Lech Wałęsa jest już po operacji wszczepienia ICD. Czuje się dobrze

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Pomyślnie zakończył się zabieg, który przeszedł dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym były prezydent Lech Wałęsa. Wbrew zapowiedziom, nie była to operacja kardiochirurgiczna, a - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - zabieg kardiologiczny, który przeprowadzili specjaliści z Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lech Wałęsa na swoim facebookowym koncie poinformował o pozytywnym przebiegu operacji i podziękował zarównbo personelowi medycznemu, jak i wszystkim, którzy go wspierali.

Dziękuję, wszystko się udało. Dziękuję całemu zespołowi medycznemu , wszystkim wspierającym mnie dobrym słowem, czynem, myślą, modlitwą, a także oponentom bo to także rodzaj troski i zainteresowania. Czuję się dobrze. Dziękuję.

Lechowi Wałęsie usunięto stare urządzenie wspomagające pracę serca, ponieważ doszło do uszkodzenia jednej z elektrod, i wszczepiono nowy kardiowerter-defibrylator (ICD) z tzw. funkcją resonchronizującą, która poprawia również wydolność serca.

Urządzenie posiada wszystkie funkcje rozrusznika, ale dodatkowo zapobiega zgonom z powodu szybkich rytmów, czyli tachyarytmii. Inaczej mówiąc, łączy w sobie funkcję elektrostymulacji z tzw. terapią wysokoenergetyczną. W momencie, gdy pojawia się nagła, zagrażająca życiu arytmia komorowa (np. częstoskurcz komorowy, migotanie komór) urządzenie wysyła tzw. szoki umiarawiające, ratując życie pacjenta.

Pierwsze urządzenie wspomagające pracę serca wszczepiono Lechowi Wałęsie w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. Lekarze z renomowanego ośrodka Methodist DeBakey Heart Center wszczepili wówczas prezydentowi stymulator serca. Problemy z sercem miał Lech Wałęsa już dużo wcześniej. U byłego prezydenta wykryto chorobę wieńcową, cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze. Przeszedł wówczas zabieg angioplastyki wieńcowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Lech Wałęsa jest już po operacji wszczepienia ICD. Czuje się dobrze - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Urządzenie posiada wszystkie funkcje rozrusznika, ale dodatkowo zapobiega zgonom z powodu szybkich rytmów, czyli tachyarytmii.

Kiedy (sobie) pomyślę, .... to (sobie) myślę "idź, i nie grzesz więcej", Lechu.

Podobnie myślę i o innych "prorokach-spaślakach", którzy zawsze 'podkładali się" ideologii marksistowsko-leninowskiej.

K
Kubki

Zdrowia, bo jakby nie Pan to byśmy może do dziś byśmy musieli się kłaniać parryjnym mentom.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie