Kulisy zdrowia: Depresja. Objawy, leczenie i forma wsparcia...

  Kulisy zdrowia: Depresja. Objawy, leczenie i forma wsparcia bliskiej osoby [wideo]

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Kulisy zdrowia: Depresja. Objawy, leczenie i forma wsparcia bliskiej osoby [wideo]
  Depresja to nie jest sam smutek, to nie jest żałoba po stracie bliskiej osoby czy spadek nastroju po niepowodzeniu w pracy.
  Kulisy zdrowia: Depresja. Objawy, leczenie i forma wsparcia bliskiej osoby [wideo]
  Jeśli osoba pomimo smutku nadal ma energię życiową, wypełnia obowiązki, jest aktywna, zajmuje się swoimi pasjami wówczas raczej nie mamy do czynienia z depresją. Trudno samemu ocenić czy mamy depresję czy nie, dlatego też warto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z konsultacji u psychiatry lub psychologa. Depresja ma wiele postaci. To choroba o tysiącu twarzach.  Na zaburzenia afektywne składa się wiele różnych objawów, które powinien ocenić lekarz psychiatra.
  U jednych manifestuje się obniżonym nastrojem i utratą zainteresowań, spadkiem libido czy problemami ze snem. U innych przybierze postać tzw maski depresyjnej, pod którą objawy somatyczne będą wysuwały się na plan pierwszy.

  - Depresja przede wszystkim znacznie pogarsza jakość życia. Może prowadzić do zaniedbywania zdrowia, uzależnień a nawet śmierci samobójczej. Leczona depresja wręcz przeciwnie prowadzi do wzrostu wewnętrznego, rozwoju osobowości, większej satysfakcji z życia i z relacji z bliskimi - zauważa dr Agata Giza-Zwierzchowska, psycholog, psychoterapeuta ze szpitala przy ul. Arkońskiej.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »