Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarne „Perełki” ze Szczecina i regionu wygrały na targach w Poznaniu

Oskar Masternak
Ser bałtycki, kiszone zielone pomidory na solance kołobrzeskiej, wino czerwone gronowe Sydonia oraz miód pitny trójniak woliński leśny zostały „Perłami” targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. Ponadto ogórek kołobrzeski i miód nektarowy chabrowy wyróżniono medalami.

Specjalną nagrodą za najlepszą potrawę otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Ich popisowym daniem okazała się aksamitna zupa z kołobrzeskich ogórków kiszonych z wędzonym pstrągiem i kozim serem oraz roladki wołowe z sosem wiśniowo-różanym podawane z placuszkami z kapusty kiszonej z beczki.

Prof. Bogdan Matławski z Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał honorowe wyróżnienie „Klucz do Polskiej Spiżarni” za propagowanie i działania na rzecz zachodniopomorskiej kultury i tradycji.

Najwyższe odznaczenie

Prezentacja laureatów prestiżowych nagród odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie gratulacje producentom złożył wicemarszałek Jarosław Rzepa.

- Nasi producenci z Pomorza Zachodniego rozświetlali tegoroczną edycją targów. Przyznane „Perły” kulinarne to najwyższe odznaczenie gastronomiczne przyznawane produktom regionalnym - mówił marszałek Rzepa.

Ekologia i tradycja

Wszyscy wytwórcy nagrodzonych produktów mówią o swoim przywiązaniu do naturalnych smaków i podkreślają pełną kontrolę ekologiczności uprawy i produkcji medalowych smakołyków.

- Wszystkie składniki, których używamy do produkcji naszych zielonych, kiszonych pomidorów na kołobrzeskiej solance maja certyfikat „eko” (oprócz solanki, pozyskiwanej z ogólnodostępnego źródła w Kołobrzegu). Pomidory uprawiamy na gruncie. Jest to stara odmiana „promyk”. Oprócz kiszonek robimy jeszcze z naszych pomidorów dżemy, konfitury, musztardy wino, ocet winny - wymienia Ryszard Jaszczowski, właściciel Gospodarstwa Ekologicznego Sedina w Dolicach.

Do wielowiekowej tradycji sięgają producenci win z Trzebiatowa leżącego nad rzeką Krąpiel niedaleko Stargardu.

- Wino na tym terenie było wytwarzane już przez Cysterki, które przybyły do naszego regionu z Burgindii. Dlatego teraz uprawiamy winorośla, które dają wina typu burgundzkiego - tłumaczy Sebastian Pilczuk z winnicy Sydonia.

Znawca regionu

Wyjątkowe wyróżnienie dla prof. Matławskiego, jakim jest „Klucz do Polskiej Spiżarni” zostało mu przyznane za ogromny wkład w propagowanie tradycyjnej kultury Pomorza Zachodniego.

- Jest to dowód wdzięczności za pana audycje, publikacje dotyczące nie tylko kultury, ale i kulinariów naszego regionu - mówił wręczając „Klucz” marszałek Rzepa.

Laureat podkreślił, że jest to dla niego bardzo ważne wyróżnienie.

- Nigdy nie byłem klucznikiem. Tak naprawdę to ta spiżarnia jest otwarta na cały świat. Nie zamykamy żadnych „perełek” i promujemy je - mówił prof. Matławski.

Zobacz także: PCHLI TARG - Spotkanie na Wojska Polskiego w Szczecinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński