Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja grobu bliskiej osoby. Kiedy następuje i jak jej zapobiec? Są ustawowe wyjątki

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Likwidacja grobu polega na jedynie usunięciu części naziemnych, tj. płyty, krzyży oraz tabliczek. Szczątki osoby pochowanej pozostają nienaruszone. W tym miejscu chowa się kolejnych zmarłych
Likwidacja grobu polega na jedynie usunięciu części naziemnych, tj. płyty, krzyży oraz tabliczek. Szczątki osoby pochowanej pozostają nienaruszone. W tym miejscu chowa się kolejnych zmarłych Fot. Łukasz Kaczanowski
Pochówek osoby zmarłej wymaga poniesienia szeregu kosztów. Jednym z nich jest opłata za użytkowanie miejsca grzebalnego, co oznacza po prostu konieczność uiszczenia określonej kwoty według cennika zarządcy (administratora) cmentarza. Po upływie okresu wykupu danego miejsca na cmentarzu, należy uiścić opłatę za przedłużenie prawa do dysponowania grobem. W przeciwnym razie grób może zostać zlikwidowany.

Ceny za użytkowanie miejsca pochówku wahają się od kilkuset złotych (małe cmentarze wiejskie) do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych (nekropolie w największych miastach). Najtańsze są miejsca dla tradycyjnych grobów ziemnych pojedynczych oraz urnowych (w tym nisze w kolumbariach), a najdroższe są miejsca dla grobów murowanych wieloosobowych.

Opłata za miejsce grzebalne pozwala na użytkowanie przez okres 20 lat (w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. dla miejsc urnowych lub grobów murowanych). Okres wykupionego użytkowania wskazany jest w umowie cywilnoprawnej, która zawierana jest z zarządcą danego cmentarza. Nie ma możliwości wykupu wieczystego (bezterminowego).

Jak przedłużyć prawo do miejsca na cmentarzu?

Minimalny okres wykupu miejsca grzebalnego wynika z nadal obowiązującej ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która stanowi, że "grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20".

Po upływie minimum lat 20 (lub okresu dłuższego, wskazanego w umowie z zarządcą cmentarza) administracja cmentarza ma prawo do likwidacji grobu. W praktyce nic nie dzieje się w takich sprawach automatycznie. Zwyczajowo zarządca cmentarza powiadamia osobę, która uiściła opłatę za miejsce grzebalne, że należy uiścić opłatę za przedłużenie użytkowania (opłatę prolongacyjną). Dopiero brak reakcji jakiejkolwiek osoby oraz zaniedbanie grobu wskazujące na jego opuszczenie może spowodować jego likwidację.

Zgodnie z ustawą o o cmentarzach i chowaniu zmarłych, "po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione". Innymi słowy, by zachować (prolongować) prawo do użytkowania miejsca grzebalnego na kolejny okres, należy uiścić opłatę. Przedłużenie prawa do miejsca grzebalnego zawsze odnosi się do okresu 20 lat, co wynika wprost z ustawy.

Co oznacza likwidacja grobu?

W razie braku zgłoszenia zastrzeżenia oraz uiszczenia opłaty za przedłużenie prawa do miejsca grzebalnego - grób może być zlikwidowany. Co to oznacza? Likwidacja grobu to nic innego jak tylko usunięcie jego części naziemnych, tj. płyty, krzyży oraz tabliczek. Szczątki osoby pochowanej pozostają nienaruszone, co wynika z założenia, że okres rozkładu zwłok (mineralizacji) trwa od 10 do 30 lat (w przypadku najsłabszych gleb). Ekshumacja szczątków zatem nie jest potrzebna i nie jest praktykowana. W miejscu grobu zlikwidowanego chowa się kolejnych zmarłych, na szczątkach wcześniej pochowanych.

Pod szczególną ochroną prawa są groby "mające wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną". Użycie tego typu grobów do ponownego pochówku jest ustawowo wzbronione.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Likwidacja grobu bliskiej osoby. Kiedy następuje i jak jej zapobiec? Są ustawowe wyjątki - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński