Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lodołamacz "Ocelot" zwodowany w Gdańsku. Wkrótce dołączy do szczecińskiej floty. ZDJĘCIA

Adriana Reczek
Adriana Reczek
4 marca odbyło się wodowanie techniczne lodołamacza "Ocelot".
4 marca odbyło się wodowanie techniczne lodołamacza "Ocelot". Wody Polskie
Rzeczny lodołamacz liniowy "Ocelot" został zwodowany 4 marca 2021 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Jest to jedna z dwóch jednostek tego typu zakupiona przez Wody Polskie w Szczecinie. W przygotowaniu jest jeszcze bliźniaczy "Tarpan".

4 marca odbyło się wodowanie techniczne lodołamacza "Ocelot". W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Wód Polskich, w tym Prezes Przemysław Daca oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, w tym minister Grzegorz Witkowski.

- Jeszcze rok temu musiałem tłumaczyć: po co Wam właściwie te nowe lodołamacze? Przecież jest globalne ocieplenie i żadnego lodu już nie będzie. Wszyscy niedowiarkowie zamilkli w tym sezonie zimowym. Ponad tydzień lodołamania w Szczecinie, jeszcze poważniejsze akcje w innych częściach Polski. Nie mam wątpliwości, że Wody Polskie myślą perspektywicznie. Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców regionów nadrzecznych. Proszę sobie wyobrazić, do jakich tragedii i strat doszłoby, gdyby nie nasze przygotowanie do łamania lodu – podkreśla Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich.

ZOBACZ TEŻ: Siedem lodołamaczy w akcji w woj. zachodniopmorsim. Czy jest zagrożenie powodziowe? Pierwsza taka akcja od 3 lat! ZDJĘCIA, WIDEO

- Do floty naszych lodołamaczy dołączają jednostki nowoczesne, doskonale wyposażone i idealnie dostosowane do akwenów, na których będą pracować. Zależało nam na tym, by nowo wybudowane lodołamacze były idealnie sprofilowane pod potrzeby Szczecińskiego Węzła Wodnego. Jestem bardzo dumny, że dzisiejsze wodowanie techniczne zakończyło się sukcesem. "Ocelot" już niebawem przypłynie do Szczecina – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Statki dołączą do zachodniopomorskiej floty lodołamaczy najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy. Ich próbny rejs planowany jest na okres wakacyjny, zaś uroczysty chrzest miałby się odbyć we wrześniu. Obecnie flota liczy 8 jednostek. Najstarszy model - "Świstak" - został wyprodukowany w 1969 r. Nowe jednostki mają sukcesywnie zastępować te najbardziej wyeksploatowane.

Koszt zakupu obu jednostek wyniósł ponad 30,5 miliona złotych.

ZOBACZ TEŻ:

"Ocelot" ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych, a więc ma za zadanie przeciwdziałać powstawaniu zatorów.

LODOŁAMACZ OCELOT W LICZBACH:

  • Długość całkowita 28,80 m
  • Długość między pionami 26,11 m
  • Belka całkowita 7,50 m
  • Zanurzenie balastowe 1,70 m
  • Prędkość 13 km / h
  • Załoga 4 osoby
  • Nośność 122,07 t

Nowoczesna baza dla szczecińskich lodołamaczy powstanie w ci...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński