Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kuria tłumaczy: wdrożono procedury, a kościoły zostały odkażone

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Andrzej Banas / Polska Press
Cztery świątynie parafii w Klępiczu w powiecie gryfińskim zostały zdezynfekowane. Po zachorowaniu proboszcza 120 osób poddano kwarantannie.

„Głos” spytał, czy Kuria Szczecińsko-Kamieńska rozważa wprowadzenie dyspensy od uczestnictwa we mszy świętej na terenie parafii?

- Jeśli chodzi o osoby objęte kwarantanną, to w przypadku niedzielnej mszy świętej są one zrównane w prawie z osobami, które z racji na chorobę nie mogą wyjść z domu. Nie potrzeba więc specjalnej dyspensy w przypadku kwarantanny wynikającej z potencjalnej możliwości zarażenia koronawirusem, określonej przez służby sanitarne. W takim przypadku obowiązkowi uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej zadość czyni pobożne uczestnictwo w liturgii transmitowanej przez media – wyjaśnia ks. kanonik dr Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

CZYTAJ TAKŻE:

Jednocześnie przedstawiciel kurii przypomina, że stosowne procedury postępowania za każdym razem określają inspektorzy powiatowi sanepidu. Procedury te obowiązują wszystkich tak samo wiernych świeckich i duchownych.

- Liturgię w kościołach sprawują inni kapłani spoza parafii. Zapewniona będzie niedzielna Msza święta w parafii dla osób nieobjętych kwarantanną – zapewnia ks. Sławomir Zyga.

Przypomnijmy, że gryfiński sanepid szukał wiernych, bo zachorował ksiądz. 120 osób objęto kwarantanną. To mieszkańcy gminy Moryń i Cedynia, którzy uczestniczyli we mszy między 17 a 31 lipca w kościołach: w Klępiczu, Starym Objezierzu, Żelichowie i w Nowym Objezierzu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gryfinie w rozmowie z „Głosem” potwierdza, że chodzi o osoby, które mogły mieć kontakt z księdzem.

- U którego potwierdzono zachorowanie na COVID 19 – mówi Katarzyna Gręda z PSSE w Gryfinie.

5 sierpnia sanepid poinformował o przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mężczyzny w średnim wieku.

- Nie jest to osoba z tej grupy poddanych kwarantannie - zapewnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

raport codziennie aktualizowany:

WIDEO: Koronawirus, nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński