Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liderzy Nauki nagrodzeni Zachodniopomorskimi Noblami

mk
Sebastian Wołosz
Naukowcy z województwa zachodniopomorskiego otrzymali Zachodniopomorskie Noble 2013 przyznane przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki.

Laureatami Zachodniopomorskich Nobli za rok 2013 zostali: w dziedzinie nauk humanistycznych dr hab. Renata Ziemińska, Prof. US z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, za"osiągnięcia naukowe, a w szczególności za opublikowanie w 2013 roku monografii pt.: "Historia sceptycyzmu. W poszukiwaniu spójności", której wydanie było subwencjonowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.".

W dziedzinie nauk podstawowych dr hab. Paweł Cięszczyk, Prof. US z Zakładu Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego za" szeroko rozumiane zastosowanie badań genetycznych w sporcie i traumatologii sportowej".

- Moje badania koncentrują się na 4 obszarach. Jednym z nich jest badania podłoża kontuzji - mówi laureat. - Kontuzjogenność ma duży wpływ na sukcesy sportowców. Skupiłem się także na reakcjach bólowych sportowców, ponieważ oni odczuwają ból inaczej niż zwykli ludzie.

W dziedzinie nauk technicznych zespół w składzie: dr Jan Staśkiewicz (pośmiertnie) - kierownik projektu, dr hab. inż. Andrzej Czyżniewski, Prof. PK, dr hab. inż. Witold Gulbiński, Prof. PK, dr inż. Adam Gilewicz, mgr inż. Zbigniew Galocz, Prof. dr hab. inż. Tomasz Krzyżański, dr hab. inż. Piotr Myśliński, Prof. dr hab. Jerzy Ratajski, dr inż. Tomasz Suszko, dr hab. inż. Jan Walkowicz, Prof. PK, dr hab. inż. Bogdan Warcholiński, Prof. PK z Instytutu Mechatroniki, Nanotechnologii i Techniki Próżniowej (obecnie: Instytut Technologii i Edukacji) Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie za "badania i opracowanie hybrydowych technologii modyfikacji narzędzi do obróbki drewna".

W dziedzinie nauk rolniczych prof. dr hab. Danuta Szczerbińska z Katedry Hodowli Ptaków Użytkowych i Ozdobnych, Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za "badania nad biologią, użytkowością rozpłodową oraz rozwojem embrionalnym emu (Dromaius novaehollandiae)".

W dziedzinie nauk medycznych dr Tomasz Huzarski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za "wykazanie że profilaktyczne usunięcie jajnika i jajowodu u kobiet z mutacją BRCA1 jest najskuteczniejszą metodą leczenia raka piersi i obniża o 70% ryzyko zgonu w ciągu 10 lat od rozpoznania nowotworu".

- O tym genie zrobiło się głośno kiedy jedna z amerykańskich aktorek okazała się jego nosicielką - mówi dr Huzarski. - My jako pierwsi na świecie pokazujemy, jakie czynniki wpłynęły na to, że pacjentki z tym genem przeżyły 10 lat.

W dziedzinie nauk o morzu zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Zbigniewa Pietrzykowskiego, Prof. AM w składzie: dr Piotr Borkowski, mgr inż. Jarosław Chomski, mgr inż. kpt. ż.w. Tadeusz Dziedzic, dr inż. Witold Kazimierski, mgr inż. Janusz Magaj, dr inż. Marcin Mąka, mgr inż. kpt. ż.w. Tomasz Szewczuk, dr hab. inż. St. Of. Pokł. Janusz Uriasz, mgr inż. kpt. ż.w. Mirosław Wielgosz, dr inż. kpt. ż.w. Piotr Wołejsza z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie za "opracowanie i wdrożenie systemu NAVDEC do bezpiecznego prowadzenia obiektu pływającego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński