Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultowa Plaża Mieleńska w Szczecinie. Odzyska dawną świetność? Tak wygląda teraz [ZDJĘCIA, WIDEO]

Oskar Masternak
Na lipcowej sesji Rady Miasta ma zostać przyjęty nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla wyspy, na której znajduje się Plaża Mieleńska.

Szczecińscy radni, którzy zasiadają w Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska wybrali się na wizję lokalną wyspy Wielka Kępa, na której znajduje się Plaża Mieleńska. Do końca lat osiemdziesiątych było to jedno z ulubionych miejsc letniego wypoczynku.

Czytaj także: Od 15 lat kąpielisko na plaży Mieleńskiej jest niedostępne. Dlaczego? Miasto i dzierżawca obwiniają się nawzajem (Artykuł z 2010 roku)

W Urzędzie Miasta od roku trwają prace nad opracowaniem dokumentacji technicznej. Zrobiona jest już inwentaryzacja przyrodnicza, która pozwoliła na wskazanie terenu zdatnego pod inwestycję. Na lipcowej sesji rady miasta uchwalony zostanie nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada przywrócenie plaży do użytkowania.

- Jest to teren chroniony i znajduje się obszarze objętym programem "Natura2000". Posiadamy już koncepcje zagospodarowania tego miejsca. Czekamy jeszcze na ekspertyzy dotyczące analizy turystycznej tego miejsca - informuje Dorota Kozanceka, zastępca dyrektora Biura Strategii UM.

Do tych wszystkich planów dochodzi również kwestia transportu, którą miałby wypełnić tramwaj wodny. Przed laty również w ten sposób szczecinianie docierali do tej plaży.

- Mamy wstępnie wyliczone koszty całej inwestycji. Najbardziej kosztowny będzie remont nabrzeża oraz oczyszczenie terenu. Jak doliczymy do tego koszt budowy promenady, to wychodzi nam suma w granicach dwudziestu milionów złotych - podaje Kozanecka.

Przywrócenie Plaży Mieleńskiej wpisane jest w wieloetapowy program "Mare Dambiensis", który jest realizowany przez Urząd Miasta i Marszałka Województwa. Działania w ramach tego projektu polegają na rozpropagowaniu regionu poprzez turystykę wodną. W związku z tym na terenie Międzyodrza i Jeziora Dąbskiego ma powstać sieć stanic kajakowych i przystani jachtowych.

- Musimy mieć świadomość tego, że prace projektowe będą trwały dosyć długo. Czas wydłuży się również o okres potrzebny na uzyskanie niezbędnych zgód. Do tego musimy poczekać aż Urząd Morski przeprowadzi pogłębienie toru wodnego do 12 metrów - tłumaczy zastępca dyrektora Biura Strategii UM.

Radnym spodobała się przedstawiona przez miasto koncepcja i uważają, że może być to nowa/odnowiona wizytówka miasta.

- Jestem tutaj pierwszy raz i bardzo spodobało mi się to miejsce. Uważam, z resztą jak wszyscy radni obecni na dzisiejszej komisji, że to miejsce ma ogromny potencjał i warto zainwestować w jego odnowienie - uważa Marek Duklanowski, przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska.

Zobacz również:

Polecamy także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński