Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luxpol w Stargardzie. Weszliśmy do środka. Zobacz ZDJĘCIA! Zakładu już dawno nie ma, ale wielki budynek stoi - 5.05.2021

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Z nieistniejącym już Zakładem Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol związanych było wielu stargardzian. Jeśli ktoś tam nie pracował, to zwykle miał w rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto był tam zatrudniony. Jak wygląda obiekt po Luxpolu? Obejrzyjcie galerię zdjęć.
  • Charakterystyczny, wysoki na 22 metry budynek po Luxpolu, stoi między ulicami Towarową i Pierwszej Brygady.
  • Odwiedziliśmy to miejsce w ostatnich dniach, 22, 23 i 26 kwietnia 2021 roku.

Zakład Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol był jednym z największych zakładów pracy w całym regionie stargardzkim. Wielu mieszkańców Stargardu związanych było z Luxpolem. Albo sami tam pracowali, albo ich bliscy lub znajomi.

Zastanawialiście się, jak dzisiaj wygląda obiekt po Luxpolu? Odwiedziliśmy go, by to pokazać. Trzeba przy tym wiedzieć, że ZPD Luxpol to był nie tylko ten jeden, największy obiekt. To cały kompleks budynków luxpolowskich. Były hale produkcyjne, farbiarnia, sklep firmowy, nawet przychodnia, żłobek i przedszkole.

Właścicielem terenu po Luxpolu jest TEO Spółka Cywilna z siedzibą w Łodzi. W głównym budynku dzisiaj także prowadzona jest działalność. Są firmy, które wynajmują tam hale. Część z nich zajmuje się, tak jak kiedyś sam Luxpol, działalnością szwalniczą. Ale działają tam także firmy z innych branż. Część pomieszczeń w budynku po Luxpolu stoi pusta. Jeśli ktoś chciałby tam prowadzić działalność, jest to możliwe.

Ślady PRL-u w Stargardzie. Luxpol, mural Społem, mozaiki, ma...

Natomiast w obiektach poluxpolowskich w sąsiedztwie głównego budynku dawnego Luxpolu działalność prowadzi duża firma meblowa, mająca tam sklep i magazyny.

Dzisiaj, ponad 50 lat od uruchomienia Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie, główny jego obiekt z zewnątrz i w środku nie zmienił się wiele. Na dachu budynku stoją charakterystyczne duże szyldy z napisem "Luxpol" i logo tej firmy. Są one widoczne z dużej odległości, z różnych rejonów Stargardu.

W środku ściany zostały jakiś czas temu odmalowane, ale kafelki na ścianach, podłogi, drzwi prowadzące do różnych pomieszczeń pamiętają czasy rozpoczęcia działalności Luxpolu. Na drzwiach wiszą do dzisiaj tabliczki prowadzące do różnych części budynku.

PKS w Stargardzie to już historia. ZDJĘCIA z 1967 roku. Zoba...

Historia Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol sięga lat 60. XX wieku. Kamień węgielny pod budowę Luxpolu został wmurowany 8 listopada 1968 roku. W latach 70., 80. i jeszcze 90. XX wieku był to bardzo prężnie działający zakład. Proces likwidacyjny firmy rozpoczął się w 1998 roku, kiedy to została ogłoszona upadłość zakładu. proces ten trwał do jesieni 2006 roku, kiedy to oficjalne firma zakończyła działalność.

Wyroby produkowane w Luxpolu trafiały do wielu krajów. W ofercie zakładu były między innymi mundurki szkolne, stroje sportowe, koszule, bluzki damskie, ubranka dziecięce. Klientem stargardzkiej firmy był między innymi Adidas Polska sp. z o.o.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński