Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Los Wzgórz Bukowych w rękach sądu. Musi rozważyć skargi kasacyjne

Anna Folkman
Anna Folkman
Osiedla domów jednorodzinnych na chronionych Wzgórzach Bukowych to jeszcze nie jest zamknięty temat. Sprawa, która toczy się już około trzech lat, właśnie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Gmina Stare Czarnowo dąży do zabudowy Wzgórz Bukowych. Kiedy nie wyrażono na to zgody, złożyła zażalenie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nie zostało uznane. Wcześniej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska po kilku uzgodnieniach dała zielone światło do zmiany terenów rolniczych w rejonie wzgórz w budowlane.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy RDOŚ negatywnie zaopiniowała i nie uzgodniła nowych stref zabudowy. Ostatniego dnia października 2016 roku radni Starego Czarnowa przegłosowali jednak uchwałę. To był pierwszy krok, by w rejonie Binowa i Dobropola za kilka lat mogły powstać ogromne osiedla domów jednorodzinnych.

Sprawę od momentu powstania projektu studium bada szczecińska prokuratura. Były podejrzenia, że mogło dochodzić do korupcji. Nad uchwałą pochylił się też ówczesny wojewoda i jego prawnicy.

- Mając w ręku określone prawem narzędzia oraz po przeprowadzeniu dogłębnej analizy stanu prawnego, zobowiązany byłem stwierdzić, że od strony formalnej uchwała została skonstruowana zgodnie z przepisami - poinformował ówczesny wojewoda Krzysztof Kozłowski - Mam jednak poważne wątpliwości co do sposobu, w jaki przygotowywano dokumenty, będące podstawą do uchwalenia uchwały. Moje zastrzeżenia budzą opinie RDOŚ-u oraz sposób ich uzyskania przez gminę, a także zmiana dokumentów w trakcie prac nad studium. Zamierzam zgłosić do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Tak się też stało.

- W toku prowadzonego śledztwa prokurator zgromadził obszerny materiał dowodowy w tym między innymi uzyskał niezbędną dokumentację, a także przesłuchano wielu świadków na okoliczności mające znaczenie dla sprawy. Po zgromadzeniu materiału dowodowego i dokonaniu jego wnikliwej analizy, prokurator uznał, iż w sprawie brak jest znamion czynu zabronionego. 24 października 2018 r. prokurator umorzył śledztwo - mówi Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Prokuratura skierowała jednak zawiadomienie do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie już w maju 2018 r. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu wymieniono wiele rażących naruszeń.

- Od wyroku sądu, każdej ze stron, przysługuje prawo wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pismem z 27 lipca 2018 r. pełnomocnik Rady Gminy w Starym Czarnowie wniósł skargę kasacyjną. Ponadto pismem z 17 lipca 2018 r. strona skarżąca, czyli Prokurator Okręgowy w Szczecinie, również wniósł taką skargę - mówi sędzia WSA Maria Mysiak, rzecznik prasowy WSA. - Obie skargi 6 września, wraz z aktami sprawy, zostały przesłane do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Decyzję NSA prawdopodobnie poznamy za minimum 1,5 roku. A już po wyroku sądu wstąpiła we mnie otucha, że sprawiedliwość zwycięży - podsumowała dr inż. arch. Helena Freino, urbanistka osobiście zaangażowana w ochronę Wzgórz Bukowych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ciebie też to doprowadza DO SZAŁU? TOP 10 najbardziej WKURZA...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński