Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławki solarne, najdroższe ładowarki w Szczecinie. Z WiFi, ale bez Internetu

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W październiku 2018 roku w miejskiej przestrzeni w Szczecinie pojawiło się sześć, wypełnionych elektroniką ławek. Jak się okazuje nie wszystko działa w nich jak należy.

Ławki solarne

Inteligentne meble solarne zostały zamontowane na Bulwarze Piastowskim (2 szt.), w Parku Kasprowicza (2 szt.) oraz w Parku Nadratowskiego (1 szt.), a także na skwerze przy Jeziorku Słonecznym.

Ławki zasilane są energią solarną, którą wykorzystuje się do zasilania wewnętrznej elektroniki, a także ładowania telefonów i innych urządzeń mobilnych. Należy tylko podpiąć telefon do gniazda, by rozpocząć proces szybkiego ładowania. Jeśli aparat posiada możliwość ładowania indukcyjnego, wystarczy położyć go w oznaczonym miejscu.

Ładowarki pracują w najpopularniejszym standardzie - QI. Inteligentne ławki solarne zapewniają też dostęp do darmowego internetu poprzez wbudowany moduł Wi-Fi.

- Meble solarne są odporne na warunki atmosferyczne. Wyposażono je w panele fotowoltaiczne zabezpieczone szkłem hartowanym, wbudowany akumulator, moduł Wi-Fi, zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora, ładowarkę USB oraz ładowarkę indukcyjną - informowało w 2018 roku biuro prasowe urzędu miasta.

Pięć ławek ustawionych w centrum miasta, jako zwycięski projekt, zostało sfinansowanych ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Ich koszt to 112 980,00 zł.

Ławkę przy Jeziorku Słonecznym opłacono w całości ze środków zabezpieczonych w budżecie miasta w ramach zadania pn. „Współfinansowanie inwestycji Rad Osiedli” dla Rady Osiedla Gumieńce.

CZYTAJ TEŻ:

Brak sygnału

Szybko się okazało, że w inteligentnych meblach solarnych nie wszystko działa. Przede wszystkim nie da się połączyć z siecią internetową.

Sprawę funkcjonalności ławek podjął radny Dariusz Matecki, który już rok temu interpelował w ich sprawie.

- Sieć Wi-Fi przy ławkach solarnych będzie dostępna w okresie kwiecień - październik każdego roku. Uruchomienie sieci Wi-Fi zaplanowane jest w pierwszej połowie kwietnia - informowała wówczas Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta.

Po roku ławki wciąż nie funkcjonują tak jak zakładano i znów do prezydenta wpłynęła kolejna interpelacja radnego.

- Praktyka funkcjonowania ławek wskazuje, że największym utrudnieniem w zapewnieniu ciągłości działania Wi-Fi jest dewastacja przez osoby trzecie. Stąd mając na uwadze, iż dostęp do Internetu jest dziś powszechny, podjęto decyzję o wygaszeniu tej funkcjonalności - poinformowała zastępca prezydenta.

CZYTAJ TEŻ:

Najdroższe ławki w mieście

- W chwili obecnej mamy ławki-ładowarki, które kosztowały mieszkańców Szczecina ponad 20 tysięcy złotych za sztukę, za tę kwotę można postawić 18 zwykłych ławek (zgodnie z cennikiem miejskim opublikowanym w ramach SBO). W projekcie SBO były one opisane jako “odporne na wandali, złodziei i warunki pogodowe”, miały znajdować się przy nich stojaki na rowery - dlaczego zatem wybrano model, który łatwo zniszczyć i który nie ma stojaków na rowery - uważa radny Dariusz Matecki, który w kolejnym piśmie prosi o wyjaśnienie całej sytuacji.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W tym roku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 199 projektów, z których 184 zostały zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym i trafiły do weryfikacji merytorycznej, 11 wniosków nie przeszło weryfikacji formalnej, a 4 zostały wycofane.  ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ZGŁOSZONE PROJEKTY NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>> Głosowanie w listopadzieProjekty, które przejdą pozytywnie całą procedurę  i zostaną zatwierdzane przez Zespół Opiniujący,  trafią na listę do głosowania. Mieszkańcy wybiorą  najlepsze z nich w listopadowym głosowaniu. Wnioski odrzucone czeka jeszcze ostateczna decyzja Zespołu Opiniującego.- Korekta harmonogramu wynika z konieczności uchwalenia i skonsultowania nowego regulaminu SBO oraz przedłużenia naboru wniosków o 21 dni - mówi Magdalena Błaszczyk. Tegoroczna pula Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 12.720.000 złotych, z czego 3.816.000 złotych przeznaczonych zostanie na projekty ogólnomiejskie (30%), a 8.904.000 złotych na projekty lokalne (70%).Zobacz także: Sprzątanie świata, czyli co można znaleźć w Lesie ArkońskimPiłkarski balon na stadionie Hutnika już gotowy. Ile kosztował? [ZDJĘCIA]Piękny Park Wolności w szczecińskich Podjuchach. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

Zobacz najciekawsze projekty zgłoszone w tegorocznej edycji ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński