Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lepiej, szybciej, sprawniej - SOR w Zdrojach z nowym sprzętem [ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci Szpitala „Zdroje” w Szczecinie zakupił nowy sprzęt. To 12 urządzeń, wśród których znalazło się 6 pulsoksymetrów, 2 kardiomonitory, 2 kapnografy, nowoczesny aparat USG oraz aparat do powierzchownego ogrzewania pacjenta. Aparatura kosztowała blisko 230 tys. złotych i sfinansowana została z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz środków własnych szpitala.

Przekazane do użytku kardiomonitory, pulsoksymetry oraz kapnografy wykorzystywane będą do oceny stanu zdrowia pacjenta trafiającego do SOR, przede wszystkim do monitorowania i badania funkcji życiowych organizmu, takich jak tętno, ciśnienie i wydolność oddechowa.

- Aparat USG w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wykorzystywany będzie przede wszystkim do oceny płynu w jamach opłucnowych, w worku osierdziowym i w jamie otrzewnej umożliwiając szybką diagnostykę zmian zapalnych w płucach u dzieci lub zmian chorobowych w obrębie jamy brzusznej - mówi Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala Zdroje. - U noworodków pozwoli także na diagnostykę chorób centralnego układu nerwowego i ewentualnych zmian w obrębie mózgowia, spowodowanych urazami głowy. Aparat do powierzchownego ogrzewania chorego wykorzystywany będzie u pacjentów pourazowych, wyziębionych, w stanie hipotermii lub w stanach wstrząsów.

Zakupiony sprzęt uzupełnił infrastrukturę sprzętową uruchomionego w maju tego roku w „Zdrojach” Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci, przyczyniając się do podniesienia jakości realizowanych świadczeń i zwiększenia efektywności udzielanej pomocy.

- Dzięki jego wykorzystaniu wzrośnie bezpieczeństwo pacjentów, a prowadzone w SOR czynności diagnostyczne będą przebiegały sprawniej i szybciej. Tu każda minuta ma znaczenie - dodaje Knop. - Wśród blisko 3 tysięcy pacjentów, przyjmowanych każdego miesiąca w oddziale, istotną część stanowią dzieci po urazach i wypadkach, nierzadko transportowane do szpitala w stanie zagrażającym ich życiu, wymagające szybkiej i kompleksowej diagnostyki, warunkującej pomyślność dalszego leczenia.

Zobacz także: Kulisy Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński