Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupujemy wykładziny

oprac. el, 18 listopada 2004 r.
Do niedawna traktowana jak uboga krewna dywanu - dzisiaj dorównuje mu miękkością, ilością motywów i kolorów, a czasem trwałością. Jest też zdecydowanie od niego tańsza.

Można ją ciąć pod wymiar, łączyć we wzory, a uzupełnioną odpowiednim podkładem - układać bezpośrednio na betonowej wylewce.

Pokój dzienny

Tu przez większą część dnia przebywa cała rodzina. Wskazane są więc wykładziny trwałe, łatwe do czyszczenia, odporne ma płowienie: poliamidowe, polipropylenowe oraz mieszanki, np. z wełną. I raczej o splotach pętelkowych. Jeśli już strzyżone, to z niskim runem.

Sypialnia

Najspokojniejsze miejsce w domu. Tutaj podłoga nie jest narażona na intensywne użytkowanie. Powinna być przede wszystkim ciepła i miła w dotyku. Szczególnie poleca się wykładziny z wysokim runem: poliamidowe, poliestrowe i wełniane - na wyciszającym filcu.

Przedpokój

Tu krzyżują się ciągi komunikacyjne, do przedpokoju wchodzimy z zewnątrz. Wykładzina musi być praktyczna, odporna na zabrudzenia i wycieranie, łatwa do czyszczenia. Najlepsza będzie mieszanka włókien sztucznych, z niskim runem, pętelkowa.

Jakie sploty

Wierzchnią warstwę (runo) tworzą pętle lub włos strzyżony. Pętelkowe (szczególnie te z niskim runem) są wytrzymałe, strzyżone - miękkie, nadają się do pokoju dziennego i sypialni.

Rodzaje wykładzin

Z włókien sztucznych:

* polipropylenowe - mało odporne na ścieranie, za to trudno się brudzą i odgniatają, są łatwe do czyszczenia (mają niskie runo);
* poliestrowe - bardzo mocne i łatwe do czyszczenia (najczęściej wysokie runo);
* poliamidowe - najmocniejsze (ich odporność na ścieranie bywa 20-krotnie wyższa niż wełny), wprawdzie łatwo się plamią, ale i łatwo je czyścić (niskie oraz wysokie runo).

Z włókien naturalnych:

* wełniane - elastyczne i sprężyste, nie odgniatają się, podatne na zabrudzenia, a im starsze plamy, tym trudniej je usunąć, są higroskopijne, czyli chłoną wilgoć, którą oddają, gdy powietrze jest suche (wysokie i niskie runo);
* z sizalu, juty, traw morskich - ekstremalnie wytrzymałe, ale łatwe do zaplamienia i trudne do czyszczenia - wyłącznie na sucho (niskie runo).

Z włókien mieszanych:

Łączy się np. włókna naturalne ze sztucznymi, aby podwyższyć wytrzymałość produktu, zachowując atuty naturalnego składnika.

Rozróżniamy podkłady:

* filcowy - wycisza i ociepla;
* jutowy (naturalny lub syntetyczny) - bardzo mocny;
* gumowy i z gąbki - są jeszcze w użyciu, choć w porównaniu z wymienionymi wyżej mniej trwałe. Dlatego wielu producentów od tych podkładów odchodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński