MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łzy i protest na granicy. "Chcemy wrócić do pracy" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Na przejściach granicznych w Lubieszynie i Rosówku zebrało się w piątkowy wieczór kilkadziesiąt osób domagających się przywrócenia ruchu dla pracowników transgranicznych.

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały zamknięcie granic i przymusową kwarantannę dla wszystkich, którzy zdecydują się ją przekroczyć.

Te przepisy najbardziej dotknęły ludzi, którzy do tej pory codziennie przekraczali granicę. W takiej sytuacji jest na przykład mąż pani Katarzyny, która w piątkowy wieczór przyszła na przejście graniczne w Lubieszynie.

- Mój mąż jest tam, po drugiej stronie granicy. Jest lekarzem i pracuje w Niemczech. Od miesiąca się nie widzieliśmy, bo mąż nie może sobie pozwolić na dwutygodniową przerwę w pracy i zdecydował się na pozostanie po drugiej stronie granicy - mówi nie kryjąc łez pani Katarzyna.

W podobnej sytuacji jest wielu mieszkańców naszego regionu, których wprowadzone przepisy rozdzieliły z najbliższymi. Oprócz rozłąki, część biorących udział w proteście osób, skarży się na brak możliwości kontynuowania nauki przez ich dzieci.

- Moje dzieci mają przed sobą ważne egzaminy i aby je zdać, będą musiały na ponad miesiąc wyjechać z domu - podkreśla pan Tomasz.

Wsparcie dla osób, które zdecydowały się na pozostanie na terenie Niemiec, wykazały władze landu Meklemburgia-Pomorze Przednie.

- Do tej pory zatwierdzono 93 wnioski dla 466 pracowników oraz 11 towarzyszących krewnych na łączną kwotę 290.355 euro. Spośród nich, 61 to osoby dojeżdżające do pracy codziennie, a 405 to osoby dojeżdżające do pracy co tydzień. Przy obecnym przedłużeniu przepisów zarówno firmy, jak i pracownicy z Polski mają pewność planowania - wyjaśnili Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego Patrick Dahlemann oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Zdrowia dr Stefan Rudolph.

ZOBACZ TAKŻE:

Piątkowe wydarzenie, choć nie było oficjalnym protestem (obowiązujące przepisy zakazują organizowania zgromadzeń), przyciągnęło na przejście graniczne kilkadziesiąt osób. Po obu stronach granicy spacerowali zarówno Polacy, jak i Niemcy.

Zebrani apelowali o zniesienie kwarantanny dla pracowników transgranicznych, otwarcie większej liczby przejść granicznych, umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania oraz wskazanie konkretnej daty planowanego otwarcia granicy.

- Tłumacząc w Warszawie skalę tego problemu, porównuję tę sytuację z zamknięciem mostów na Wiśle. To tak, jakby z dnia na dzień ktoś nie mógłby jechać do pracy na drugi brzeg rzeki. Właśnie taka rzeczywistość dotknęła mieszkańców Pomorza Zachodniego oraz innych położonych wzdłuż granicy regionów - mówi Magdalena Filiks, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wysyłają do ministerstw interpelacje, w których proszą o złagodzenie tych obostrzeń.

- Polska nie przyjęła unijnych wytycznych, dotyczących swobody transgranicznego przemieszczania się pracowników i utrzymuje rygorystyczne zamknięcie granic. Ta polityka, mająca na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmusza Polki i Polaków - mieszkańców obszarów przygranicznych - do wyboru między utratą pracy a rozłąką z rodziną. To kryzys dla 200 tysięcy osób, które nie mogą czekać na kolejne nowelizacje Tarczy Antykryzysowej. Dlatego wraz z posłami z województw przygranicznych Anitą Kucharską-Dziedzic, Robertem Obazą i Dariuszem Wieczorkiem wzywam premiera Mateusza Morawieckiego do zwołania posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie umożliwienia wykonywania pracy osobom mieszkającym i pracującym w strefie przygranicznej - apeluje Katarzyna Kotula.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
 • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński