MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lodowisko w Szczecinie kwiaciarnią. Sanepid mówi o zamknięciu. Właściciele o awarii. W tle wysoka grzywna. ZDJĘCIA, WIDEO

Mariusz Parkitny
Lodowisko Szczecin - Lodogryf
Lodowisko Szczecin - Lodogryf Sebastian Wołosz
Lodowisko w Szczecinie zamieniło się na chwilę w kwiaciarnię. Szybko zrobiło się o nim głośno w całej Polsce. We wtorek bramy obiektu były już zamknięte.

Zamieszanie wokół lodowiska-kwiaciarni w Szczecinie. W skrócie:

  • Lodowisko w Szczecinie zamieniło się w kwiaciarnię z powodu obostrzeń.
  • Po kontroli sanepid poinformował o zamknięciu obiektu.
  • - Pani z sanepidu poinformowała nas, że zostajemy ukarani grzywnami po 30 tys. zł. Ja i właściciel lodowiska. Nie przyjęliśmy ich. Konsultujemy sprawę z prawnikami - mówi właścicielka kawiarni.
  • Natomiast na profilu FB lodowiska pojawił się komunikat, że... sanepid nie zamknął lodowiska.
  • Miało dojść do awarii a kwiaciarnia jest zamknięta z powodów osobistych.

Lodowisko Szczecin - Lodogryf kwiaciarnią

Lodowisko przy ul. Botanicznej na osiedlu Majowym w Szczecinie to najsłynniejsze od kilku dni lodowisko w Polsce.

W związku z wprowadzonymi o świętach obostrzeniami antcoviowymi, właściciel lodowiska postanowił lekko przeprofilować działalność i otworzył kwiaciarnię na lodzie.

- Mam podpisaną umowę z lodowiskiem na sprzedaż kwiatów ma lodowisku - mówi właścicielka kwiaciarni.

ZOBACZ TEŻ:

Każdy, kto kupił bilet wstępu, mógł wejść na taflę lodową i wybrać sobie kwiaty. Trzeba było mieć tylko własne łyżwy, bo wypożyczalnia jest nieczynna.

Sanepid zamyka lodowisko-kwiaciarnię w Szczecinie

W niedzielę, 3 stycznia na miejscu pojawiła się policja i przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

- Przedstawiciel Inspekcji Sanitarnej w obecności funkcjonariuszy policji przeprowadzili czynności kontrolne w miejscu prowadzenia działalności lodowiska. W czasie wykonywania czynności ustalono, że w obiekcie lodowiska prowadzona jest działalność, którą właściciel określił jako kwiaciarnia. Uwzględniając jednak stan faktyczny podczas przeprowadzonej kontroli PPIS w Szczecinie uznał, że miejsce to pełni funkcje lodowiska a nie kwiaciarni i podjął decyzję o unieruchomieniu zakładu. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu - wyjaśnia Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie.

30 tys. grzywny od sanepidu

Dzień później podjechały cztery radiowozy, a policjanci zaczęli spisywać osoby, które chciały wejść na taflę. W końcu właściciele uznali, że zamykają obiekt.

- Zrobiono taką pokazówkę. Nie robiliśmy nic złego - mówi właścicielka kwiaciarni na lodowisku. Twierdzi, że sanepid poinformował ją, że nakłada po 30 tys. zł grzywny na właściciela lodowiska i właścicielkę kawiarni.

- Nie przyjęliśmy grzywny, bo nie widzieliśmy żadnego dokumentu. Musimy to skonsultować z prawnikami - mówi.

Decyzję o nałożeniu grzywny potwierdza sanepid.

- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wydała decyzję i wymierzyła karę grzywny w wysokości 30 tys. zł - informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie.

Poniżej publikujemy komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego.

Lodowisko Szczecin - Lodogryf: Zamknięte z powodu awarii

O godz. 13.15 na profilu FB lodowiska pojawiła się informacja, że obiekt jest zamknięty z powodu awarii. Chwilę później pojawiło się oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że:

  1. Lodowisko nie udostępniło płyty ze względu na usterkę techniczną oraz przez rozlany olej (ciężko jest wybierać kwiaty pośród zapachu oleju hydraulicznego).
  2. Właścicielka kwiaciarni ze względów osobistych (śmierć bliskiej osoby), zawiesza na dzień dzisiejszy działalność.

Dalej możemy przeczytać, że sanepid wcale nie zamknął lodowiska.

- Nieprawdą jest, że sanepid zamknął obiekt. Fakt, że próbował dostarczyć nieskutecznie decyzje oparte o akty prawne dotyczące "higieny" w kwiaciarni. Najwyraźniej jest u nas brudno... Sanepid nie odnosił się nic w kwestii tzw. obostrzeń (pomijając fakt ich legalności lub nie) - czytamy w oświadczeniu. - Do czasu dostarczenia prawomocnych decyzji administracyjnych dla nas nic się nie wydarzyło.

Przedstawiciele lodowiska odnoszą się również do interwencji policji.

- Niesamcze jest również angażowanie policji, która utrudnia prowadzenie działalności poprzez legitymowanie wszystkich klientów lub nawet zniechęcanie do zakupu kwiatów - komentują. - Nie mamy zastrzeżeń do pracy policjantów, którzy musieli wykonywać zadania wydane "centralnie".

Do tematu wrócimy.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego

- Osoby odpowiedzialne za organizację "kwiaciarni na lodzie" oraz innych incydentów powodujących zagrożenie epidemiczne, po analizie zebranych materiałów i przeprowadzonym postępowaniu, zostały ukarane karami administracyjnymi w wysokości 30 tys. zł - czytamy. - Organizacja tego typu przedsięwzięć stanowi naruszenie przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a okoliczności w pełni uzasadniały zastosowanie kar w maksymalnej wysokości.

- Dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Wszelkie próby podobnych naruszeń spotkają się z natychmiastową reakcja Inspekcji Sanitarnej oraz skutkować będą nakładaniem kar administracyjnych - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny.

To nie jedyna kwiaciarnia na lodowisku w Polsce

Kwiaciarnia na lodowisku powstała również w Tarnowie Podgórnym. To jedyne miejsce w pobliżu Poznania, gdzie można pojeździć na łyżwach oraz gdzie w otoczeniu kwiatów odbywają się zajęcia dla dzieci.

Od 28 grudnia do 17 stycznia lodowiska powinny być zamknięte w ramach narodowej kwarantanny. Zamknięte są również hotele, restauracje czy kluby fitness.

ZOBACZ TEŻ:

Lodowisko Szczecin - Lodogryf, czyli aktualnie kwiaciarnia. Zdjęcia zrobione w niedzielę, 3.01.2021

Lodowisko w Szczecinie zamieniło się w kwiaciarnię. Nie na d...

ZOBACZ TEŻ:

W sylwestrową noc, od godz. 19.00 31 grudnia 2020 r. do godz. 6.00 1 stycznia 2021 r. wprowadzono "godzinę policyjną". W tym czasie nie można się przemieszczać. Są jednak cztery sytuacje wyjątkowe, które pozwalają przemieszczać się w czasie "godziny policyjnej". Znajdziesz je na kolejnych slajdach >>>

Zakaz przemieszczania się w sylwestra 2020. Czy będzie można...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński