Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarne dziedzictwo: Na kolana przed sandaczem

Marek Rudnicki [email protected]
Już dwie następne firmy złożyły wniosek o rejestrację swoich produktów, tj. Paprykarz szczeciński, produkowany przez ZPC "Dega” w Karnieszewicach oraz Pasztecik szczeciński produkowany przez Bar Pasztecik Bogumiły Polańskiej.
Już dwie następne firmy złożyły wniosek o rejestrację swoich produktów, tj. Paprykarz szczeciński, produkowany przez ZPC "Dega” w Karnieszewicach oraz Pasztecik szczeciński produkowany przez Bar Pasztecik Bogumiły Polańskiej. Adam Słomski
10 pierwszych firm z zachodniopomorskiego związanych z żywnością znalazło się na prestiżowej liście Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Czernina, nalewki, miody, zupa z sandacza i inne super potrawy dostępne tylko w naszym regionie znane są już z edycji konkursów "Smaki regionów. Nasze kulinarne dziedzictwo".

Od wczoraj znane też będą w całej Europie. Dziesięciu producentom przyznano certyfikaty Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Ich potrawy pojawią się na liście www.culinary-heritage.com.

Wśród certyfikowanych wczoraj producentów są właściciele Restauracji na Kuncu Korytarza, których sandacz w śmietanie zdobył jedną z trzech Ogólnopolskich Pereł Kulinarnych na targach żywności Polagra w Poznaniu.

- Szykujemy już następny produkt, który dosłownie powinien zwalać z nóg nie tylko smakoszy - zdradza Bolesław Sobolewski, współwłaściciel restauracji. - Będzie to "Czekoladowe marzenie" oparte o belgijską czekoladę i własny likier wiśniowy.

Certyfikat otrzymało też przedsiębiorstwo, którego nazwa wzbudziła zdziwienie wśród dziennikarzy, a mianowicie Firma Budowlano-Handlowo-Usługowa Modehpolmo.

- Nie chodzi o budownictwo, a o należące do firmy Gospodarstwo Rybackie Miedwie - wyjaśnia ze śmiechem Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM. - To oni sprowadzili
na powrót do jeziora Miedwie sieję i to nie byle jaką, a tak dobraną genetycznie, że jest to ta sama ryba, która niegdyś tu żyła.

Nagrodzono też Nowogardzkie miody z pasieki Bożeny i Stanisława Żałobowskich (robi się tu również
Trójniaka oraz piwo miodowe), Kozi Ogródek Fermę Kóz Lidii Ordysińskiej, pasiekę z Choszczna Jerzego i Elżbiety Kłos, gospodę w Przybiernowie Mirosławy Nalewaj (słynie z czerniny), piekarnię-cukiernię Marioli i Andrzeja Łukszo z Choszczna, piekarnię ekologiczną-cukiernię BRAVO z Wrzosowa, gospodarstwo ekologiczne Bożeny Jaszczowskiej z Przewłoki oraz szczecińską Restaurację Rybną Chief Lilii Boroń.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński