Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne wydarzenia online na najbliższy weekend w Szczecinie - 22-24.01.2021

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Łągiewki na Zamku
Łągiewki na Zamku
Koncerty, spotkania, wystawy, spektakle teatralne - takie rzeczy możemy obejrzeć w ten weekend w formie online. Wszystko przygotowały szczecińskie instytucje.

Łągiewki na Zamku

Łągiewki w akcji, czyli program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka to propozycja teatralna przygotowana przez znanych szczecińskich aktorów Wiesława Łągiewkę i Martę Łągiewkę. Specjalny program familijny dla dzieci i dorosłych przeniesie widzów do krainy poezji, śpiewu i dobrej zabawy.

Wydarzenie będzie dostępne na kanałach Zamku Książąt Pomorskich w czwartek i piątek, 21 stycznia od godziny 8 do 22 stycznia do godz. 22.


Piątkowy wieczór z serenadami Dvořáka w filharmonii

Filharmonia zaprasza w piątek na koncert „Serenady Dvořáka”, podczas którego przeniesiemy się do muzycznego świata czeskiego kompozytora. Antonín Dvořák to jeden z tych niewielu kompozytorów, którzy za życia odnosili nieprawdopodobne sukcesy, a okoliczności sprzyjały im właściwie od samego początku. „To zabawne: spotkać Dvořáka. Łagodnie mówiąc, jest dość oryginalny, ale zarazem bardzo sympatyczny” – napisał o nim Edvard Grieg.

Na początku swej kariery, wśród wielu innych utworów, Antonín Dvořák skomponował dwie serenady. „Skomponowałem za dużo” – pisał kompozytor w liście do Sibeliusa. Faktycznie musiał tak uważać, bo w tym okresie wiele swoich utworów palił zaraz po napisaniu! Jak sam powiedział: „Mieć wspaniały pomysł to nic specjalnego. Pomysł pojawia się samoczynnie i jeśli jest dobry i wspaniały, człowiek nie może przypisać sobie za to uznania. Ale wziąć dobry pomysł i zrobić z niego coś wielkiego, to jest najtrudniejsza rzecz do zrobienia; oto czym jest prawdziwa sztuka!”.

Koncert, 22 stycznia, godz. 19, livefilharmonia.szczecin.pl, 10-20 zł.


Wieczór Książęcy przy Muzyce

Wojciech Kral i Andrzej Wątorski w pierwszej tegorocznej odsłonie Zamkowego Wieczoru Książęcego przy Muzyce, w programie „Szczecińskie stronice dziejów muzyki operetkowej” przybliżą sylwetkę Leona Jessela. To najbardziej znany kompozytor operetek, który urodził się w Szczecinie. Właśnie mija 150 rocznica urodzin twórcy.

Prowadzący opowiedzą o muzycznym życiu Szczecina z przełomu stuleci. Przybliżą również muzyczne trendy panujące wówczas w Europie. Gościem wieczoru będzie Agnieszka Roguska, która wykona słynną miniaturę fortepianową Leona Jessela - „Parada drewnianych żołnierzyków”. dźwiękowych.

Premiera Zamkowego Wieczoru Książęcego przy Muzyce w niedzielę 24 stycznia o godz. 16.


Kabaret z krypty wg Topora

"Kabaret z krypty wg Topora" to spektakl Teatru Nie Ma, który odbędzie się 22 stycznia o godz. 20 w Strefie Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Skandaliczny, obrazoburczy, groteskowy, prześmiewczy – po prostu kabaret. Makabreska, turpizm, dewiacja – wszystko w skondensowanym roztworze komicznego absurdu.

Seria etiud wykonana na podstawie wątpliwej jakości anegdotek ze zbiorku "Made in Taiwan" francuskiego surrealisty Rolanda Topora. Obsada: Irmina Pisarek, Dominika Dębiec, Greta Wróbel, Szymon Loduchowski, Bartosz Pietruszka, Artur Liwuś. Reżyseria: Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz.

Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny spektakl odbędzie się tylko w formie streamu ze spektaklu, który na żywo będzie emitowany zarówno na profilu na facebooku jak i na kanale na YouTube.


Wystawa 3D w filharmonii online

„Reboot Cyfrozaura”, wystawę Bartosza Sikorskiego, która gości obecnie w filharmonicznej Galerii Poziom 4., będzie można zobaczyć bez wychodzenia z domu. Od 19 stycznia filharmonia zaprasza na spacer 3D po Galerii Poziom 4. i spotkanie z pracami artysty.

Twórczość Bartosza Sikorskiego jest wynikiem ścisłych związków muzyki i sztuk wizualnych. Prace Sikorskiego są rezultatem rozpoznania i rozumienia podobnej struktury utworu dźwiękowego czy wizualnego oraz sposobów ich powstawania, np. podobieństwa kładzenia włosia pędzla malującego wertykalne płaszczyzny obrazów do włosia smyczka wydobywającego dźwięk z kontrabasu.

Na wystawie „Reboot Cyfrozaura” zaprezentowane zostały poliptyki układające się w instalacje, złożone z „podpierających ścianę" obrazów - totemów, kompozycji dźwiękowych, instalacji sound-artowych i projekcji wideo, dźwiękowe instalacje, z premierową na wystawie Kanalizacją tłumioną (24 kanały) - ruchomym klastrem na skali mikrotonowej.

Bartosz Sikorski to artysta wizualny używający różnych mediów, kompozytor, kontrabasista. Studiował w Akademii Sztuk w Berlinie (Universität der Künste) i Akademii Orkiestry Berlińskich Filharmoników (Orchester-Akademie der Berliner Philharmoniker) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der bildenden Künste in Wien - dyplom w 2012 roku).


"Romans wschodni" Opery na Zamku

Opera na Zamku zaprasza na recital rosyjskiej liryki "Romans wschodni" sopranistki Victorii Vatutiny i pianistki Olgi Bilas. Całość 45-minutowego koncertu w pięknej oprawie wizualnej to 13 utworów, z czego 9 to poezja do muzyki wspaniałych rosyjskich kompozytorów: Sergiusza Rachmaninowa, Piotra Czajkowskiego i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, 3 utwory fortepianowe oraz - na koniec spotkania - muzyczny skok na drugą półkulę, czyli George Gershwin. Usłyszymy muzyczną interpretację wierszy Aleksandra Puszkina, Fiodora Tiutczewa czy Aleksieja Apuchtina.

Recital można obejrzeć za darmo w serwisie YouTube na kanale Opery na Zamku.


"NaDęTE WaRSZtATy" w muzach

W zupełnie nowej odsłonie i z zupełnie nowymi instrumentami warsztaty dla dzieci. Czas poznać nowe instrumenty, zobaczyć jak wyglądają, z czego są zrobione, posłuchać jak brzmią… Ale nie tylko instrumenty będą nowe. O tym, jakie jeszcze nowości czekają na najmłodszych będzie można się przekonać biorąc udział w kolejnych warsztatach. Jedno pozostaje bez zmian – dobra zabawa.

Animacje poprowadzi Paula Jarmołowicz – animatorka, kulturoznawczyni, edukatorka teatralna.

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” 23 stycznia, godzina 12.


Argentyńskie emocje na początek 2021

W sobotę, 23 stycznia, koncertem „Tango Ballet” Baltic Neopolis Orchestra zainauguruje muzyczny rok 2021, ale także rok obchodów jubileuszu wielkiego twórcy tanga, Astora Piazzolli.

Inauguracja świętowania 100. rocznicę urodzin tego wielkiego kompozytora odbędzie się w przestrzeni otwartego niedawno, pięknego Domu Kultury "Krzemień". Podczas koncertu on-line usłyszymy, po raz pierwszy w tym roku, Baltic Neopolis Orchestra u boku solisty/koncertmistrza Emanuela Salvadora.

Muzycy prezentować będą nie tylko muzykę Piazzolli- prekursora tanga, ale także innych kompozytorów argentyńskich, którzy inspirowali się jego stylistyką i kunsztem. Tego wieczoru koncertowy żar tanga porwie wszystkie serca do tańca. Duchowa uczta płynąca z uwielbianych kompozycji, takich jak Oblivion, La Muerte Del Angel, czy Tango Ballet z pewnością rozgrzeje apetyt na kolejne namiętne, muzyczne spotkania z Piazzollą w 2021 r.

Początek o godz. 19, stream: facebooku/BalticNeopolisOrchestra.


"Mistrz Walerian" w filharmonii

„Mistrz Walerian” to nowa, przeznaczona dla starszych melomanów, odsłona koncertu rodzinnego „Walerianowe Kropelki”, który odbył się w Filharmonii 6 grudnia 2020 r. „Walerianowe kropelki” to tytuł niegdyś znany każdemu melomanowi w Szczecinie. Tak nazywała się cykliczna rubryka o muzyce. Jej autor, dyrygent, kompozytor, popularyzator muzyki, publicysta i pedagog Walerian Pawłowski był jedną z najpopularniejszych postaci życia muzycznego powojennego Szczecina.

Koncert, 24 stycznia, godz. 17, bezpłatnie online.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński