Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Luxpol Stargard. Budowa zakładu, pierwsi pracownicy, księga honorowa ZDJĘCIA ARCHIWALNE

Grzegorz Drążek
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 747
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/315/ZPDZ Luxpol w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 747
W zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie są kroniki kilku nieistniejących już stargardzkich zakładów. Przedstawiamy Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol. To była prężnie działająca firma, jedna z największych w Stargardzie. Wiele stargardzkich rodzin było z nią związanych.

O historii regionu stargardzkiego świadczą między innymi kroniki zakładów pracy, kiedyś prężnie działających w ówczesnym Stargardzie Szczecińskim, które obecnie są w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie. Dzięki temu że się zachowały i są w Archiwum Państwowym, możemy lepiej poznać historię Stargardu i samych zakładów.

W zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie jest na przykład kronika, księga honorowa i księga pamiątkowa Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie Szczecińskim. Archiwum Państwowe udostępniło je nam do publikacji w celu promocji historii Stargardu wśród mieszkańców. Nie znaleźliśmy tam informacji o tym, kto je przygotował, opracował, kto jest autorem zdjęć.

ZOBACZ TAKŻE

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/85/ Prez.P.R.N i U.M.iP. Stargard/ sygn. 2378

ZOBACZ Stargard i okolice w 1967 roku. Millenium i Duet stoj...

Kronika została zatytułowana "W dniu otwarcia Zakładu Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol". I to właśnie z okresu, kiedy zakład przygotowywał się do rozpoczęcia działalności są tam zdjęcia. To druga połowa lat sześćdziesiątych XX wieku. Ale jest także zdjęcie z kwietnia 1978 roku, wykonane w Dzień Włókniarza, w 10-lecie Luxpolu.

Wmurowali kamień

Wśród zdjęć jest akt erekcyjny wmurowania kamienia węgielnego z 8 listopada 1968 roku. Dyrektorem Luxpolu, wtedy jeszcze w budowie, był Marian Gołden.

W akcie erekcyjnym wmurowania kamienia węgielnego podkreślono, że stało się to w 51 rocznicę wielkiej socjalistycznej rewolucji październikowej, w przededniu V zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Takie to były wtedy czasy...

W Archiwum Państwowym w Stargardzie jest także księga honorowa Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie Szczecińskim. Są tam wpisy z lat 1976, 1977, 1978, 1979, 1988, 1989. W księdze opisane są wyróżnienia pracowników.

Wyróżnienia te to między innymi odznaki Gryfa Pomorskiego, odznaka racjonalizatora produkcji, Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Odznaka Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego.

A wyróżnienia były przyznawane między innymi za "wybitne zasługi w realizacji budowy Zakładów", za "osiągnięcia przy dochodzeniu zakładów do pełnej zdolności produkcyjnej", za "wzorową pracę zawodową i społeczną", za "osiągnięcie wysokiej wydajności w pracy", za "wzorową pracę zawodową i prawidłową organizację pracy brygady osiągającej wysoką wydajność", za "wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej", za "duży wkład pracy w działalność Zakładowego Domu Kultury", za "duży wkład pracy w przygotowywaniu młodych pracowników do wykonywania zawodu dziewiarza", za "duży wkład pracy w działalność Zakładowego Klubu Techniki i Racjonalizacji".

Wyróżnionych w tamtych latach pracowników przedstawiamy w galerii zdjęć. Nie ma w niej Genowefy Głuch i Jadwigi Jaroszewskiej, które są wpisane w księdze honorowej Luxpolu, ale bez fotografii

ZOBACZ TEŻ:

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/266/ Urząd Miejski w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 1479

Stargard 1979. Wielka powódź, pochód, szkoły, przedszkola, a...

W zbiorach Archwium Państwowego jest także księga pamiątkowa Luxpolu. Są tam głównie wpisy obcokrajowców, którzy odwiedzali Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie Szczecińskim w 1986 i 1987 roku. Wyroby Luxpolu trafiały poza granice Polski. Wpisy prezentujemy na końcu galerii zdjęć.

Adidas i własne kolekcje

O historii stargardzkiego zakładu możemy dowiedzieć się ze strony internetowej szukajwarchiwach.pl. Wyczytamy tam między innymi, że budowa Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie Szczecińskim rozpoczęła się w roku 1966. Utworzono wtedy ośrodek szkoleniowy, w którym szkolili się przyszli pracownicy Luxpolu. Produkcja ruszyła w 1971 roku, a w 1972 uzyskano pełną produkcyjność. W stargardzkim zakładzie produkowano między innymi ubiory szkolne, bluzki damskie, ubiory z anilany dla dzieci. Luxpol miał własne kolekcje ubrań sportowych, koszul męskich, ubranek dziecięcych. Klientem stargardzkiej firmy był między innymi Adidas Polska sp. z o.o. W latach 90-tych XX wieku Luxpol przechodził różne przekształcenia. W drugiej połowie lat 90-tych pogorszyła się sytuacja finansowa. W 1998 roku podjęta została uchwała zarządu firmy o ogłoszeniu upadłości. Jako koniec działalności Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Luxpol w Stargardzie Szczecińskim podawana jest data 25 paździenrika 2006 roku.

Niebawem na naszym portalu kolejne materiały pokazujące historię Stargardu i regionu stargardzkiego, które dzięki temu, że trafiły do Archiwum Państwowego w Stargardzie, mogą po latach zobaczyć mieszkańcy.

Luxpol w telewizji w latach 80. XX wieku na kanale Yotube Krzysztofa Żyto:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto