Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarstwo przeciwko potowi

SN
Jeden zastrzyk co kilka miesięcy wystarczy, aby pozbyć się przykrej, uporczywej i wcale nie tak rzadkiej dolegliwości.

Zbyt obfita produkcja potu to skutek zaburzenia pracy gruczołów potowych przede wszystkim pod pachami, w pachwinach, na dłoniach i stopach. Intensywność pocenia zależy od wielu czynników, w tym od płci - mężczyźni bardziej się pocą, i stanu fizjologicznego - pocenie jest większe w okresie dojrzewania płciowego, w czasie miesiączki, ciąży i klimakterium. Nadmierne wydzielane potu towarzyszy również chorobom tarczycy, otyłości, cukrzycy, niektórym czynnikom psychicznym i emocjonalnym.

Autorem nowej kuracji jest Richard Glogau, dermatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Po zakończeniu wieloletnich testów ogłosił on, że skutecznym sposobem na zlikwidowanie nadprodukcji potu może być zastrzyk z botuliny A - substancji produkowanej przez bakterie jadu kiełbasianego. Ta niebezpieczna, zabójcza dla człowieka w większych ilościach toksyna jest powszechnie wykorzystywana w medycynie. W małych dawkach stosuje się ją m.in. do leczenia niektórych defektów narządu wzroku, takich jak zez zbieżny.

Testy, które przeprowadził Glogau, polegały na wprowadzeniu niewielkich ilości botuliny pod ramiona pacjentów uskarżających się na nadmierne pocenie się pod pachami. Badania kontrolne wykonane po dwóch dobach wykazały u wszystkich wyraźne ograniczenie produkcji potu. Trucizna na wiele miesięcy uwolniła grupę ludzi od kłopotliwej dolegliwości. Co ważne, u nikogo nie pojawiły się szkodliwe skutki zastosowania medykamentu. Glogau uważa, że metoda wymaga jeszcze przetestowania na dużej grupie pacjentów i takiego ulepszenia, aby choremu wystarczył jeden zastrzyk w roku.

Obecne sposoby leczenia dolegliwości polegają na stosowaniu specjalnych dezodorantów, pudrów przeciwpotowych, kąpieli i tabletek. Czasem jednak lekarze uciekają się nawet do zabiegów chirurgicznych. Wszystkie te działania są albo mało skuteczne, albo też, jak w przypadku operacji, wywołują skutki uboczne - nadmierne pocenie może objąć inne, do tej pory wolne od dolegliwości miejsca na ciele. Botulina tymczasem - jak dowodzi kalifornijski dermatolog - jest pozbawiona takich wad. Blokuje uwalnianie się w systemie nerwowym związku chemicznego zwanego acetycholiną, który reguluje funkcję gruczołów potowych. - Kuracja jest prosta i bezpieczna: jeden zastrzyk i wiele miesięcy spokoju oraz żadnych niepożądanych następstw - podkreśla Glogau.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński