowania posiłku, podawania, przygotowania stołu i wielu innych, o których masa (ciemna), o zgrozo, mało wie.
Polakom takie programy są BARDZO potrzebne i powinny być na nie pieniądze z Unii Europejskiej bo ... autostrady to nie wszystko, ale dużo bo może TA kultura szybciej tu przyjedzie (albo my szybciej po nią pojedziemy).

"Program M. Gessler jest polakom BARDZO potrzebny bo on uczy KULTURY. Kultury przygotowania posiłku, podawania, przygotowania stołu i wielu innych, o których masa (ciemna), o zgrozo, mało wie." - masz rację rację tylko że najpierw to Magda powinna nauczyć sie kultury odnoszewnia na wizji, którą o zgrozo oglądają dzieci...... i czego sie uczą?
t
teddy

nie na zbiorczym ale na każdym opakowaniu powinien być napis w języku polskim i nigdy żadne inne go....no zamrożone czy świeże nie jest lepsze od ryby bałtyckiej, tylko jak sie wykonczyło nasze rybołowstwo to teraz musimy jeść padło innych.

m
makelele

jaka telewizja taki "Gordon Ramsay"

G
Gość

Ciekawe stwierdzenie - "ryba szybko zamrożona jest lepsza od świeżej złowionej kilka godzin wcześniej". Ciekawe - bo owszem zamrozić można szybko, tylko jak ją równie szybko odmrozić i to tak żeby się z ryby ciapa nie zrobiła? Jakoś nie chce mi się wierzyć że rację mają przedstawiciele firm którzy mają kasę z mrożenia - a nie wszyscy znani kucharze (bo jeszcze nie słyszałem żeby jakiś kucharz mówił że świeża ryba jest gorsza od mrożonej)

G
Gość

a ja uwazam ze p. magda robi dobra robote promujac wlasne lokalne produkty,ktore
mozna uzupelnic ale tylko uzupelnic towarem z importu A wyzywanie od brudasow i nieudacznikow , walenie brudnymi talerzami i splesnialym jadlem to wybacznie ale jesli
wlasciciel restauracji nieudacznik wiedzac o wizycie telewizji nie potrafi posprzatac to co o nim myslec?

r
reksiowa

czepcie sie tramwaja

p
prawdziwy smakosz
hehe

ale szkoda tych co ogladaja - to jest dopiero....

A czemu "szkoda tych co oglądają"?

Jeśli ktoś lubi oglądać fantasy lub koszmary...
o
oscylot

to jej pojechali !!! glupio jej teraz pewnie. Nie znam sie na temacie ale lubie mrozone ryby ewentualnie z pobliskich lowisk nie mrozone. Generalnie to nie powinno sie mowic o czyms o czym nie ma sie pojecia.

l
lol

hehe
moze w koncu ktoś ocenił poziom M.G. właściwie

ale szkoda tych co ogladaja - to jest dopiero....

S
Stachu Wichura

Raczej radzę Wam się puknąć w cymbał! Tak mrożone czasem jest lepsze od świeżego! W szczególności mając na myśli ryby np dla mieszkańców okolic znacznie oddalonych od morza. No bo przecież waszym zdaniem lepsza jest ryba złowiona w rzece (kilka km od punktu zrzutu nieczostości z lokalnej oczyszczalni ścieków lub w zasranym i zaolejonym morzu Bałtyckim ale za to świerza (tj nie mrożona wieziona ok 24 godzin np do Krakowa czy Warszawy, niż zamrożona świerzozłowiona ryba w rejonie o znacznie czystszych wodach oceanu Atlantyckiego lub Pacyfiku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3