MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupiłeś nowy telewizor lub radio? Masz 14 dni na to, by go zarejestrować. Inaczej grozi ci wysoka kara. Sprawdź, co mówią przepisy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Nawet 819 zł kary grozi osobom, które nie zarejestrują zakupionego telewizora
Nawet 819 zł kary grozi osobom, które nie zarejestrują zakupionego telewizora Freepik.com
Kupno nowego telewizora czy radioodbiornika to zwykle radość i powiew świeżości w gospodarstwie domowym. Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, że każdy nowy telewizor lub radio trzeba zarejestrować w oddziale Poczty Polskiej lub na stronie internetowej. Jeśli tego nie zrobimy to musimy liczyć się z wysoką karą. Przeczytaj, co na ten temat mówią przepisy oraz kto jest zwolniony z tego obowiązku.

Spis treści

Obowiązkowa rejestracja nowego telewizora i radioodbiornika

Zgodnie z polskim prawem każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego lub radiowego zobowiązany jest do zarejestrowania tego urządzenia w ciągu dwóch tygodni od dokonania zakupu. Obowiązek ten wynika z zapisów ustawy o opłatach abonamentowych, a także rozporządzenia resortu cyfryzacji ws. trybu rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych.

Rejestracji podlegają urządzenia przystosowane do odbioru kanałów telewizyjnych lub radiowych. Zgodnie z przepisami odbiornikami nie są odtwarzacze audio lub wideo, pozwalające na odtwarzanie nagranych audycji, a także odbiorniki telewizyjne, które pełnią funkcję monitora lub stosowane są do celów produkcyjnych.

Opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów – informuje Poczta Polska.

Abonament RTV dotyczy nie tylko odbiorników wykorzystywanych w domach, ale także samochodach. Opłatę muszą odprowadzać osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa.

Jaka kara grozi za niezarejestrowanie telewizora?

Kara za niezarejestrowany odbiornik stanowi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej, czyli obecnie 819 zł za telewizor oraz 261 zł w przypadku radioodbiornik. Przeprowadzaniem inspekcji i nakładaniem grzywny zajmują się kontrolerzy wyznaczeni przez Pocztę Polską.

- Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników RTV i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - wyjaśnia Poczta Polska.

Warto jednak pamiętać, że wpuszczenie kontrolerów do domu nie jest obowiązkowe. Sprawia to, że wiele osób nie decyduje się na wnoszenie opłat. Według danych KRRiT abonament RTV opłaca około 6,2 mln Polaków.

Opłaty abonamentowe nie dotyczą:

 • osób powyżej 75 roku życia,
 • osób zaliczających się do I grupy inwalidzkiej,
 • osób powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury, wynoszącej maksymalnie 50 proc. średniego wynagrodzenia,
 • weteranów będącymi inwalidami wojskowymi lub wojennymi.

Abonament RTV – jak zapłacić, ile wynosi?

Stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2023 roku prezentują się następująco:

 • 8,70 zł/mies. – odbiornik radiowy,
 • 27,30 zł/mies. – odbiornik telewizyjny.

Można też zdecydować się na wniesienie opłat z góry za kilka miesięcy, co umożliwia skorzystanie ze zniżek. Koszty abonamentu za okres dłuższy niż miesiąc prezentują się następująco:

 • 2 miesiące (zniżka 3 proc.) – 16,90 zł za radio, 53 zł za telewizor,
 • 3 miesiące (zniżka 4 proc.) – 25,10 zł za radio, 78,70 zł za telewizor,
 • 6 miesięcy (zniżka 5 proc.) – 49,60 zł za radio, 155,70 zł za telewizor.

Opłatę abonamentową wnosi się do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Za zwłokę w uiszczaniu opłat abonamentowych naliczane są odsetki w takiej wysokości, jak dla zaległości podatkowych – podkreśla Poczta Polska.

Jak zarejestrować odbiornik RTV?

Odbiorniki możemy zarejestrować w placówkach pocztowych lub na stronie internetowej w terminie 14 dni od kupna. Dowodami na to są:

 • zgłoszenie rejestracji odbiorników RTV lub zmiany danych,
 • zawiadomienie o nadaniu numeru identyfikacyjnego użytkownika.

W celu zarejestrowania odbiornika powinniśmy odwiedzić dowolną placówkę pocztową. Tam wystarczy zgłosić pracownikowi chęć rejestracji urządzenia, a następnie okazać dokument tożsamości. Ostatnim krokiem jest wypełnienie krótkiego formularza „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”.

Można to także zrobić poprzez formularz elektroniczny znajdujący się na stronie Poczty Polskiej S.A. Do 4 dni roboczych od dnia wypełnienia na nasz adres korespondencyjny trafi dokument „Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych”., który należy wypełnić, a następnie odesłać do nadawcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kupiłeś nowy telewizor lub radio? Masz 14 dni na to, by go zarejestrować. Inaczej grozi ci wysoka kara. Sprawdź, co mówią przepisy - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński