Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List, apel i groźba w sprawie kościoła na osiedlu "Nad Rudzianką" w Szczecinie

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Od tygodnia dyskusja polityczna w naszym mieście toczy się wokół planowanej budowie kościoła przy osiedlu Nad Rudzianką.

Miejscy radni pracujący w komisji budownictwa i mieszkalnictwa pozytywnie zaopiniowali wykaz nieruchomości, w którym miasto zezwala na trzydziestoletnią dzierżawę terenu przy osiedlu Nad Rudzianką przez kościół. Ta decyzja rozpętała polityczną burzę, w której głos zabrali radni rady miasta, sejmiku województwa oraz marszałek województwa.

ZOBACZ TEŻ:

Teraz, jak grzyby po deszczu pojawiają się apele o powstrzymanie tej inwestycji.

- Ludzie, ich rozwój są ważniejsi niż beton i stal, które kojarzą się wiernym z budową kolejnych świątyń. A ta nie jest dziś kluczową sprawą. Przede wszystkim dlatego, że to sami mieszkańcy i wierni podkreślają, że mają wystarczający dostęp do opieki duchowej i duszpasterskiej - piszą radni Dominika Jackowski, Marcin Biskupski i Łukasz Kadłubowski w liście do arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

CZYTAJ TAKŻE:

Natomiast radny Przemysław Słowik chciałby wstrzymać moment podpisania umowy między miastem i kościołem.

- W powyższej sprawie jest wiele wątpliwości i niejasności. Nie doszło do żadnych konsultacji społecznych, które chociaż nie są w tym przypadku wymagane, wydają się zasadne, patrząc po społecznym poruszeniu, jakie wywołała decyzja komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa. Biorąc pod uwagę, że mówimy o publicznym majątku potencjalnie wysokiej wartości, decyzja o przekazaniu gruntu powinna być maksymalnie transparentna, a przede wszystkim stuprocentowo zgodna z obowiązującym prawem - uważa radny Słowik.

ZOBACZ TEŻ:

W podobnym tonie wypowiada się Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin.

- Jeżeli ta umowa zostanie podpisana bez zgody rady miasta, bez dochowania innych wymogów proceduralnych, składam zawiadomienie do prokuratury, a także będę szukał sposobu na unieważnienie umowy - ostrzega miejski aktywista.

Protestujący mieszkańcy osiedla widzieliby w tym miejscu np. żłobek lub przedszkole, których w tej części Prawobrzeża brakuje. Powołują się przy tym na dane, z których wynika, że w promieniu trzech kilometrów od rzeczonej działki znajduje się pięć świątyń kościoła rzymsko-katolickiego.

W budowanym kościele pw. św. Jana Pawła II na szczecińskim Warszewie, na głównej ścianie prezbiterium powstaje malowidło przedstawiające Chrystusa oraz Apostołów Piotra i Pawła.

Takie malowidło powstaje w kościele na Warszewie [ZDJĘCIA]


ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński