Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz ze Szczecina prawdopodobnie wykonał najwięcej operacji na świecie. Ponad 10 tys. laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zabieg prowadzony przez prof. Modrzejewskiego
Zabieg prowadzony przez prof. Modrzejewskiego 109. Szpital Wojskowy z Przychodnią
W ciągu 30 lat prof. Andrzej Modrzejewski ze 109 Szpitala Wojskowego przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie wykonał metodą laparoskopową 10 tys. zabiegów usunięcia pęcherzyka żółciowego. Prawdopodobnie przeprowadził więc najwięcej operacji tą techniką na świecie.

Pierwszą operację metodą laparoskopową prof. Andrzej Modrzejewski (wówczas doktor nauk medycznych) wykonał 30 lat temu w III Klinice Chirurgii Ogólnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, mieszczącej się wtedy w Szpitalu Klinicznym na Pomorzanach.

Wtedy, w połowie 1991 r., pojawił się w Polsce pierwszy sprzęt do wykonywania zabiegów tą techniką. Zarówno on jak i koledzy-chirurdzy przyznają, że najprawdopodobniej był pierwszym polskim chirurgiem, który wykonał tego typu zabieg w asyście wyłącznie polskich chirurgów. Do dziś prof. Modrzejewski wykonał ponad 10 tys. operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową i jak przyznaje, nie istnieją w świecie medycyny dane, które pozwalałyby stwierdzić, że ktokolwiek na świecie wykonał takich zabiegów więcej. Na dodatek, wszystkie zakończyły się sukcesem.

- Powikłania, w postaci np. uszkodzenia przewodów żółciowych, zdarzają się w 3-4 przypadkach na tysiąc - tłumaczy profesor. - Mnie się to nie przydarzyło.

Zabiegi usunięcia pęcherzyka żółciowego techniką laparoskopową są dla pacjenta znacznie bezpieczniejsze niż operacje wykonywane tradycyjną metodą. Szybciej dochodzi się po nich do zdrowia i - co niezwykle istotne - są mało inwazyjne, nie wymagają otwierania jamy brzusznej jak w tradycyjnej metodzie. Usunięcie pęcherzyka odbywa się po niewielkim nacięciu, a zabieg prowadzony jest narzędziami o średnicy zaledwie od 0,5 do 1 cm - pacjent jest wówczas w znieczuleniu ogólnym.

Chirurg wykonuje operacje obserwując monitor przy stole operacyjnym. Prof. Modrzejewski przeprowadza je w ciągu, zaledwie, kilkudziesięciu minut (najczęściej pół godziny).

- Mój najkrótszy zabieg trwał osiem minut - przyznaje Andrzej Modrzejewski.

Pacjent, po usunięciu pęcherzyka żółciowego, wychodzi do domu już po dwóch, trzech, dniach.

Obecnie Andrzej Modrzejewski jest Kierownikiem Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w 109. Szpitalu Wojskowym przy ul. Piotra Skargi w Szczecinie. Profesor Modrzejewski, wspólnie z ordynatorem oddziału (ppłk. Krzysztofem Przygodzkim) i całym zespołem chirurgów, oprócz usunięcia pęcherzyka żółciowego, rutynowo wykonuje metodą laparoskopową również operacje jelita grubego, przepuklin brzusznych, usunięcia wyrostka robaczkowego śledziony i nadnerczy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński