Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Linia Specjalna

Notował: Ryszard Burzykowski
Katarzyna Wojcieszak z wydziału instrumentów rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie podczas Linii Specjalnej odpowiadała na pytania Czytelników we wszystkich interesujących ich sprawach.

- Jakie są warunki wyjazdów do pracy za granicą, na jaki okres można wyjechać i gdzie należy załatwić wyjazd?
Katarzyna Wojcieszak: Wyjechać można w charakterze pracownika-gościa, w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych i językowych, na 12 do 18 miesięcy lub też do pracy sezonowej na okres do 3 miesięcy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wyjazdem w charakterze pracownika-gościa to po ogłoszeniu naboru powinien swoja kandydaturę zgłosić w wydziale instrumentów rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Natomiast na wyjazd do pracy sezonowej swoją kandydaturę należy zgłosić w wydziale pośrednictwa pracy Powiatowego Urzędu Pracy, jeżeli jest się zarejestrowanym bezrobotnym. Można również samemu znaleźć pracodawcę za granicą, który przyśle imienną ofertę zatrudnienia.

- Jestem studentem 3 roku informatyki i chciałbym wyjechać na krótki okres do Niemiec, do prostej pracy, by podszlifować znajomość języka niemieckiego?
K.W.: Nabory studentów do pracy za granicą, odbywają się raz w roku - jesienią. Proszę więc zgłosić się, gdy będzie nabór kandydatów. Jako student może pan wyjechać tylko w czasie wakacji.

- Jak wyjechać za granicę do pracy na platformie wiertniczej?
K.W.: Proszę szukać takiej oferty pracy w na stronie internetowej www.praca.gov.pl Krajowego Urzędu Pracy, na której jest wykaz firm zatrudniających Polaków za granicą. Wykazy takie są również dostępne w powiatowych urzędach pracy.

- Jestem bezrobotna, czy mam szansę wyjechać do pracy sezonowej za granicą?
K.W.: Proszę zgłosić w wydziale pośrednictwa pracy Powiatowego Urzędu Pracy, że jest pani zainteresowana wyjazdem do pracy za granicą i być w kontakcie z PUP.

- Jestem budowlańcem, chciałbym wyjechać na dłużej do pracy za granicą?
K.W.: Wojewódzki Urząd Pracy nie ma ofert pracy dla budowlańców. Może pan skorzystać z listy firm zatrudniających Polaków za granicą, umieszczonej na stronie internetowej Krajowego Urzędu Pracy. Oferty na dłuższe wyjazdy jako pracownik-gość są kierowane przede wszystkim do osób znających język kraju, do którego jest wyjazd.

- Mam wyższe wykształcenie ekonomiczne, interesuje mnie wyjazd do pracy w Anglii?
K.W.: Niestety, nie mamy naborów do pracy dla ekonomistów. Z Anglii otrzymujemy przede wszystkim oferty pracy w hotelarstwie i gastronomii. Proszę samemu spróbować znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę na stronie internetowej Krajowego Urzędu Pracy lub zapoznać się z nią w Powiatowym Urzędzie Pracy.

- Jestem pielęgniarką, niemiecki znam słabo, czy mogę wyjechać do pracy do Niemiec?
K.W.: Musi pani znać biegle język niemiecki, gdyż rozmowę kwalifikacyjną odbędzie pani z przedstawicielem pracodawcy w tym języku.

- Zakwalifikowałam się do pracy w Hiszpanii i chciałam się dowiedzieć kiedy będzie wyjazd?
K.W.: Czekamy na oficjalną informację ambasady hiszpańskiej. Wiemy już, że rozpoczęła wizowanie kandydatek z naszego województwa. Każda z osób, która zakwalifikowała się do Hiszpanii zostanie poinformowana pisemnie o terminie wyjazdu.

- Jestem bezrobotny, zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Choszcznie. Jak mogę załatwić wyjazd do pracy za granicą?
K.W.: Proszę zgłosić swoją ofertę na wyjazd do pracy w PUP i być z nim w kontakcie. Może pan również próbować samemu znaleźć pracodawcę za granicą, który przyśle ofertę pana zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński