Ludzie mediów: Co w Polsce posiadają udziałowcy Wirtualnej Polski

Wojciech Wybranowski
pixabay.com
Udostępnij:
W połowie roku akcjonariusze Wirtualnej Polski zdecydowali o wypłacie 45,3 mln zł dywidendy współwłaścicielom spółki. Do najważniejszych należą członkowie zarządu spółki: prezes Jacek Świderski oraz Michał Brański i Krzysztof Sierota. Jakim majątkiem w Polsce dziś dysponują? Choć Wirtualna Polska Holding to spółka giełdowa – firma nie chce tego ujawnić. W ramach zasady transparentności – postaraliśmy się to sprawdzić.

Mimo że Wirtualna Polska za rok 2020 zanotowała 40,97 mln zł straty (w ujęciu jednostkowym) i spadek przychodów za 2020 r o 10,8 proc w stosunku do roku poprzedniego - w połowie czerwca tego roku Walne Zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o wypłacie dywidendy udziałowcom firmy - 45,3 mln zł, czyli po 1,55 zł za posiadaną akcję. Jak informował wówczas branżowy serwis Wirtualne Media – datę wypłaty wyznaczono na 29 czerwca. Jednocześnie uznano, że strata z jaką firma weszła w bieżący rok ma zostać pokryta z potencjalnych tegorocznych zysków firmy. Taka decyzja oznaczała znaczące bonusy finansowe dla głównych akcjonariuszy firmy i jednocześnie członków zarządu Wirtualnej Polski: Jacka Świderskiego, Michała Brańskiego oraz Krzysztofa Sieroty.

W momencie głosowania każdy z nich, jak informowały Wirtualne Media, dysponował walorami stanowiącymi 12,94 proc. kapitału i dającymi 18,63 proc. głosów, co daje w sumie ponad 50 proc głosów na Walnym Zgromadzeniu i możliwość przeforsowania ustaleń. Cała trójka twórców plotkarskiego serwisu Pudelek, którzy później przejęli Wirtualną Polskę - regularnie pojawia się w cyklicznie publikowanych przez różne media rankingach i wykazach najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Polsce lub też osób pretendujących do tego grona. Tygodnik „Wprost” w 2016 r. w zestawieniu 40 najbogatszych Polaków przed 40-tką umieścił Świderskiego, Brańskiego i Sierotę umieścił ich na miejscach 15-17 szacując ich majątek na blisko 190 mln zł.

Co w Polsce posiadają włodarze Wirtualnej Polski

Od dłuższego czasu – przy okazji dyskusji o oświadczeniach majątkowych polityków, sędziów i samorządowców wraca – w debacie publicznej – temat transparentności finansowej oraz powiązań biznesowo-gospodarczych właścicieli mediów w Polsce. W związku z tym chcieliśmy się dowiedzieć – jak sprawę oceniają przedstawiciele Wirtualna Polska Holding - spółki należącej dziś do najbardziej wpływowych środowisk medialnych w Polsce.

- Wirtualna Polska Holding SA podlega rozszerzonym rygorom informacyjnym. Nie dlatego, że jest spółką mediową, tylko dlatego, że jest spółką publiczną - poinformował nas Michał Siegieda, dyrektor komunikacji korporacyjnej i PR w Grupie Wirtualna Polska.

Na tym jednak otwartość informacyjna przedstawicieli spółki Wirtualna Polska się kończy. Na pytanie o – stan majątkowy członków zarządu WP Holding – na dzień 30 listopada 2021 rzecznik firmy odpisał nam, że nie dysponuje takimi informacjami: „Nie ma też żadnej podstawy prawnej, żeby wymagać od członków zarządu tego typu informacji.” – czytamy w piśmie jakie przesłał nam Siegieda.

W dziennikarskim śledztwie spróbowaliśmy więc to sprawdzić. Dzielimy się ustaleniami z naszymi Czytelnikami.

Jacek Świderski

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski, zameldowany w wielkopolskim Koninie – jest właścicielem szeregu nieruchomości. Posiada m.in. grunty orne składające się z działek rolnych w powiecie konińskim w miejscowościach: Skulsk i Łuszczewo. Ich łączna powierzchnia to 6,49 HA. Świderski jest ich wyłącznym właścicielem.

Prezes Wirtualnej Polski posiada też w Skulsku-Mielnicy Dużej nieruchomość zabudowaną o łącznej powierzchni 0,39 HA, której również jest wyłącznym właścicielem oraz działkę rolną o powierzchni 0,2400 HA.

Jacek Świderski zainwestował też w ziemię na terenie Stare Miasto-Rumin, gdzie nabył nieruchomość gruntową o łącznej powierzchni 0,1712 HA. Zainwestował też w województwie mazowieckim. Jest właścicielem działki w Suchym Lesie (Michałowice) o powierzchni 1,6795 HA oraz terenu o powierzchni 0,300 HA.

Prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski jest też właścicielem firmy Orfe S.A, jednej z firm współtworzących Wirtualna Polska Holding.

Jak informował branżowy serwis Wirtualne Media – w lipcu tego roku prezes spółki Wirtualna Polska Media – Joanna Pawlak- za łączną kwotę 1,5 mln zł sprzedała 12 755 akcji holdingu Wirtualna Polska spółkom zależnym od Jacka Świderskiego oraz Michała Brańskiego (członka zarządu Wirtualna Polska Holding).

Należąca do Świderskiego spółka Orfe S. A wydała na to 999,9 tys. zł zaś kontrolowana przez Michała Brańskiego spółka – 10X (doradztwo finansowe) – zapłaciła za nie 500 tys. złotych.

Michał Brański

Wspomniany już wcześniej Michał Brański, członek zarządu Wirtualna Polska Holding najwyraźniej lubi szybkie, luksusowe samochody. Według informacji, do których dotarliśmy zarejestrował na siebie kilka takich aut.

Są wśród nich Land Rover Range Rover 2.5 z 2015 roku oraz Mercedes Benz GLK 2.2 CDI z 2014 roku. Najbardziej luksusowym autem jest jednak Porsche Cayenne 3.6 V6 z 2011 roku.

Michał Brański inwestuje też w nieruchomości. Jest współwłaścicielem lokalu niemieszkalnego o powierzchni 144, 39 metrów kwadratowych w Wilanowie. Połowa lokalu objęta jest tzw. „wspólnością ustawową majątkową” Michała Brańskiego i Agaty Brańskiej. Ma to związek z przepisami dotyczącymi ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Pod tym samym adresem Michał Brański i Agata Brańska są współwłaścicielami lokalu określanego jako niemieszkalny – „garaż” o powierzchni 6 848,4800 metrów kwadratowych. Na warszawskim Ursynowie państwo Brańscy dysponują niewielką działką o powierzchni 0,0778 HA.

W listopadzie 2015 roku Michał Brański zbył na rzecz brata część udziałów w lokalu mieszkalnym na warszawskich Bielanach o powierzchni 33,5 m.kw.

Brański inwestował też w pierwszoligową drużynę piłkarską Stomilu Olsztyn, ale jego pieniądze nie zapewniły zespołowi sukcesu. Zaczęło się od pożyczki 200 tys. zł. Na uregulowanie zobowiązań klubu wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Wreszcie w 2019 r zainwestował 4 mln zł w Stomil Olsztyn stając się jego głównym udziałowcem.

„Wierzę, że w Olsztynie jest potencjał na zbudowanie klubu ekstraklasowego. Myślę jednak o tej satysfakcji w dłuższym horyzoncie czasowym” – mówił Michał Brański w wywiadzie dla portalu „Made in Warmia i Mazury”

Dwa lata zarządzania klubem przez Brańskiego nie dało jednak sukcesu drużynie. W sezonie 2019/2020 zajęła ona dopiero 10 miejsce w 1. Lidze, kolejny sezon 2020/2021 skończyła dopiero na dalekim 15. miejscu (w 1. Lidze). Kilkanaście miesięcy pod rządami nowego właściciela olsztyńscy kibice zapamiętali jako czas chaosu i kontrowersji: czterech prezesów i czterech trenerów oraz wiele chybionych decyzji transferowych.

W maju tego roku Michał Brański ogłosił, że wycofuje się ze współpracy z piłkarskim klubem Stomil Olsztyn i chce sprzedać swoje udziały. Menedżer w specjalnie wydanym oświadczeniu tłumaczył, że powodem jego rezygnacji był brak porozumienia z władzami Olsztyna co do rozwoju klubu i inwestycji w drużynę piłkarską. Według portalu weszlo.com - zgodnie z umową – z klubu będzie mógł definitywnie wycofać się dopiero z końcem 2021 roku.

Krzysztof Daniel Sierota

Trzeci z głównych udziałowców Wirtualna Polska Holding- Krzysztof Daniel Sierota posiada zarejestrowany na siebie samochód marki Land Rover Range Rover 2.5 z 2009 roku oraz 11/16 udziałów w budynku mieszkalnym przy ulicy Domaniewskiej 10 w Warszawie, a także identyczną liczbę udziałów w ziemi pod tym adresem (0,13 HA). Jest też właścicielem i prezesem spółki Albemuth Inwestycje S.A świadczącej usługi doradcze związane z zarządzaniem.

Czy zaliczani do grona młodych wilków polskiego biznesu managerowie trzymający w garści Wirtualna Polska Holding posiadają nieruchomości poza granicami Polski oraz udziały w spółkach zarejestrowanych w innych krajach np. tzw. rajach podatkowych? O tym przedstawiciele firmy rozmawiać nie chcą.

- Spółka nie zbiera danych o tym w jaki sposób członkowie zarządu spółki zarządzają swoim majątkiem. Nie ma też żadnej podstawy prawnej, żeby wymagać od członków zarządu tego typu informacji. – ucina Siegieda.

Tym artykułem rozpoczynamy cykl „Ludzie Mediów” poświęcony właścicielom i managerom największych mediów w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Ludzie mediów: Co w Polsce posiadają udziałowcy Wirtualnej Polski - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie