Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato żegna się upałami. Uważajmy na słońce i na siebie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Kiedy żar leje się z nieba, bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie. Pijmy dużo wody, unikajmy słońca, schładzajmy się, ale nie kąpiemy się w fontannach.

Jakich zachowań unikać, by nie stać się ofiarą upału?

  • Nie pracujmy w pełnym słońcu (np. na działce) lub w nagrzanych pomieszczeniach.
  • Nie skaczmy rozgrzani do zimnej wody (ryzyko nawet zatrzymania krążenia).
  • Przebywając na słońcu nie spożywajmy alkoholu, jego działanie może nas przerosnąć.

POLECAMY:

Jakich zasad przestrzegać? Na kogo szczególnie uważać?

  • Osoby starsze nie powinny wychodzić z domu w godzinach największego operowania słońca (12 - 15), a jeśli już muszą wyjść z domu, aby zadbały o nakrycie głowy (najlepiej w jasnym kolorze odbija promienie słoneczne) i nawadnianie organizmu woda mineralna w dużych ilościach.
  • Zaleca się też unikania otwartych przestrzeni, gdzie słońce grzeje najmocniej. Jeśli to możliwe, pozostawajmy w cieniu.
  • Jeśli chodzi o dzieci, pamiętajmy o nakryciu głowy (również jasne), przewiewnych ubrankach i kremach z wysokim filtrem UV. Zapewnijmy też dziecku zapas świeżej wody do picia. Jeśli to możliwe, nie wychodźmy z dzieckiem w godzinach największego nasłonecznienia i unikajmy "otwartego" słońca. Raczej wybierajmy cień.
  • Niezależnie od wieku i naszej kondycji fizycznej pijmy dużo wody i unikajmy przebywania w pełnym słońcu. Używajmy wiatraków, wachlarzy, czy wentylatorów.

CZYTAJ TEŻ:

Najlepsze sposoby na przetrwanie upałów. Zobacz na kolejnych slajdach

Jak przetrwać upały? Oto niezawodne sposoby na ochłodę

Upały zachęcają do poszukiwania miejsc do ochłodzenia się. Rzeczywiście powinniśmy to robić, ale należy pamiętać, że nie służą do tego fontanny, a wody z kurtyn wodnych nie należy pić.

- Zagrożenie wiąże się przede wszystkim z drobnoustrojami, które się tam namnażają, zwłaszcza gdy wzrasta temperatura powietrza - mówi Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarni-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie uznawana jest za wodę czystą i bezpieczną, a w rzeczywistości nie jest ona przeznaczona ani do spożycia, ani do kąpieli. Nie powinno się myć w niej również rąk.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TAKŻE:

Macie dosyć upału? Bywało już gorzej! Oto rekordy temperatur w Polsce

Wykorzystywanie fontann jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda w tych urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana jak w przypadku pływalni, a jej jakość nie podlega systematycznej kontroli przez Inspekcję Sanitarną.

Istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne tj. zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty), ale także od ludzi. W wodzie, w której kąpią się zwierzęta i ludzie mogą się namnażać mikroorganizmy pochodzenia fekalnego m.in. bakterie e.coli, enterokoki kałowe, jak również wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze.

- Kąpiel w fontannie może grozić m.in. wysypką powodowaną przez bakterie e.coli albo grzybicą, którą mogą przenosić zwierzęta domowe. W przypadku zakażenia drogą doustną mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka a także zatrucia pokarmowe - wymienia Kapłan. - Osoby, które po kąpieli w fontannie będą odczuwać takie dolegliwości powinny zgłosić się do lekarza.

Woda z kurtyn wodnych pochodzi z siedzi wodociągowej i służy do schładzania a nie do picia. Inspekcja Sanitarna nie bada wody bezpośrednio z tych kurtyn.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński