Jacek Czaplewski
od 16 lat
Liga Konferencji. Skrót meczu Lech Poznań - Bodo/Glimt 1:0. A jednak polski futbol w wydaniu klubowym stać na sukcesy! Mistrz Polski w rewanżu 1/16 finału wyeliminował wicemistrza Norwegii. Po przerwie decydującą, jedyną bramkę w dwumeczu zdobył Mikael Ishak. Oto obszerny skrót najciekawszych akcji.

Skrót meczu Lech Poznań - Bodo/Glimt 1:0

Nie bez powodu trener i kapitan Lecha mówili przed dwumeczem, że szansę oceniają 50 na 50 procent. Pierwsze spotkanie i rewanż potwierdziły, że o sukcesie jednych, a porażce drugich zadecydują niuanse. Lech świetnie pilnował się w Norwegii, natomiast u siebie wykorzystał błąd bramkarza.

Bułgarska eksplodowała w 62 minucie. Po przechwycie piłki i przegraniu jej na prawą flankę, Joel Pereira dośrodkował w pole karne. Stamtąd z powietrza śmiertelny cios Bodo/Glimt zadał nie kto inny jak Mikael Ishak. Szwed z powodu - miejmy nadzieję! - drobnego urazu nie dokończył gry.

Widowisko Lech - Bodo śledziło na stadionie ponad 34 tys. widzów. W piątek Kolejorz pozna następnego rywala. W 1/8 finału trafi na jednego ze zwycięzców grup. Może to być hiszpański Villarreal, z którym walczył jesienią, ale może to być także angielski West Ham albo znacznie słabszy słowacki Slovan Bratysława.

Awans Lecha do 1/8 finału Ligi Konferencji to największy sukces polskiej piłki klubowej od 1991 roku, gdy Legia Warszawa wyeliminowała włoską Sampdorię w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Życzenia złożył już prezes PZPN: - Brawo Lech Poznań, mamy pierwszy awans polskiego zespołu do 1/8 finału europejskiego pucharu od 20 lat! Gratulacje dla wszystkich związanych z Kolejorzem! - podsumował Cezary Kulesza.