OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Jastrzębski Węgiel w Nowym Sadzie odniósł piąte zwycięstwo w Lidze Mistrzów w sezonie 2022-23. Fot. PAP/Tomasz Meissner
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali na wyjeździe serbską Vojvodinę NS Seme Nowy Sad 3:0 (25:22, 25:16, 25:14) w swoim piątym, przedostatnim meczu grupowym Ligi Mistrzów. Polski zespół zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie A i awans do ćwierćfinału.

Jastrzębianie w LM spisują się w tym sezonie świetnie, natomiast w PlusLidze w ostatnich dziesięciu spotkaniach ponieśli sześć porażek, w tym ostatnio trzy z rzędu.

Ich pierwszy mecz z mistrzem Serbii trwał tylko 75 minut i zakończył się łatwą wygraną gospodarzy 3:0. W środę też lepsi okazali się zawodnicy trenera Marcelo Mendeza, a spotkanie było osiem minut krótsze.

Dominacja Jastrzębskiego Węgla w Nowym Sadzie

Po wyrównanym początku pierwszego seta polski zespół wyszedł na prowadzenie 15:11 i 19:13. Szkoleniowiec gospodarzy Sloboda Boskan poprosił o dwie przerwy w krótkim czasie, długo i ekspresyjnie tłumacząc swoim graczom, co mają poprawić. W końcówce Vojvodina odrobiła część strat, broniąc trzy piłki setowe, ale ostatecznie po błędnej zagrywce Maksima Buculjevica tę partię wygrali jastrzębianie.

W drugiej części Serbowie mieli niewiele do powiedzenia. Warunki gry dyktowali goście, szybko zapewnili sobie solidną zaliczkę punktową (12:6) i nie oddali jej do ostatniej akcji, zwieńczonej blokiem Moustaphy M’Baye.

Dominacja Jastrzębskiego Węgla trwała także w trzecim secie. Rywalom ani razu nie udało się doprowadzić nawet do remisu. Po skutecznym ataku Tomasza Fornala wicemistrzowie Polski prowadzili 16:6 i było jasne, że mecz jest już rozstrzygnięty. Zakończył go asem serwisowym Jan Hadrava.

VfB Friedrichshafen ostatnim rywalem Jastrzębskiego Węgla

Do Serbii nie pojechał środkowy Jurij Gladyr, który wrócił na parkiet po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej problemami z kręgosłupem. Zawodnik pojechał do Włoch na konsultację medyczną.

Wicemistrzowie Polski, którzy w grupie rywalizują również z niemieckim VfB Friedrichshafen i francuskim Montpellier HSC VB, wygrali wszystkie dotychczasowe spotkania w Lidze Mistrzów. Kolejny mecz rozegrają 25 stycznia, kiedy podejmą drużynę z Niemiec.