Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba bezrobotnych w Zachodniopomorskiem znacznie wzrosła. I będzie jeszcze większa

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Małgorzata Genca
Liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim w lipcu 2020 roku wyniosła 49 237 osób. W porównaniu z lipcem 2019 roku jest wyższa o 9 152 osoby, czyli o 22,8 proc.

- Oczywiście, że wpływ na liczbę bezrobotnych w naszym regionie ma koronawirus – mówi Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – Choć teraz, latem, liczba osób bez pracy w stosunku do czerwca się zmniejszyła, to ten spadek nie jest imponujący. Jak skończy się sezon turystyczny, znowu przybędzie nam bezrobotnych. W ogóle spodziewamy się, że na jesieni liczba bezrobotnych u nas wzrośnie. To specyfika naszego regionu.

Dlaczego właśnie w województwie zachodniopomorskim jesienią będzie więcej osób bez pracy?

- Bo na jesieni zawsze wzrasta liczba osób bez pracy i to nie tylko u nas, ale w całym kraju. Kolejnym powodem jest sporo pracy sezonowej w naszym regionie, bo wpływ na zatrudnienie ma u nas turystyka. Kolejną przyczyną możliwego wzrostu bezrobocia jest to, że wielu naszych przedsiębiorców skorzystało z pomocy rządowej, ale warunkiem otrzymania tej pomocy było zachowanie zatrudnienia - tłumaczy dyrektor Przewoda. - Na jesieni właśnie te wszystkie programy się kończą, a my dodatkowo nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja związana z pandemią. Kto będzie mógł wrócić do pracy, a kto nie, gdzie będzie potrzeba więcej rąk do pracy, a gdzie nie.

CZYTAJ TAKŻE:

Oferty pracy są

W tej chwili w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie jest ponad 500 ofert pracy. Pracodawcy poszukują przede wszystkim sprzedawców, kucharzy, cukierników, monterów, księgowych, fryzjerów, mechaników, pedagogów, pracowników biurowych, magazynierów.

Z kolei biura i agencje zajmujące się poszukiwaniem dla pracodawców specjalistów w tej chwili mają oferty dla specjalistów branży IT, biotechnologów, logistyków, inżynierów, lekarzy, analityków big data.

Branżą, która intensywnie się w tej chwili rozwija, jest też e-commerce (szeroko pojęty handel za pośrednictwem internetu - przyp. red.). To oczywiście generuje dodatkowy popyt na pracowników logistyki i usług kurierskich.

Według raportu OTTO Work Force Polska, już w tej chwili aż 72 proc. nowych pracowników tymczasowych znalazło pracę w tych właśnie obszarach. Co ciekawe, w ostatnim czasie zmieniło się również podejście samych pracowników do zmiany charakteru pracy. Okazuje się bowiem, że nowa sytuacja rynkowa zmusiła wiele osób już teraz do przekwalifikowania się i podjęcia innej pracy.

W badaniu OTTO Work Force Polska 68 proc. nowo zatrudnionych pracowników wskazało, że w wyniku pandemii musiało podjąć pracę w zupełnie innej branży niż dotychczas. Mimo wszystko, aż 70 proc. respondentów wskazało, że nie zamierza wrócić do poprzedniej branży, nawet jeśli sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie.

Obecnie można wskazać ponad 30 zawodów deficytowych, gdzie popyt na pracowników jest wyższy niż liczba osób chętnych podjąć pracę na danym stanowisku. (Zawody te są typowane na podstawie danych urzędów pracy w całej Polsce.) Przedstawiamy listę zawodów, w których jest praca.Zobacz kolejne zdjęcia z wykazem zawodów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

30 zawodów z gwarancją zatrudnienia. Na tych stanowiskach na...

WIDEO: Zamiast tarcz miliardy euro z Brukseli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński