Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubisz się opalać? Kontroluj znamiona. W sobotę zrobi to specjalista

Anna Folkman
Anna Folkman
W sobotę 25 maja w godz. 9-12 w siedzibie NFZ w Szczecinie przy ul. Arkońskiej odbędą się konsultacje z dermatologiem z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Specjalista zbada znamiona na skórze pod kątem występowania czerniaka. Warto przyjść, bo ten nowotwór wcześnie wykryty jest wyleczalny a umieralność z powodu braku diagnozy jest bardzo wysoka.

Akcję zaplanowano w ramach Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem.

- Zbliża się lato. Chcieliśmy przypomnieć, że to okres zwiększonej ekspozycji na słońce i ultrafiolet, co sprzyja rozwojowi nowotworów skóry – mówi lek. Beata Szymańska – Białek, specjalista dermatolog z ZCO. - Najbardziej złośliwym rakiem skóry jest czerniak, o którym bardzo dużo się mówi, ale nie wszyscy zwracają na te wiadomości uwagę. Czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych. Może występować w skórze, ale także trzeba zwrócić uwagę na gałkę oczną, śluzówki, np. jamę ustną, odbytnicę. Bardzo ważna jest samoobserwacja pacjenta. Jeśli dostrzeże on znamiona, które budzą niepokój, czyli np. znamię powiększa się, zmienia barwę, jest nieregularnego kształtu, wokół pojawia się obwódka zapalna lub znamię swędzi, natychmiast powinien zgłosić się do dermatologa. Pacjenci, którzy mają dużo zmian na skórze, powinni raz na 6 miesięcy do roku odwiedzić dermatologa.

Systematyczne badania pozwalają wychwycić nowotwór skóry we wczesnym stadium. W takiej sytuacji czerniak jest w 97 proc. wyleczalny, jeśli wykryjemy go w stadium zaawansowanym, jest tylko 5 proc. szans na wyleczenie.
- Nie oznacza to, że nie ma nowoczesnych metod leczenia, owszem są takie i poprawiają wyniki przeżycia w czerniaku. Cały czas jednak podstawią jest badanie i szybkość wykrycia. Dermatolog powinien zbadać pacjenta od czubka głowy do stóp. Najczęściej czerniak ujawnia się w miejscach odsłoniętych, ale np. rzadko zwraca się uwagę na stopy a tam też może wystąpić. Badajmy zatem także przestrzenie między palcami w stopach.

Jak się chronić?

  • unikajmy nadmiernego przebywania na słońcu, zwłaszcza między godziną 10 a 16
  • ubierajmy odzież ochronną – bawełnianą w słoneczne dni
  • używajmy kapelusza i okularów przeciwsłonecznych z filtrem
  • stosujmy kremy z filtrem przeciwsłonecznym o jak najwyższym faktorze
  • bezwzględnie chrońmy dzieci od słońca
  • unikajmy solarium. Zakaz korzystania z solarium obowiązuje osoby do 18 roku życia.

Do tej pory mówiło się, że czerniak dotyczył osób w wieku 50 – 65 lat, dziś ta granica przesunęła się na osoby po 40 roku życia a nawet poniżej tego wieku. W Polce na czerniaka choruje 3,5 tys. osób, w ubiegłym roku było 90 proc. zgonów z tego powodu.

W razie wykrycia niepokojącej zmiany, do poradni dermatologicznej w przyszpitalnej przychodni onkologicznej można zgłosić się ze skierowaniem od każdego lekarza, który ma kontrakt z NFZ. W razie wątpliwości przeprowadza się biopsję, później jeśli to konieczne wycina się całą zmianę.

- W sobotę pokażemy materiały filmowe o profilaktyce czerniaka, ale też będziemy wydawać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, pomożemy utworzyć Internetowe Konto Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego, studenci medycyny zbadają ciśnienie i poziom cukru – zachęca Małgorzata Koszur.

Czytaj też: Czerniak. Objawy, ochrona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński