Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia. Jakie blachy do pieczenia są najlepsze?

Joanna Boroń-Bednarz
Form do pieczenia w sklepach nie brakuje.
Form do pieczenia w sklepach nie brakuje. Piotr Czapliński
Jeszcze kilka lat temu nie było problemu - blaszki do pieczenia choć kształty miały rożne, to wykonane były tylko z blachy.

Dziś wybór form do pieczenia jest tak duży, że nie trudno się pogubić.

Oczywiście na sklepowych półkach ciągle najwięcej jest form z blachy (najczęściej jest to blacha ocynkowana), czasem blacha powlekana jest różnego rodzaju powłokami, które sprawiają, że wypieki nie przywierają. Z bogatej oferty producentów wybrać też można formy z żaroodpornego szkła. Ale prawdziwym przebojem są formy z silikonu. Ten nieco kosmiczny materiał ma długą listę zalet, ale też i wady - największą z nich jest cena. Blaszkę tradycyjną kupić można już za kilka złotych, silikonowa kosztuje kilkadziesiąt.

Blacha z dodatkami

Formy do pieczenia z blachy aluminiowej są tanie, dostępne w wielu kształtach.

Mają jednak dwie poważne wady - ciasta do nich przywierają, więc blaszki trzeba smarować, albo wykładać papierem do pieczenia. Wada druga to rdzewienie - o metalową blaszkę trzeba dbać, bo inaczej szybko będzie się nadawała na złom. Na szczęście producenci wymyślili jak poprawić klasyczne blaszki - materiał, z której są wykonane często pokryty jest specjalną powłoką np. z teflonu, czy nieprzywierającego Xylanu.

Czasem cała forma wykonana jest z materiału o lepszych parametrach np. stali węglowej czernionej. Oczywiście specjalna powłoka nonstick, czy lepszy materiał oznacza wyższą cenę.

Szkło lub ceramika

W sklepach spotkać można tez formy szklane lub ceramiczne. Często z tego właśnie materiału produkuje się foremki do tart o różnej średnicy. Ich zaletą jest niezniszczalność (nie rdzewieją, nie tracą kształtu) oraz wygląd - w takiej ceramicznej formie ciasto może od razu powędrować na stół. Na szklaną formę wydać trzeba jednak więcej niż na blaszkę.

Silikon na całe życie...

... tak reklamują formy silikonowe producenci. Według ich zapewnień forma z tego materiału jest niezniszczalna, nie zmienia kształtu (chyba, że wstawimy ją pustą do piekarnika nastawionego na bardzo wysoką temperaturę, albo położymy na ogień).
Trwałość to tylko jedna z jej zalet. To co najważniejsze to łatwość wyciągania wypieków w takiej formy. Nie trzeba jej niczym smarować, posypywać, ani niczym wykładać.

Ciasto nie przywiera, a forma jest elastyczna. Formy silikonowe można stosować nie tylko do pieczenia, ale i do mrożenia - zwykle silikon z którego są wykonane ma zakres temperatur od -40 do 230 stopni Celsjusza. Łatwo też taką formę utrzymać w czystości - można ją zapakować do zmywarki lub przemyć w ciepłej wodzie z płynem - nie ma potrzeby szorowania. Podobno silikonowe formy są też oszczędne - pozwalają skrócić czas pieczenia o kilka minut.

Teraz o minusach, a właściwie jednym za to bardzo poważnym - cena! Forma z dobrego silikonu to wydatek kilkudziesięciu złotych (dużo zależy od rozmiaru). Jeśli pieczemy dużo różnych ciast i potrzebujemy foremek w różnych rozmiarach i kształtach to na zamianę tych blaszanych na silikonowe przeznaczyć musielibyśmy kilkaset złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński