Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagodna zima sprzyja kleszczom. Jest ciepło, więc ruszyły do ataku

Anna Folkman
W naszym województwie od początku tego roku odnotowano 45 przypadków boreliozy.

Głównym winowajcą tego, że kleszcze zaczynają żerować znacznie szybciej, jest zmiana klimatu. Zima się skraca, coraz rzadziej pojawia się siarczysty mróz.

- Kleszcze to stawonogi zmiennocieplne i zależne od temperatury, dlatego łagodna zima im sprzyja. To sprawia, że wcześniej się budzą i dłużej żerują, zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach - mówi prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski z Oddziału Obserwacyjno - Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. - Biotopem kleszczy są nie tylko lasy, ale także tereny przejściowe, czyli łąkowe miejsca, gdzie rośnie wysoka trawa.

CZYTAJ TEŻ: Ugryzł cię kleszcz i boisz się boreliozy? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Należy pamiętać też, że kleszcze ujawnia się w parkach, np. w szczecińskim Parku Kasprowicza. Część z tych kleszczy jest zakażona boreliozą. W 90 proc. przypadków, borelioza jest chorobą łagodną, przebiegającą wyłącznie pod postacią rumienia, jest łatwo leczona antybiotykiem doustnym i wyleczalna we wczesnym stadium.

Oczywiście borelioza może dawać nieco cięższe następstwa pod postacią zapalenia stawów, rzadziej zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, bardzo rzadko przewlekłych chorób podobnych do demielinizacji mózgu. Trzeba jednak pamiętać, że borelioza nie prowadzi do śmierci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza i jak prawidłowo go usunąć?

- W 2018 roku zarejestrowaliśmy 768 przypadków boreliozy z czego 50 osób wymagało hospitalizacji. W 2017 roku do Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 851 osób chorujących na boreliozę - informuje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - W styczniu tego roku odnotowaliśmy 31 przypadków, z czego 6 osób wymagało hospitalizacji, a w lutym, do 15 lutego - 14 przypadków, z czego 1 osoba wymagała hospitalizacji.

Powiaty, w których zgłoszono zachorowania to Goleniów, Gryfice, Kamień Pomorski, Łobez, Myślibórz, Police, Stargard, Szczecin.

O akcji #10yearschallenge stało się głośno za sprawą celebrytów, którzy chętnie dzielą się swoimi przemianami. Jak wyglądali dekadę temu? Jak się zmienili? Przybyło im zmarszczek a może kilogramów? Schudli czy poprawili urodę? W akcję #10yearschallenge włączyły się miliony internautów na całym świecie. Trend rozlał się w internecie a wymownych porównań nie brakuje. Fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz ekologii postanowiły wykorzystać #10yearchallenge do pokazania szokujących zmian, jakie dokonały się na naszej planecie. Ziemia kształtowała się przez 4,54 mld lat a ostatnie działania człowieka sprawiły, że zmieniła się nie do poznania. Wiele zmian jest bezpowrotnych. Nie da się odbudować gatunku, który wymarł. Ocieplenie klimatu, nadprodukcja plastiku to nie hasła z bilbordów, to się dzieje naprawdę. Zobacz szokujące zdjęcia i zacznij działać.

SZOK! Tak Ziemia zmieniła się przez ostatnie 10 lat! Akcja #...

POLECAMY: Kulisy zdrowia: Tak powinno się usuwać kleszcza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński