Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubimy trzy pokoje

Jakub Roszkowski
Raport spółki redNet Consulting przynosi ciekawe ustalenia. Pokazał na co dziś polują Polacy na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Badania, w których wzięło udział blisko 2 tysiące osób, zostały przeprowadzone w największych miastach kraju. Co wiadomo po ich przeprowadzeniu?
Najczęściej mieszkania kupują osoby młode, w wieku 26 - 30 lat. To prawie 32 procent wszystkich kupujących. Co ciekawe, częściej biorą na swoje barki zakup mieszkania kobiety. To dokładnie 53,3 procent wszystkich nabywców. Jeszcze ciekawsze jest to, że aż 34 procent potencjalnych nabywców to osoby stanu wolnego. 19,3 procent chcących kupić mieszkanie to małżeństwa z minimum trzyletnim stażem, a 17,5 procent to osoby, które dopiero planują wstąpić w związek małżeński.

Częściej na kupno mieszkania decydują się osoby, które nie mają dzieci i ich w ogóle nie planują. To aż 36 procent wszystkich biorących udział w badaniu. Tylko 10 procent potencjalnych nabywców mieszkania to osoby, które mają lub planują mieć potomstwo w najbliższym czasie.
Pieniądze? Owszem, tę kwestię przeprowadzający badanie również wzięli pod uwagę. Największą grupą kupujących mieszkanie są osoby, których dochód miesięczny wynosi 4 tysiące złotych na rękę. To dokładnie 19 procent wszystkich ankietowanych.
Ankieterzy z redNet Consulting ustalili też, że dziś większą popularnością, większym zainteresowaniem cieszą się oferty sprzedaży mieszkań, a nie domów. I to mieszkań dużych, przynajmniej trzypokojowych, o powierzchni przynajmniej 55 - 60 metrów kwadratowych. Na takie polowało ponad 45 procent badanych.

Dla Polaków ceny nieruchomości też są ważne. Wprawdzie za trzypokojowe mieszkanie w dużym mieście w Polsce trzeba zapłacić 250 - 300 tysięcy złotych, na takie jest największe zapotrzebowanie. Blisko 20 procent ankietowanych szukało mieszkania właśnie w takiej cenie. Co jednak ciekawe, tylko 3 procent mniej osób szukało lokum w cenie 350 tysięcy złotych i więcej.
Gotówka czy kredyt? Tutaj niespodzianki nie ma. Najpopularniejszą formą finansowania są wciąż własne oszczędności w połączeniu z kredytem hipotecznym na 30 i więcej lat. Aż 60 procent wszystkich badanych wybrało taką formę finansowania zakupu mieszkania. 28 procent pytanych zaciągnęło jednak kredyt hipoteczny w wysokości 100 procent wartości mieszkania. Zmniejszyła się też - w porównaniu do ubiegłego roku - liczba osób, które lokal kupują za gotówkę. Tacy jednak też się zdarzają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński