Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób wracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego.
CZYTAJ TAKŻE:
Najpierw kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Teraz dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. Z tego powodu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku.
- Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby, która wraca z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z FUS. Podstawą do wypłaty jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z taką osobą. Należy je złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.
CZYTAJ TAKŻE:
Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć je do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować oświadczenie w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot, który wypłaca jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.
Od 1 kwietnia 2020 r. weszła zmiana, która pozwala na pracę zdalną bez utraty świadczeń chorobowych albo na pracę bez utraty zasiłku opiekuńczego. Dotyczy to osób, które wykonują zawody medyczne i w czasie kwarantanny w warunkach domowych pracują zdalnie dla podmiotu leczniczego albo udzielają porad w ramach telemedycyny. Także ci medycy, którzy z powodu zamknięcia placówki oświatowej nie pracują bo opiekują się dzieckiem, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeżeli w innych godzinach niż opieka na dzieckiem pracują na dyżurze medycznym.
KORONAWIRUS W SZCZECINIE I REGIONIE:
Śledź na żywo
Wspieramy Lokalny Biznes!
Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej
ZOBACZ TEŻ:
ZOBACZ TEŻ:
Podejrzewasz, że masz koronawiursa?
Ilu jest zakażonych?
Zobacz koniecznie:
warto wiedzieć:
- Zakażonych221 363+ 1 725
- Zmarło4 099+ 0
8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.
- Zakażonych:+33 480(4 886 154)
- Zmarło:+33(105 194)
- Szczepienia:+19 509(51 564 403)
- Sprawdź, które placówki POZ udzielają teleporad w Twoim regionie: Województwo Zachodniopomorskie
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?