MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lepsze notowania złotego do euro i stabilizacja dobrego kursu względem dolara. Polska waluta na fali wznoszącej

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polska waluta systematycznie odrabia straty do euro i dolara
Polska waluta systematycznie odrabia straty do euro i dolara 123rf.com/profile_ipopba'
Utrzymuje się trend umacniania polskiej waluty względem euro i dolara. Jeszcze pół roku temu, w związku z wojną na Ukrainie oraz presją inflacyjną, nastroje wobec złotego były niekorzystne. Ten jednak, kto wówczas uległ emocjom i pozbył się złotowych oszczędności, teraz może pluć sobie w brodę.

Spis treści

Poniedziałkowe notowania przyniosły dobre wiadomości dla polskiej gospodarki: złoty umacnia się w stosunku do euro i od tygodnia utrzymuje stabilny kurs do dolara, Amerykańska waluta od pół roku nie może wyjść z trendu spadkowego wobec euro.

Rynek czeka na decyzję FED

Inwestorzy przyglądają się obecnie najbardziej temu, co dzieje się w amerykańskiej gospodarce i wyczekują kolejnej decyzji Systemu Rezerwy Federalne (FED) w sprawie ewentualnej podwyżki stóp procentowych, być może jednak ostatniej. Z kolei podwyżki stóp procentowych w strefie euro nie robią już na złotym większego wrażenia. Ważniejsze będą inne czynniki – sugerują eksperci.

Za dolara płacimy mało, kurs do euro jest stabilny

Obecnie euro kosztuje 4,63 zł (dwa grosze taniej niż 13.04. br.), a dolar 4,22 zł - tyle samo co pod koniec zeszłego tygodnia. W przypadku amerykańskiej waluty to praktycznie najlepszy wynik od roku. Jeśli zaś chodzi o euro, to jego kurs jest daleki od zeszłorocznych, niekorzystnych rekordów sięgających nawet 5 zł, co także powinno budzić optymizm. Te osoby, które jednak przestraszyły się dalszych spadków polskiej waluty i jesienią zamieniały oszczędności złotowe na dolary czy euro, gdy złoty wyceniany był rekordowo nisko, straciły podwójnie – na kursie i koszcie obsługi samej operacji.

Inflacja w Polsce mogła osiągnąć już szczyt

Najlepsze wyniki polska waluta osiąga względem dolara i to zarówno w wynikach krótko, jak i średnioterminowych.

– Od października 2022 r. obserwujemy osłabianie się dolara względem euro – mówi ekonomista Andrzej Stefaniak. – Ta zmiana wpływa szybko na wycenę także złotego oraz perspektyw dla kształtowania się stóp procentowych w Polsce. Stąd również umacnianie się polskiej waluty względem amerykańskiej – dodaje.

Decyzje FED mają wpływ na polską gospodarkę

Ekonomista tłumaczy wzrost wartości złotego perspektywą oczekiwanych obniżek stóp procentowych w USA. – Moim zdaniem, jest szansa na to, że FED zrezygnuje nawet z majowej podwyżki stóp procentowych – prognozuje Stefaniak.

Korzystniejszy kurs złotego do głównych walut to także szansa dla polskiej gospodarki na wzrost inwestycji, które w ostatnich latach nie należały do największych. Według danych Narodowego Banku Polskiego, dotyczących 2021 r., napływ kapitału do Polski z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 114,2 mld zł i stanowił 4,3 proc. PKB. W jeszcze trudniejszym, bo pandemicznym roku 2020 nad Wisłę napłynęły inwestycje rzędu 53,9 mld zł.

Polska staje się znów atrakcyjna

Mocniejszy złoty może jednak znów zwrócić oczy inwestorów na Polskę.

– Wobec zmniejszenia się atrakcyjności amerykańskiej waluty, kapitał szuka większej stopy zwrotu i znajduje ją między innymi na takich rynkach jak Polska, która przez część inwestorów zaliczana jest do rynków rozwijających się – mówi Stefaniak. – Stąd obserwujemy też wzrost wartości polskich obligacji. Od października lepiej radzi sobie też giełda. Oznacza to, że rynki w perspektywie kolejnych miesięcy oczekują optymistycznych scenariuszy – dodaje ekonomista.

Euro wciąż jest za drogie

Optymizmem można napawać także stabilny kurs złotego w stosunku do euro, choć w tym przypadku sytuacja nie jest aż tak dobra, jak w odniesieniu do relacji złotego do dolara. Polscy importerzy od dawna nie mogą doczekać się powrotu do dawnej wyceny euro oscylującej wokół 4,30 zł w 2008 r., w również trudnym, bo roku kryzysu finansowego.

– Kurs złotego względem euro należy ocenić jako stabilny – mówi Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych. – Nie oznacza to, że nasza waluta jest mocna. Na pewno jednak złoty nie jest obecnie zbyt wrażliwy na podwyżki stóp procentowych w strefie euro, co jest dobrą wiadomością. Tym bardziej że całkiem niedawno, bo jeszcze w październiku 2022 r. nasza waluta była najsłabsza w historii – za jednego euro czy dolara trzeba było zapłacić aż pięć złotych – dodaje ekspert.

Importerzy liczą zyski

Dla biznesu w Polsce kurs złotego do euro jest co najmniej tak samo ważny, jak wycena dolara i to pomimo tego, że Polska nie należy do strefy euro. Drogie euro to z kolei dobra wiadomość dla polskich eksporterów, którzy dzięki taniej rodzimej walucie mogą zarobić nieco więcej. Na słabym złotym tracą jednak ci, którzy część towarów sprowadzają z państw Europy Zachodniej oraz polscy turyści. Od lat większość ekonomistów jest zgodnych co do tego, że najlepszy kurs dla polskiej gospodarki to taki, który kształtowałby się na poziomie 3,80-4,20 zł za jedno euro.

Środki na KPO mogą okazać się kluczowe

Niestety na kurs polskiej waluty mogą mieć wpływ także relacje między polskim a unijnym budżetem. Te ostatnio nie napawają optymizmem. Według projektu ustawy budżetowej na rok 2023, polska składka do unijnej kasy wyniesie 33 mld 72 mln 735 tys. zł, co oznacza 8,9 proc. wzrostu w stosunku do roku ubiegłego. Ile z tego wróci do Polski? Nie wiadomo. Tymczasem...

– Bardzo istotnym elementem w kontekście kursu euro do złotego jest to, czy otrzymamy unijne środki na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Jeśli tak się stanie, to złoty może umocnić się w stosunku do europejskiej waluty nawet do poziomu 4,50 – podkreśla ekonomista Marek Zuber.

Wiele zatem będzie zależało również od polityki.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lepsze notowania złotego do euro i stabilizacja dobrego kursu względem dolara. Polska waluta na fali wznoszącej - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński