Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna w domu niemożliwa? Co wtedy? Odpowiadamy na pytania Internautów

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Andrzej Szkocki/Polska Press
Wracają z zagranicy, muszą poddać się kwarantannie domowej, ale nie mają do tego warunków. Co powinni zrobić?

- Co mają zrobić osoby wracające z zagranicy, które kwarantanny w domu odbyć nie mogą (np. z racji bardzo chorego dziecka), a nie mają innego mieszkania czy rodziny z wielkim domem? - pyta jedna z czytelniczek, która napisała do nas na [email protected].

ZOBACZ TEŻ:

Osoby kontrolowane na granicy wypełniają kartę lokalizacji, w której podają swoje dane, tak aby służby mogły mieć kontrolę, gdzie dana osoba odbywa kwarantannę. Najczęściej jest to miejsce zamieszkania.

- W sytuacji, kiedy ktoś musi odbyć obowiązkową kwarantannę, wracając z zagranicy, a nie ma możliwości odbycia jej w domu, wówczas na granicy zostaje skierowany do jednego z kilkunastu miejsc zbiorowej kwarantanny na terenie województwa zachodniopomorskiego, przygotowanych przez starostów i prezydentów miast na prawach powiatu na polecenie wojewody - informuje Agnieszka Muchla-Łagosz, przedstawicielka wojewody zachodniopomorskiego.

Co, jeśli w danej lokalizacji zabraknie miejsc?

- Po zapełnieniu się jednego miejsca zbiorowej kwarantanny osoby kierowane są do kolejnego, następnego na liście. Kolejne miejsca są uruchamiane w razie potrzeby. Na ten moment w miejscach kwarantanny zbiorowej przebywa 90 osób - dodaje Muchla-Łagosz

- Mój mąż jeździ regularnie na dwa tygodnie do pracy do Niemiec i zjeżdża na parę dni do domu. Jeśli będzie na kwarantannie, to czy możemy być w tym samym mieszkaniu z resztą domowników, a on w osobnym pokoju?

- Decyzja pozostania w domu lub w miejscu zbiorowej kwarantanny należy do osoby poddanej kwarantannie. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem, którym obciążamy swoich bliskich - odpowiada Muchla-Łagosz.

Za zapewnienie właściwych warunków w miejscach kwarantanny zbiorowej odpowiedzialni są starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu.

Macie pytania? Czekamy na Wasze maile na [email protected]!

Warto przeczytać:


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński