Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcja pierwszej pomocy w miejskim autobusie

Paulina Targaszewska [email protected]
– Hasło naszej akcji to "Nie bądź bierny – pomóż!” – mówią Dawid Surowicz, Natalia Bobak, Bartek Miazgowski i Dawid Zbroja, pomysłodawcy inicjatywy. – Chcemy ośmielić ludzi, poinformować ich o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. To może komuś uratować życie!
– Hasło naszej akcji to "Nie bądź bierny – pomóż!” – mówią Dawid Surowicz, Natalia Bobak, Bartek Miazgowski i Dawid Zbroja, pomysłodawcy inicjatywy. – Chcemy ośmielić ludzi, poinformować ich o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. To może komuś uratować życie! Sebastian Wołosz
Grupa młodych ludzi chce bezpłatnie uczyć mieszkańców Szczecina i regionu, jak udzielać pierwszej pomocy. W jaki sposób? Poprzez plakaty informacyjne rozwieszane w tramwajach i autobusach.

Pomóż

Pomóż

Wszyscy, którzy chcieliby przyłączyć się do akcji rozwieszania plakatów lub mogliby pomóc w prowadzeniu w życie inicjatywy proszeni są o kontakt pod adresem mailowym: [email protected]

- Kiedy człowiek podróżuje komunikacją miejską czas się niezwykle dłuży - mówią Radosława Wołkowicz i Natalia Bobak, absolwentki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Człowiek czyta więc wszystko co popadnie, ogląda każdą reklamę. Pomyślałyśmy więc, że tramwaje i autobusy to świetne miejsce na plakaty informujące o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. Pomysłodawców i entuzjastów pomysłu jest wielu. Są to członkowie takich organizacji jak Chorągiew Zachodniopomorska ZHP, Koło Naukowe Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Inspektorat Ratowniczy czy OSP Gryf.

- My tylko postanowiłyśmy ten wspólny pomysł wprowadzić w życie - mówią Radosława i Natalia. - Poza tym inicjatywa nie jest nowatorska. Takie akcje prowadzono już w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie. U nas z czymś podobnym się nie spotkałyśmy.

Udzielenie pomocy nie jest trudne

Plakaty miałyby być drukowane w trzech wersjach: ukazujące jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku omdlenia, zatrzymania krążenia i ataku padaczki. Plakaty miałyby zostać rozwieszone we wszystkich tramwajach i autobusach w Szczecinie, a także w Policach i innych miejscowościach w regionie, np. w Szczecinku. Miałyby cieszyć oczy pasażerów przez przynajmniej trzy miesiące. Jest też pomysł, żeby plakaty rozwiesić w innych miejscach publicznych i biurach.

- Na początek chciałybyśmy wydrukować ok. 300 plakatów - mówi pani Natalia. - Trwają wstępne rozmowy z przedsiębiorstwem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe w Szczecinie.

- Oczywiście chciałybyśmy, żeby plakatów było więcej, ale ograniczają nas fundusze - dodaje pani Radosława. - Nie mamy żadnych sponsorów, dlatego jeśli jakaś drukarnia albo firma zechciałaby wydrukować plakaty, byłybyśmy ogromnie wdzięczne. Ucieszy nas nawet ilość 20-30 sztuk. Akcja rozwieszania plakatów z informacjami dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy jest zupełnie charytatywna.

- Robimy to bezpłatnie i nie chcemy na tym w żaden sposób zarobić - mówi Natalia.

- Chcemy po prostu zainteresować i zwrócić uwagę innych jak udzielać pierwszej pomocy. Często ludzie nie pomagają potrzebującym, bo nie wiedzą jak to zrobić, boją się. Mamy nadzieję, że nasze plakaty pomogą przełamać im te bariery, pokażą iż udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne.

- Zdajemy sobie sprawę, że jadąc w tramwaju czy autobusie i oglądając taki plakat nie nauczymy się wszystkiego perfekcyjnie - mówi Radosława. - Ważne jest jednak to, że czegoś się dowiemy, coś nam już w głowie zostanie. Oczywiście najlepiej by było, gdyby pasażer zapamiętał i w razie potrzeby wykonał wszystkie kroki pokazane na plakacie, ale nawet jeśli tylko zapamięta, że trzeba zachować spokój, powiadomić kierowcę o zdarzeniu i zadzwonić pod numer 999 i wezwać karetkę, to będzie dobrze. Próbne wersje plakatów już powstały. Pomysłodawcy chcą je jednak dopracować.

- Chcielibyśmy, żeby plakaty wyglądały profesjonalnie - mówią. - Te, które mamy, zrobione przez naszych znajomych. Potrzebujemy grafika, który zechce stworzyć ostateczne wersje.

Bardzo dobra i potrzebna inicjatywa

Natalia i Radosława udały się już do przewoźników ze Szczecina. - Prezes SPA Klonowica, przedstawiciele komunikacji miejskiej w Szczecinku, M&D Profesjonalne Szkolenia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Szczecinie, OSP Szczecin oraz Chorągiew Zachodniopomorska ZHP wyrazili chęć włączenia się do akcji - mówią pomysłodawczynie. - Współpracujemy także z biurem spraw obronnych i bezpieczeństwa urzędu marszałkowskiego. Pojawił się pomysł, aby powiesić nasze plakaty również w podmiejskich szynobusach. Gdyby istniała taka możliwość pasażerowie mogliby wiele zyskać. Czekamy jeszcze na decyzję od prezesa SPA Dąbie i prezesa S z c z e c i ń s k o - P o l i c k i e g o Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

- To bardzo dobra i potrzebna inicjatywa - mówi Krzysztof Putiatycki, prezes zarządu SPA Klonowica. - Nasi pracownicy regularnie przechodzą szkolenia dotyczące tego, jak udzielać pierwszej pomocy. Wiedzą więc jak pomóc potrzebującemu pasa- żerowi. Dobrze jednak by było, żeby także inni pasażerowie o tym wiedzieli. Z tego powodu zgodziliśmy się, aby w naszych autobusach zawisły plakaty informujące o tym, jak pierwszej pomocy udzielać. Z pomysłodawcami inicjatywy zamierzamy współpracować nie tylko w taki sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński