Kulisy zdrowia: Odra. Dlaczego choruje więcej osób? Jak się...

  Kulisy zdrowia: Odra. Dlaczego choruje więcej osób? Jak się ochronić? [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odra była jedną z najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Dzięki szczepieniom zapomnieliśmy o niej. Teraz odra wraca.
  W 2018 roku zarejestrowano w naszym regionie dwa przypadki zachorowania na odrę. Dotyczyły one dwóch dorosłych kobiet. Oba przypadki zostały zawleczone z Ukrainy. We wcześniejszych latach albo nie było zachorowań wcale, albo zdarzały się pojedyncze. Po 2013 roku zdarzało się, że odnotowywano kilkanaście przypadków odry rocznie.

  Więcej o chorobie: Odra w Polsce: Objawy, leczenie. Czy grozi nam epidemia?

  W tym roku w styczniu o zachorowaniach zrobiło się głośno po tym, jak chorobę potwierdzono u pracownicy szczecińskiego szpitala, która jest ukraińskiego pochodzenia. Dziś wiemy, że chorobę lub podejrzenie choroby wykryto już u ponad 30 osób w samym tylko Szczecinie. To osoby z Ukrainy i Polski. Obecnie na Ukrainie odra zaatakowała tysiące osób. Wyszczepialność w tym kraju jest niska, a żeby zapewnić odporność zbiorowiskową musi być zaszczepione 95 proc. społeczeństwa.

  ODRA W SZCZECINIE. CZYTAJ TAKŻE:
  Odra - objawy

  Objawy są na początku dość typowe dla infekcji wirusowej: gorączka (często wysoka), ból gardła, uporczywy suchy kaszel, czasami zapalenie spojówek. Generalnie twarz chorego wygląda tak jakby dopiero co płakał. Charakterystyczne dla odry jest pojawienie białych przebarwień, na wysokości dolnych zębów tzn. plamek Kopnika. Główny objaw, czyli charakterystyczna wysypka pojawia się dopiero po kilku dniach.

  Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna. Początkowo jest gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Wysypka najpierw pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Wraz z ustępowaniem wysypki gorączka spada. Na skórze występuje drobne, otrębiaste łuszczenie.

  Wirus szerzy się drogą kropelkową, źródłem zakażenia jest chory człowiek. Okres zaraźliwości zaczyna się pięć dni przed wystąpieniem wysypki oraz pięć dni od jej wystąpienia. Odrę jak każdą chorobę wirusową leczy się objawowo. Najważniejsze jest, aby ją wyleżeć. Do najczęstszych powikłań należy zapalenie płuc zwykle o przebiegu ciężkim, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wątroby, zapalenie nerek, zapalenie rdzenia kręgowego, podostre stwardniające zapalenie mózgu, które objawia się postępującym upośledzeniem zdolności psychicznych i motorycznych. Jedna na 1000 osób umiera.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Groźna odra atakuje. Sanepid przygotował ulotki po rosyjsku i ukraińsku  ZOBACZ TEŻ: Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić? UWAGA - DRASTYCZNE ZDJĘCIA  Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »