Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lampy wiszące, czyli różnego rodzaju żyrandole - najlepszy rodzaj oświetlenia do salonu

.
Lampy wiszące cieszą się największą popularnością wśród różnych rodzajów oświetlenia. Najczęściej zdobią salony, kuchnie oraz sypialnie i pokoje dziecięce. Cenione są za równomierne światło, które pozwala doskonale rozpromienić całe pomieszczenie.

Obecnie żyrandole nie spełniają tylko funkcji oświetleniowej, ale są doskonałym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Pozwalają zbudować wyjątkową atmosferę oraz nadają indywidualnych charakter pomieszczeniom. Szczególnie doceniane są bogato zdobione i obszerne żyrandole, które można spotkać w dużych i wysokich domach. Jednak decydując się na taki model żyrandola trzeba pamiętać o tym, aby nie przytłoczył on zbyt małego salonu. Odmienne żyrandole powinny być wieszane w niskich mieszkaniach, a inne w obszernych i eleganckich domach.

Dodatkowo wybierając żyrandol należy przemyśleć jego ilość żarówek i właściwie wybrać ich natężenie. Istotny jest również rodzaj klosza, który odpowiada za to gdzie skierowane jest światło i jaką przestrzeń pozwala oświetlić.

Historia żyrandola – początki, zmiany i rozwój oświetlenia

Żyrandol ma bardzo długą i zawiłą historię, która przez lata ulegała licznym zmianom. Polikandylion uznany jest za pierwszy żyrandol, jaki narodził się już w czasach średniowiecza. Bardzo mocno nawiązywał do sztuki bizantyjskiej i pochodził z okolic V-VI wieku. Główne cechy charakterystycznego polikandyliona to – metalowa forma płaskiego dysku z zwisającymi ramionami. Ten rodzaj żyrandola oświetlany mógł być nawet szesnastoma świeczkami. Głównie zawieszane były w kościołach oraz ważnych instytucjach.

W mieszkaniach prywatnych pierwsze żyrandole zaczęły się pojawiać w pałacach oraz rezydencjach zamieszkiwanych przez osoby zamożne. Bardzo mocny przypomniały polikandylion, ale tworzone były na podobieństwo koła.
Kolejne epoki renesans i barok nieco zmieniały dotychczasowe żyrandole, aż do powstania kryształowych modeli. Kryształowe żyrandole dawały znacznie więcej światła, ale także wyglądały efektownie. Wiele wariantów pierwszych kryształowych żyrandoli było wyprodukowane produkowane przez hutę Baccarat.

W wieku XV żyrandole na dobre zagościły w mniej zamożnych gospodarstwach. Zazwyczaj wybierano szklane modele z dmuchanego szkła, któremu nadawano wyimaginowane kształty.

W Wieku XX żyrandole rozpowszechniły się na dobre, każdy miał przynajmniej jeden żyrandol w swoim domu. Światowymi projektantami żyrandoli, które odznaczyły się w całej historii byli między innymi: Gino Sarfatti, Achille Castiglione, Gio Ponti czy Ingo Maurer.

Żyrandole zawieszane w salonach –klosze i żarówki

Żyrandol oprócz funkcji oświetlającej odpowiada za dekoracje i nadanie charakteru dla całego pomieszczenia. Dlatego ciężko jest spotkać salon bez widowiskowego żyrandola, który w dużej mierze spełnia rolę ozdobną. Każda osoba urządzająca swój salon, chce, aby to właśnie on pięknie się prezentował i zachwycał gości. W tym celu trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach wybierając odpowiedni żyrandol.

Klosze w żyrandolach

Bardzo ważny jest podczas zakupu żyrandola rodzaj klosza. Klosz odpowiada za to, gdzie jest kierowane światło, jak dużo go dociera do pomieszczenia oraz jak dużą przestrzeń może oświetlić.
Bardzo często wybierane są żyrandole z kloszem nieprzepuszczającym światła, zamkniętym od góry i kierującym światło ku dołowi. Zakup takiego żyrandola to gwarancja przytłumionego i klimatycznego światła. Dobrze sprawdzi się w salonie, a zwłaszcza w okolicach stołu jadalnego lub salonowego stolika.

Półprzezroczyste klosze z barwionego szkła to równie chętnie wybierany model. Zazwyczaj żyrandole tego typu kierują światło w dół, ale przez półprzezroczyste ścianki przedostaje się lekko przytłumione światło, które delikatnie rozświetla całe pomieszczenie.
W eleganckich domach najczęściej znajdziemy żyrandole sufitowe bezkloszowe, które charakteryzują się wieloma żarówkami. Żarówki mogą być dowolnie kierowane – ku górze lub w dół. Warianty żyrandoli bezkloszowych nawiązują kształtem do zawieszanych niegdyś pod sufitem świeczników, dlatego zazwyczaj goszczą w domach historycznych.

Żyrandole wiszące, a liczba żarówek

Bardzo chwalone są żyrandole bezkloszowe, w których gołym okiem widoczne są żarówki. Natomiast nie ładnie prezentują się żyrandole bezkloszowe, które mają mniej wsadzonych żarówek niż jest na nie miejsc. Tego typu rozwiązanie wpływa negatywnie na wygląd całego żyrandola i powoduje nierównomierne oświetlenie pomieszczenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na żyrandol z dużą ilością żarówek, trzeba zastanowić się czy faktycznie potrzebujemy takiej ilości światła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński