Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LNG będzie wspierało rozwój muzeum w Świnoujściu

Joanna Maraszek
Polskie LNG wspiera także świnoujskie imprezy kulturalno-historyczne, jak np. Dni Twierdzy.
Polskie LNG wspiera także świnoujskie imprezy kulturalno-historyczne, jak np. Dni Twierdzy. Joanna Maraszek
Polskie LNG przez najbliższe trzy lata będzie wspierało rozwój Muzeum Obrony Wybrzeża. Muzeum jest jedną z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia.

Polskie LNG, które buduje i będzie eksploatować terminal gazowy, zostało Mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW) w Świnoujściu. Podpisana na trzy lata umowa ma być gwarancją wspierania działalności i rozwoju MOW.

Muzeum ma się czym pochwalić i przyciąga turystów.

- W kolekcji są unikaty na skalę światową, jak jedyna w Europie armata PAW 600 albo jedna z kilku zachowanych armata z niemieckiego okrętu podwodnego z okresu

II wojny światowej - mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.

Placówka posiada też unikatową kolekcję źródeł archiwalnych związanych z historią Pomorza Zachodniego i wojskowości. A także takie ciekawostki, jak przenośna generalska toaleta czy 2 tysiące listów miłosnych pisanych przez żołnierza do ukochanej.

Dzięki zaangażowaniu i pracy pasjonatów, zostały uratowane od dewastacji, a po odnowieniu udostępnione do zwiedzania unikatowe XIX-wieczne fortyfikacje oraz mnóstwo eksponatów militarnych.

- Muzeum to dla nas szczególny i naturalny partner - podkreśla Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej spółki Polskie LNG. - Nie tylko ze względu na bliskość lokalizacyjną, zaangażowanie w pracę na rzecz mieszkańców ważnej dla nas dzielnicy Warszów, gdzie powstaje terminal, ale przede wszystkim z powodu ogromnego potencjału promocyjnego. Muzeum jako instytucja kultury prowadzi aktywną działalność edukacyjną, a właśnie propagowanie treści kulturalnych i edukacyjnych nasza spółka wspiera najchętniej i najczęściej. Dlatego z dumą przyjęliśmy nadany nam tytuł Mecenasa Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Podpisana obecnie umowa nie jest pierwszym przejawem współpracy Polskiego LNG i Muzeum. W 2013 roku spółka przekazała Fortowi Gerharda darowiznę na ratowanie jednego z unikatowych eksponatów - armaty PAW 600. PLNG uczestniczy również systematycznie w cyklicznym wydarzeniu historyczno-promocyjnym pod nazwą Dni Twierdzy na Wyspach. Teraz dzięki wsparciu PLNG możliwa będzie m.in. renowacja zabytkowej armaty, która jest unikatem w skali kraju.

- Pozyskaliśmy ją z zaprzyjaźnionego francuskiego muzeum - opisuje Dariusz Krzywda, prezes stowarzyszenia zrzeszającego miłośników muzeum. - Renowacja polegać będzie na pełnej konserwacji całej konstrukcji, co oznacza piaskowanie, malowanie, uzupełnienie ubytków i osadzeniu lufy na zrekonstruowanym cokole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński