Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kutry płyną do Azji

Sławomir Włodarczyk, 14 lutego 2005 r.
Małe kutry, zamiast trafić do huty, popłyną na Ocean Indyjski. W katastrofie wywołanej tsunami najbardziej ucierpieli rybacy ze Sri Lanki i Indonezji. Stracili 70-80 procent swoich jednostek. Kutrów potrzebują także rybacy w Tajlandii i Indiach.
Małe kutry, zamiast trafić do huty, popłyną na Ocean Indyjski. W katastrofie wywołanej tsunami najbardziej ucierpieli rybacy ze Sri Lanki i Indonezji. Stracili 70-80 procent swoich jednostek. Kutrów potrzebują także rybacy w Tajlandii i Indiach.
Kutry rybackie z Pomorza Zachodniego trafią w rejon Azji zniszczony przez tsunami. W piątek Komisja Europejska przygotowała uchwałę umożliwiającą przekazanie kutrów poszkodowanym rybakom na Oceanie Indyjskim.

Uchwałę Komisji Europejskiej do spraw rybołówstwa morskiego musi jeszcze zaakceptować Rada Ministrów UE i Parlament Europejski. Bruksela określiła też warunki techniczne jednostek, które mogą popłynąć z Bałtyku do Azji Południowo - Wschodniej.

Do 12 metrów

Kutry dla ofiar grudniowego tsunami muszą mieć od 5 do 20 lat, być w pełni sprawne i nie dłuższe niż 12 metrów. Na wybrzeżu zachodnim są to głównie kilkunastoletnie, drewniane łodzie, za likwidację których rybacy muszą sporo płacić.

Nasi rybacy chwalą inicjatywę.

- Jestem za, po co wyrzucać, skoro może się jeszcze przydać - mówi pan Jan z Mrzeżyna, łowiący na 12-metrowej łajbie, która w tym roku pójdzie na złom. - Po niewielkim remoncie może jeszcze popływać co najmniej kilka lat.

Propozycja Brukseli nie wszędzie przyjęta została z entuzjazmem.

- Operacja jest bardzo kosztowna, bo nikt nie zdaje sobie sprawy z kosztów transportu. Kutry powinny też przejść zmiany techniczne dotyczące np. chłodzenia silników - ocenia Ryszard Klimczak, wiceprezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich.

Unia zapłaci za transport

Przekazywanie kutrów azjatyckim rybakom miałoby zakończyć się do 30 czerwca 2006 roku. Ich transportem mają się zająć Włosi i Holendrzy, a koszty całej operacji pokryją państwa członkowskie Unii.

W Polsce jest obecnie zarejestrowanych 416 kutrów. Resort rolnictwa zakłada, że do końca roku 2006 z możliwości złomowania kutrów skorzysta około 40 procent naszych rybaków, w tym większość z naszego województwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński