Las Arkoński. Odkopano pamiątkowy kamień z 1920 roku. Komu jest poświęcony?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Na początku była mapa z 1936 roku z zaznaczonym pomnikiem - między wieżą Quistorpa, dawnym sanatorium, a obecną ulicą Chopina w Szczecinie. Dzięki wysiłkowi pasjonatów lokalnej historii doszło do ciekawego odkrycia.

- Pomniki na mapach były zaznaczane dokładnie nawet wtedy, kiedy były niewielkie. Dla przykładu, małe popiersie Roberta Prutza z Cmentarza Niemierzyńskiego - oznaczane na mapach wielokrotnie. Skoro tak, to ten tajemniczy "denkmal" również powinien być komuś lub czemuś poświęcony. Na tyle istotny, by oznaczyć go na mapach – wyjaśnia Paweł Ziatek, miłośnik starego Szczecina.

Rozwiązania zagadki podjęli się członkowie „Denkmal Pomorze”, Grupy Wirtualny Niemierzyn, Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Archegryf" oraz wolontariusze i pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. św. Brata Alberta. To oni prowadzili prace poszukiwawcze na terenie Lasu Arkońskiego, a dokładnie w miejscu oznaczonym na mapach z lat 1920-1945 jako "Denkmal" - pomnik, ok. 150 m na płn.-zach. od ośrodka.

ZOBACZ TAKŻE:

- Po przebadaniu terenu odkryliśmy wiele kamieni granitowych (największy prawie 1,5 t), elementy dekoracyjne z piaskowca oraz, co najważniejsze - kamień pamięci z inskrypcją "Lina Viek 1920". Jest on poświęcony Karolinie Viek, żonie Carla Vieka, dyrektora Zakładu Hydroterapii Eckerberg (Wasserheilanstalt Eckerberg), założonego w latach pięćdziesiątych XIX wieku. W 1910 roku wdowa po lekarzu sprzedała zakład miastu, który został zamieniony na restaurację "Kurhaus Eckerberg". Po wojnie, znany mieszkańcom Szczecina jako tzw. Cichy Kącik, a od l. 90 XX w. jako Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta – relacjonują odkrywcy.

Dom Zdrojowy Eckerberg

Jak podaje Jan Iwańczuk w Internetowej Encyklopedii Szczecina, po raz pierwszy wspomniany został na początku lat 80. i 90. XIX wieku w ogłoszeniach prasowych, a także, w przewodniku po Szczecinie i okolicy z roku 1891 jako zakład wodoleczniczy, zarządzany przez dr Viecka (Wasserheilanstalt Eckerberg). Natomiast w przewodniku Sarana z roku 1913 wymieniony został jako dom zdrojowy (Kurhaus) będący własnością miasta, z restauracją, kawiarnią na wolnym powietrzu oraz pokojami do wynajęcia, położony w lesie, nieopodal końcowego przystanku linii 3. W okresie międzywojennym obiekt, oprócz licznych kuracjuszy, odwiedzany był przez wędrujących lasem mieszkańców Szczecina, zarówno latem jak i zimą, w tym, także przez amatorów sportów zimowych, między innymi, na położonym obok torze saneczkowym.

Uzdrowisko

Zabudowa dawnego domu zdrojowego przetrwała działania wojenne i powojennych szabrowników, a potem pod nieużywaną obecnie nazwą „Uzdrowisko” przeznaczono ją na cele oświatowe. Początkowo jako przedszkole, a następnie jako Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych „Cichy Kącik” i Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci „Las Arkoński”.

W 1991 roku miasto przekazało zabudowania Caritasowi Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, który początkowo umieścił tu Ognisko Świętego Brata Alberta – internat dla chłopców, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Następnie w 2005 roku, ten przekształcił je w Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. św. Brata Alberta w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ: Sensacyjne odkrycie w Dąbiu. Znaleziono płytę z XVII wieku należącą do znanego szczecińskiego ludwisarza

Sensacyjne odkrycie w Dąbiu. Znaleziono płytę z XVII wieku n...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie